Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Fitonia (Fittonia verschaffeltii) należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae). W stanie naturalnym jest pnączem i rośnie w tropikalnych lasach deszczowych.

Roślina ma płożący pokrój i wytwarza dość kruche pędy dorastające do 15 cm. Cała jest lekko owłosiona.

Swoją dekoracyjność zawdzięcza kolorom liści. Wyrastają na łodydze parami i posiadają krótkie, grube ogonki. Liście fitonii mają najczęściej jajowaty kształt i ciemnozieloną blaszkę liściową o gęstym, jasnym unerwieniu. Nerwy, a czasem też plamy, zależnie od odmiany mogą być koloru białego, różowego, czerwonego, żółtego, pomarańczowego lub jasno zielonego.

Wymagania i uprawa

Fittonia lubi jasne lub lekko zacienione stanowisko. Należy unikać bezpośredniego światła słonecznego, gdyż na delikatnych liściach szybko mogą pojawić się przebarwienia, a nawet tzw. oparzenia słoneczne. Najlepszym podłożem dla rośliny będzie żyzna, przepuszczalna ziemia o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym pH. 

Lubi wysoką wilgotność powietrza oraz stałą wysoką temperaturę – doskonale czuje się w warunkach domowych (w zimie minimalna temperatura to 16 °C). Fitonię należy podlewać regularnie, ale nie doprowadzać do stałej wilgoci w podłożu (roślina może szybko zacząć gnić!) – na brak wilgoci w podłożu bardzo reaguje więdnięciem pędów i liści.

Można ją nawozić raz w miesiącu nawozem do roślin o zielonych liściach.

Fitonię można ciąć i uszczykiwać jej pędy, aby lepiej się rozkrzewiała.

Zastosowanie

Fitonia doskonale wygląda w kompozycjach w szklanych kulach lub butelkach. Świetnie nadaje się do jasnych łazienek, za to nie sprawdza się w kuchniach i źle się czuje przy kaloryferach, gdzie powietrze potrafi być bardzo suche.

Interesujące odmiany

  • 'Red Angel' – zielone liście z czerwonawą siateczka nerwów
  • 'Diamond' – bardzo gęsta siatka różowych nerwów
  • 'Snow Angel' – odmiana o zielonych liściach z dużymi, białymi plamami


Zdjęcia: Alina Kuptsova/Pixabay; Floradania.dk; yingchih/Unsplash