Logo
Logo

Kwiaty doniczkowe cieniolubne | Przegląd gatunków

Kwiaty doniczkowe cieszą się coraz większą popularnością. Warto pamiętać, że zanim zdecydujecie się na konkretną roślinę, najpierw powinniście dobrze poznać jej wymagania i sprawdzić, czy będziecie w stanie zapewnić jej dobre warunki. Jeśli w waszym domu nie ma zbyt wiele światła słonecznego, dokładnie przyjrzyjcie się kwiatom doniczkowym cieniolubnym, bo to one są dla was idealnym rozwiązaniem. 

Które kwiaty doniczkowe nadają się do cienia? Spójrzcie na naszą listę! 

Spis treści
Które kwiaty doniczkowe nadają się do cienia? Monstera Skrzydłokwiat Aspidistra Aglaonema Bluszcz Sansewieria Zamiokulkas Płaskla Ciemnotka Fitonia Inne rośliny doniczkowe do cienia i półcienia. Na które warto postawić?

Kwiaty doniczkowe cieniolubne zamieszkują parapety o wystawie wschodniej i północnej. Rośliny te nie tolerują bezpośredniego nasłonecznienia i zazwyczaj źle znoszą przeciągi. Choć niektórym może się wydawać, że gatunki, które preferują cień, wymagają również częstego podlewania, nic bardziej mylnego! Większość z nich to zdecydowani przeciwnicy nadmiernej wilgoci. 

Kwiaty doniczkowe cieniolubne
Najpopularniejsze gatunki

Monstera – dziurawe pnącze

Monstera (Monstera) to imponujące pnącze o ogromnych, sercowatych liściach, naturalnie podziurkowanych. Lubi cień, a zbyt silne słońce powoduje przypalenia liści – żółte plamy z dziurkami. Jest także wrażliwa na przeciągi i nadmierne podlewanie. Zraszaj regularnie jej ogromne liście i ścieraj z nich kurz wilgotną ściereczką.

Skrzydłokwiat – miłośnik wilgoci

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) zwany także skrzydłoliściem lub lilią pokoju. Jego niepozorne kwiaty zebrane są w kremową kolbę, u podstawy której wyrasta charakterystyczna, śnieżnobiała pochwa kwiatostanowa (spatha – stąd nazwa łacińska). Jest łatwy w pielęgnacji i może kwitnąć prawie przez cały rok. Lubi częste zraszanie i regularne podlewanie.

Aspidistra – żelazny liść

Aspidistra (Aspidistra) nazywana jest „żelaznym liściem” z uwagi na jej niezwykłą odporność i zdolność adaptacji do każdych warunków – w tym do słabego światła. Lubi rzadkie podlewanie, a nadmierna i długotrwała wilgotność podłoża może doprowadzić do jej gnicia. Lubi trochę przyciasne doniczki.

Aglaonema – roślina-strzałka

Aglaonema (Aglaonema) to ulubiona roślina Leona Zawodowca (tytułowego „czyściciela” z filmu Luca Bessona). Wybrał ją najpewniej dlatego, że to doskonała roślina dla bardzo zapracowanych. Lubi ciepło i wysoką wilgotność powietrza. Podlewaj ją regularnie i trzymaj z dala od zimnych przeciągów. 

Kwiaty doniczkowe cieniolubne - fot. Flower Council
Fot. Flower Council of Holland 
Od lewej (od góry): monstera, skrzydłokwiat, bluszcz, aspidistra, aglonema

Bluszcz – cieniolubne pnącze 

Bluszcz (Hedera) jest jedną z wielu uniwersalnych roślin domowych, która doskonale radzi sobie w warunkach słabego oświetlenia. Najlepiej czuje się w chłodniejszych miejscach – w temperaturze ok. 15°C. W pomieszczeniach, gdzie temperatura jest wyższa będzie rósł dobrze, pod warunkiem częstego spryskiwania liści miękką wodą.

Sansewieria – niezniszczalny kwiat

Wężownica (Sansevieria) na całym świecie nazywana jest „językiem teściowej”, jednak w Polsce ta nazwa się raczej nie przyjęła. Tworzy długie, szpiczaste, mieczowate liście, które doskonale czują się w cieniu. Podlewaj ją umiarkowanie i trzymaj z dala od zimnych przeciągów, a długo będziesz mógł podziwiać jej nietypową urodę.

Zamiokulkas – wielolistkowy sukulent

Zamiokulkas (Zamioculcas) doskonale rośnie w cieniu i jest bardzo odporny, jednak nie sprawdzaj jego wytrzymałości i nie przenoś go na słońce, które mogłoby szybko przypalić jego ciemnozielone, skórzaste liście. Nie podlewaj go też za często, bo gdy stoi w wodzie, szybko gniją jego bulwiaste korzenie.

Płaskla – łosie rogi

Płaskla (Platycerium) to wyjątkowo oryginalna paproć, której liście przypominają łosie rogi. Jak wszyscy jej kuzyni doskonale czuje się w lekkim półcieniu i wysokiej wilgotności powietrza. Roślina bardzo nie lubi, gdy dotykamy jej liści. Nie zraszaj ich ani nie ścierajmy z nich kurzu. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre.

Ciemnotka – żółtawa paproć

Ciemnotka (Adiantum), jak sama nazwa wskazuje, ma upodobania do ciemnej strony... pokoju. Jej listki bledną i zwijają się, gdy ma za dużo światła, ale nie może rosnąć w pełnym cieniu, bo szybko zmarnieje – najlepiej czuje się w rozproszonym świetle. Nie lubi zbyt dużej wilgotności i szybko gnije, gdy ma stale mokro.

Fitonia – delikatne, żyłkowane listki

Fitonia (Fittonia) ma mozaikowate liście, poprzecinane siateczką drobnych żyłek. Lubi ciepło i jest bardzo wrażliwa na mocne światło – zacznie szybko zasychać, gdy przestawisz ją zbyt blisko okna. Zraszaj liście często i podlewaj tak, aby podłoże było stale lekko wilgotne. Posadź ją w szklanym pojemniku, a zapewnisz jej idealne warunki. 

Kwiaty doniczkowe cieniolubne - fot. Flower Council
Fot. Flower Council of Holland 
Od lewej (od góry): wężownica, zamiokulkas, fitonia, płaskla, ciemnotka

Inne rośliny doniczkowe do cienia i półcienia
Które warto sprawdzić?


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Flower Council of Holland

Autor
Kwiaty doniczkowe cieniolubne | Przegląd gatunków
Kwiaty doniczkowe cieniolubne | Przegląd gatunków
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl