Kwiaty doniczkowe cieniolubne zamieszkują parapety o wystawie wschodniej i północnej. Rośliny te nie tolerują bezpośredniego nasłonecznienia i zazwyczaj źle znoszą przeciągi. Choć niektórym może się wydawać, że gatunki, które preferują cień, wymagają również częstego podlewania, nic bardziej mylnego! Większość z nich to zdecydowani przeciwnicy nadmiernej wilgoci.
Kwiaty doniczkowe cieniolubne
Najpopularniejsze gatunki
Monstera – dziurawe pnącze
Monstera (Monstera) to imponujące pnącze o ogromnych, sercowatych liściach, naturalnie podziurkowanych. Lubi cień, a zbyt silne słońce powoduje przypalenia liści – żółte plamy z dziurkami. Jest także wrażliwa na przeciągi i nadmierne podlewanie. Zraszaj regularnie jej ogromne liście i ścieraj z nich kurz wilgotną ściereczką.
Skrzydłokwiat – miłośnik wilgoci
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) zwany także skrzydłoliściem lub lilią pokoju. Jego niepozorne kwiaty zebrane są w kremową kolbę, u podstawy której wyrasta charakterystyczna, śnieżnobiała pochwa kwiatostanowa (spatha – stąd nazwa łacińska). Jest łatwy w pielęgnacji i może kwitnąć prawie przez cały rok. Lubi częste zraszanie i regularne podlewanie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Aspidistra – żelazny liść
Aspidistra (Aspidistra) nazywana jest „żelaznym liściem” z uwagi na jej niezwykłą odporność i zdolność adaptacji do każdych warunków – w tym do słabego światła. Lubi rzadkie podlewanie, a nadmierna i długotrwała wilgotność podłoża może doprowadzić do jej gnicia. Lubi trochę przyciasne doniczki.
Aglaonema – roślina-strzałka
Aglaonema (Aglaonema) to ulubiona roślina Leona Zawodowca (tytułowego „czyściciela” z filmu Luca Bessona). Wybrał ją najpewniej dlatego, że to doskonała roślina dla bardzo zapracowanych. Lubi ciepło i wysoką wilgotność powietrza. Podlewaj ją regularnie i trzymaj z dala od zimnych przeciągów.
Bluszcz – cieniolubne pnącze
Bluszcz (Hedera) jest jedną z wielu uniwersalnych roślin domowych, która doskonale radzi sobie w warunkach słabego oświetlenia. Najlepiej czuje się w chłodniejszych miejscach – w temperaturze ok. 15°C. W pomieszczeniach, gdzie temperatura jest wyższa będzie rósł dobrze, pod warunkiem częstego spryskiwania liści miękką wodą.
Sansewieria – niezniszczalny kwiat
Wężownica (Sansevieria) na całym świecie nazywana jest „językiem teściowej”, jednak w Polsce ta nazwa się raczej nie przyjęła. Tworzy długie, szpiczaste, mieczowate liście, które doskonale czują się w cieniu. Podlewaj ją umiarkowanie i trzymaj z dala od zimnych przeciągów, a długo będziesz mógł podziwiać jej nietypową urodę.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Zamiokulkas – wielolistkowy sukulent
Zamiokulkas (Zamioculcas) doskonale rośnie w cieniu i jest bardzo odporny, jednak nie sprawdzaj jego wytrzymałości i nie przenoś go na słońce, które mogłoby szybko przypalić jego ciemnozielone, skórzaste liście. Nie podlewaj go też za często, bo gdy stoi w wodzie, szybko gniją jego bulwiaste korzenie.
Płaskla – łosie rogi
Płaskla (Platycerium) to wyjątkowo oryginalna paproć, której liście przypominają łosie rogi. Jak wszyscy jej kuzyni doskonale czuje się w lekkim półcieniu i wysokiej wilgotności powietrza. Roślina bardzo nie lubi, gdy dotykamy jej liści. Nie zraszaj ich ani nie ścierajmy z nich kurzu. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre.
Ciemnotka – żółtawa paproć
Ciemnotka (Adiantum), jak sama nazwa wskazuje, ma upodobania do ciemnej strony... pokoju. Jej listki bledną i zwijają się, gdy ma za dużo światła, ale nie może rosnąć w pełnym cieniu, bo szybko zmarnieje – najlepiej czuje się w rozproszonym świetle. Nie lubi zbyt dużej wilgotności i szybko gnije, gdy ma stale mokro.
Fitonia – delikatne, żyłkowane listki
Fitonia (Fittonia) ma mozaikowate liście, poprzecinane siateczką drobnych żyłek. Lubi ciepło i jest bardzo wrażliwa na mocne światło – zacznie szybko zasychać, gdy przestawisz ją zbyt blisko okna. Zraszaj liście często i podlewaj tak, aby podłoże było stale lekko wilgotne. Posadź ją w szklanym pojemniku, a zapewnisz jej idealne warunki.
Inne rośliny doniczkowe do cienia i półcienia
Które warto sprawdzić?
- filodendron (Philodendron),
- pieprzówka (Peperomia),
- patyczak (Rhipsalis),
- nefrolepis (Nephrolepis),
- cissus (Cissus),
- guzmania (Guzmania),
- maranta (Maranta),
- scindapsus (Scindapsus),
- zanokcica (Asplenium),
- pelea (Pellaea),
- reo meksykańskie (Rhoeo spathacea),
- trzykrotka (Trandescantia).
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Flower Council of Holland