Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
18
Okazje

Kwiaty doniczkowe cieniolubne | Przegląd gatunków

Kwiaty doniczkowe cieszą się coraz większą popularnością. Warto pamiętać, że zanim zdecydujecie się na konkretną roślinę, najpierw powinniście dobrze poznać jej wymagania i sprawdzić, czy będziecie w stanie zapewnić jej dobre warunki. Jeśli w waszym domu nie ma zbyt wiele światła słonecznego, dokładnie przyjrzyjcie się kwiatom doniczkowym cieniolubnym, bo to one są dla was idealnym rozwiązaniem. 

 

Kwiaty doniczkowe cieniolubne zamieszkują parapety o wystawie wschodniej i północnej. Rośliny te nie tolerują bezpośredniego nasłonecznienia i zazwyczaj źle znoszą przeciągi. Choć niektórym może się wydawać, że gatunki, które preferują cień, wymagają również częstego podlewania, nic bardziej mylnego! Większość z nich to zdecydowani przeciwnicy nadmiernej wilgoci. 

Kwiaty doniczkowe cieniolubne
Najpopularniejsze gatunki

Monstera – dziurawe pnącze

Monstera (Monstera) to imponujące pnącze o ogromnych, sercowatych liściach, naturalnie podziurkowanych. Lubi cień, a zbyt silne słońce powoduje przypalenia liści – żółte plamy z dziurkami. Jest także wrażliwa na przeciągi i nadmierne podlewanie. Zraszaj regularnie jej ogromne liście i ścieraj z nich kurz wilgotną ściereczką.

Skrzydłokwiat – miłośnik wilgoci

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) zwany także skrzydłoliściem lub lilią pokoju. Jego niepozorne kwiaty zebrane są w kremową kolbę, u podstawy której wyrasta charakterystyczna, śnieżnobiała pochwa kwiatostanowa (spatha – stąd nazwa łacińska). Jest łatwy w pielęgnacji i może kwitnąć prawie przez cały rok. Lubi częste zraszanie i regularne podlewanie.

Aspidistra – żelazny liść

Aspidistra (Aspidistra) nazywana jest „żelaznym liściem” z uwagi na jej niezwykłą odporność i zdolność adaptacji do każdych warunków – w tym do słabego światła. Lubi rzadkie podlewanie, a nadmierna i długotrwała wilgotność podłoża może doprowadzić do jej gnicia. Lubi trochę przyciasne doniczki.

Aglaonema – roślina-strzałka

Aglaonema (Aglaonema) to ulubiona roślina Leona Zawodowca (tytułowego „czyściciela” z filmu Luca Bessona). Wybrał ją najpewniej dlatego, że to doskonała roślina dla bardzo zapracowanych. Lubi ciepło i wysoką wilgotność powietrza. Podlewaj ją regularnie i trzymaj z dala od zimnych przeciągów. 

Kwiaty doniczkowe cieniolubne - fot. Flower Council
Fot. Flower Council of Holland 
Od lewej (od góry): monstera, skrzydłokwiat, bluszcz, aspidistra, aglonema

Bluszcz – cieniolubne pnącze 

Bluszcz (Hedera) jest jedną z wielu uniwersalnych roślin domowych, która doskonale radzi sobie w warunkach słabego oświetlenia. Najlepiej czuje się w chłodniejszych miejscach – w temperaturze ok. 15°C. W pomieszczeniach, gdzie temperatura jest wyższa będzie rósł dobrze, pod warunkiem częstego spryskiwania liści miękką wodą.

Sansewieria – niezniszczalny kwiat

Wężownica (Sansevieria) na całym świecie nazywana jest „językiem teściowej”, jednak w Polsce ta nazwa się raczej nie przyjęła. Tworzy długie, szpiczaste, mieczowate liście, które doskonale czują się w cieniu. Podlewaj ją umiarkowanie i trzymaj z dala od zimnych przeciągów, a długo będziesz mógł podziwiać jej nietypową urodę.

Zamiokulkas – wielolistkowy sukulent

Zamiokulkas (Zamioculcas) doskonale rośnie w cieniu i jest bardzo odporny, jednak nie sprawdzaj jego wytrzymałości i nie przenoś go na słońce, które mogłoby szybko przypalić jego ciemnozielone, skórzaste liście. Nie podlewaj go też za często, bo gdy stoi w wodzie, szybko gniją jego bulwiaste korzenie.

Płaskla – łosie rogi

Płaskla (Platycerium) to wyjątkowo oryginalna paproć, której liście przypominają łosie rogi. Jak wszyscy jej kuzyni doskonale czuje się w lekkim półcieniu i wysokiej wilgotności powietrza. Roślina bardzo nie lubi, gdy dotykamy jej liści. Nie zraszaj ich ani nie ścierajmy z nich kurzu. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre.

Ciemnotka – żółtawa paproć

Ciemnotka (Adiantum), jak sama nazwa wskazuje, ma upodobania do ciemnej strony... pokoju. Jej listki bledną i zwijają się, gdy ma za dużo światła, ale nie może rosnąć w pełnym cieniu, bo szybko zmarnieje – najlepiej czuje się w rozproszonym świetle. Nie lubi zbyt dużej wilgotności i szybko gnije, gdy ma stale mokro.

Fitonia – delikatne, żyłkowane listki

Fitonia (Fittonia) ma mozaikowate liście, poprzecinane siateczką drobnych żyłek. Lubi ciepło i jest bardzo wrażliwa na mocne światło – zacznie szybko zasychać, gdy przestawisz ją zbyt blisko okna. Zraszaj liście często i podlewaj tak, aby podłoże było stale lekko wilgotne. Posadź ją w szklanym pojemniku, a zapewnisz jej idealne warunki. 

Kwiaty doniczkowe cieniolubne - fot. Flower Council
Fot. Flower Council of Holland 
Od lewej (od góry): wężownica, zamiokulkas, fitonia, płaskla, ciemnotka

Inne rośliny doniczkowe do cienia i półcienia
Które warto sprawdzić?


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Flower Council of Holland

Dowiedz się więcej
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)Komentarze


Twoja strona ogrodu