Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
101
Okazje

15 pomysłów na szklane ogrody

W ostatnich kilku latach ogrody w słojach i innych szklanych pojemnikach są szalenie modne – i ma to swoje uzasadnienie. Te wspaniałe kompozycje mogą zupełnie odmienić wnętrza, a mądrze dobrane rośliny i odpowiednie akcesoria pozwalają stworzyć oryginalne aranżacje. Poznaj 15 pomysłów na szklane ogrody!

 

Kluczem do sukcesu jest połączenie na ograniczonej przestrzeni małych roślin o podobnych wymaganiach: odporne na suszę kaktusy i inne sukulenty są tego najlepszym przykładem. Ale jeśli chcemy uprawiać szklany ogród w miejscu zacienionym, konieczne będzie posadzenie w nim roślin, które nie lubią intensywnego oświetlenia.

Do posadzenia roślin możesz wykorzystać praktycznie każde szklane naczynie, chociaż trzeba pamiętać o jednej ważnej zasadzie: naczynia zamykane wykorzystujemy do uprawy gatunków lubiących wilgoć, a otwarte – dla preferujących suche otoczenie. Nie martw się, jeśli nie uda ci się znaleźć dokładnie takich samych materiałów, jakie pokazaliśmy w kompozycjach. Szukaj ciekawych materiałów we własnym ogrodzie i domu, w sklepach internetowych i centrach ogrodniczych.

Zobacz, jak samodzielnie założyć ogród w szkle

15 pomysłów na szklane ogrody fot. gadżetarnia

Fot. Gadżetarnia.pl

Żarówka LED z rośliną

Dekoracja w kształcie żarówki z miniaturowym sukulentem i kamyczkami w środku. Żarówka zasilana jest na baterię i wyposażona w linkę z haczykiem, więc można ją powiesić nad biurkiem lub w dowolnym innym miejscu w domu.

15 pomysłów na szklane ogrody fot. leroy merlin

Fot. Leroy Merlin

Tillandsia w żarówce

Oplątwa (Tillandsia) to roślina, która do uprawy nie potrzebuje podłoża. Wilgoć pobiera z powietrza, dlatego nie wymaga podlewania. Idealnie nadaje się dla tych, którzy mają mało miejsca i są zapracowani. Miniaturowy ogródek w szkle z oplątwą jest prawie zupełnie nie wymagający – wystarczy, że zostanie powieszony w jasnym pomieszczeniu.

15 pomysłów na szklane ogrody fot. Mossa Terra

Fot. Mossa Terra

Pustynia w miniaturze

Krajobraz pustyni w szklanej kuli z wymaga minimum pielęgnacji. Urodę liści sukulentów różnej barwy i kształtów podkreśla tło z drobnego piasku i jasnoszarych kamieni.

15 pomysłów na szklane ogrody fot. leroy merlin

Fot. Leroy Merlin

Sukulenty w szklanej misie

To grupa roślin wymaga słonecznego stanowiska, ale nie może być zamykana od góry korkiem. Sukulenty umieszczone w niewielkiej ilości podłoża dobrze rosnąć będą nawet w płytkiej szklanej misie.

15 pomysłów na szklane ogrody fot. leroy merlin

Fot. Leroy Merlin

Sukulenty w otwartym słoju

Wysoki słój z szerokim otworem również nadaje się do uprawy sukulentów, choć zajmie więcej miejsca niż płaska misa. Przy sadzeniu trzeba pamiętać, by zapewnić roślinom przepuszczalne podłoże i podlewać je sporadycznie, gdyż wodę gromadzą w mięsistych liściach.

15 pomysłów na szklane ogrody fot. wood shop

Fot. Wood Shop, Jar of Forest

Las zamknięty w butli

W półcienistym pomieszczeniu w szklanych naczyniach uprawia się zupełnie inne gatunki niż te na stanowiskach słonecznych. W półcieniu sprawdzi się asparagus pierzasty (Asparagus setaceus), bluszcz (Hedera) i fitonia (Fittonia). Dodatki w postaci kamieni lub kawałków drewna sprawiają, że kompozycja przypomina fragment prawdziwego lasu.

15 pomysłów na szklane ogrody fot. Mossa Terra

Fot. Mossa Terra

Leśny zakątek

Szklane naczynie przypominające spływającą kroplę wody umieszczone na pokręconym konarze lub korzeniu świetnie sprawdzi się w zacienionym miejscu. Pasuje do pomieszczenia urządzonego w rustykalnym stylu. Podłoże, podobnie jak w lesie, osłania mech.

15 pomysłów na szklane ogrody fot. Mossa Terra

Fot. Mossa Terra

Kwitnąca dżungla

Miniaturowe odmiany storczyków zamknięte w szkle grają zawsze główną rolę w kompozycji. Ponieważ storczyki uprawia się w specjalnie dla nich przeznaczonym podłożu, najlepiej sadzić obok nich mech lub niskie fitonie, które mają stale kolorowe liście.

15 pomysłów na ogród w szkle fot. zamknięty ogród

Fot. Zamknięty Ogród

Kompozycja z Syzygium

Minimalistyczna kompozycja z kilkuletnim formowanym drzewkiem wyeksponowanym na tle mchu i kamieni. Taki ogród świetnie będzie wyglądał w nowoczesnym wnętrzu. Ten gatunek nadaje się do formowania i wymaga słonecznego stanowiska.

15 pomysłów na ogród w szkle fot. zamknięty ogród

Fot. Zamknięty Ogród

Kompozycja z fikusem

Fikus tępy (Ficus retusa) to gatunek polecany początkującym ogrodnikom, ze względu na wyjątkową odporność na przycinanie i niekłopotliwą pielęgnację. Tę roślinę często uprawia się również jako bonsai. Sadzonka posadzona na wzniesieniu i obsypana różnej wielkości kamykami wygląda, jakby rosła w górzystym terenie.

15 pomysłów na szklane ogrody fot. Flower Garden

Fot. Flower Garden

Leśna polana z chrobotkiem

Oryginalna dekoracja z chrobotkiem reniferowym i mchem, kamieniami i piaszczystym podłożem nie wymaga przycinania. Szklana pokrywka chroni kompozycję przed kurzem. Decydując się na taki las w słoiku trzeba pamiętać, że ani mchu, ani chrobotka nie wolno pozyskiwać z naturalnych siedlisk.

15 pomysłów na szklane ogrody fot. Flower Garden

Fot. Flower Garden

Zimowy zakątek

Szarozielona barwa chrobotka przypomina las oprószony śniegiem. Taką dekorację można wzbogacić w okresie świątecznym z choinkowe ozdoby, według własnego gustu. Dobrze sprawdzi się postawiona w salonie, a nawet w pokoju dziecięcym.

 Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Leroy Merlin, Zamknięty Ogród, Wood Shop, Flower Garden

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu