Kluczem do sukcesu jest połączenie na ograniczonej przestrzeni małych roślin o podobnych wymaganiach: odporne na suszę kaktusy i inne sukulenty są tego najlepszym przykładem. Ale jeśli chcemy uprawiać szklany ogród w miejscu zacienionym, konieczne będzie posadzenie w nim roślin, które nie lubią intensywnego oświetlenia.
Do posadzenia roślin możesz wykorzystać praktycznie każde szklane naczynie, chociaż trzeba pamiętać o jednej ważnej zasadzie: naczynia zamykane wykorzystujemy do uprawy gatunków lubiących wilgoć, a otwarte – dla preferujących suche otoczenie. Nie martw się, jeśli nie uda ci się znaleźć dokładnie takich samych materiałów, jakie pokazaliśmy w kompozycjach. Szukaj ciekawych materiałów we własnym ogrodzie i domu, w sklepach internetowych i centrach ogrodniczych.
Pomysły i inspiracje na szklane ogrody
15 propozycji
Fot. Gadżetarnia.pl |
Żarówka LED z rośliną
Dekoracja w kształcie żarówki z miniaturowym sukulentem i kamyczkami w środku. Żarówka zasilana jest na baterię i wyposażona w linkę z haczykiem, więc można ją powiesić nad biurkiem lub w dowolnym innym miejscu w domu.
Fot. Leroy Merlin |
Tillandsia w żarówce
Oplątwa (Tillandsia) to roślina, która do uprawy nie potrzebuje podłoża. Wilgoć pobiera z powietrza, dlatego nie wymaga podlewania. Idealnie nadaje się dla tych, którzy mają mało miejsca i są zapracowani. Miniaturowy ogródek w szkle z oplątwą jest prawie zupełnie nie wymagający – wystarczy, że zostanie powieszony w jasnym pomieszczeniu.
Fot. Mossa Terra |
Pustynia w miniaturze
Krajobraz pustyni w szklanej kuli z wymaga minimum pielęgnacji. Urodę liści sukulentów różnej barwy i kształtów podkreśla tło z drobnego piasku i jasnoszarych kamieni.
Fot. Leroy Merlin |
Sukulenty w szklanej misie
To grupa roślin wymaga słonecznego stanowiska, ale nie może być zamykana od góry korkiem. Sukulenty umieszczone w niewielkiej ilości podłoża dobrze rosnąć będą nawet w płytkiej szklanej misie.
Fot. Leroy Merlin |
Sukulenty w otwartym słoju
Wysoki słój z szerokim otworem również nadaje się do uprawy sukulentów, choć zajmie więcej miejsca niż płaska misa. Przy sadzeniu trzeba pamiętać, by zapewnić roślinom przepuszczalne podłoże i podlewać je sporadycznie, gdyż wodę gromadzą w mięsistych liściach.
Fot. Wood Shop, Jar of Forest |
Las zamknięty w butli
W półcienistym pomieszczeniu w szklanych naczyniach uprawia się zupełnie inne gatunki niż te na stanowiskach słonecznych. W półcieniu sprawdzi się asparagus pierzasty (Asparagus setaceus), bluszcz (Hedera) i fitonia (Fittonia). Dodatki w postaci kamieni lub kawałków drewna sprawiają, że kompozycja przypomina fragment prawdziwego lasu.
Fot. Mossa Terra |
Leśny zakątek
Szklane naczynie przypominające spływającą kroplę wody umieszczone na pokręconym konarze lub korzeniu świetnie sprawdzi się w zacienionym miejscu. Pasuje do pomieszczenia urządzonego w rustykalnym stylu. Podłoże, podobnie jak w lesie, osłania mech.
Fot. Mossa Terra |
Kwitnąca dżungla
Miniaturowe odmiany storczyków zamknięte w szkle grają zawsze główną rolę w kompozycji. Ponieważ storczyki uprawia się w specjalnie dla nich przeznaczonym podłożu, najlepiej sadzić obok nich mech lub niskie fitonie, które mają stale kolorowe liście.
Fot. Zamknięty Ogród |
Kompozycja z Syzygium
Minimalistyczna kompozycja z kilkuletnim formowanym drzewkiem wyeksponowanym na tle mchu i kamieni. Taki ogród świetnie będzie wyglądał w nowoczesnym wnętrzu. Ten gatunek nadaje się do formowania i wymaga słonecznego stanowiska.
Fot. Zamknięty Ogród |
Kompozycja z fikusem
Fikus tępy (Ficus retusa) to gatunek polecany początkującym ogrodnikom, ze względu na wyjątkową odporność na przycinanie i niekłopotliwą pielęgnację. Tę roślinę często uprawia się również jako bonsai. Sadzonka posadzona na wzniesieniu i obsypana różnej wielkości kamykami wygląda, jakby rosła w górzystym terenie.
Fot. Flower Garden |
Leśna polana z chrobotkiem
Oryginalna dekoracja z chrobotkiem reniferowym i mchem, kamieniami i piaszczystym podłożem nie wymaga przycinania. Szklana pokrywka chroni kompozycję przed kurzem. Decydując się na taki las w słoiku trzeba pamiętać, że ani mchu, ani chrobotka nie wolno pozyskiwać z naturalnych siedlisk.
Fot. Flower Garden |
Zimowy zakątek
Szarozielona barwa chrobotka przypomina las oprószony śniegiem. Taką dekorację można wzbogacić w okresie świątecznym z choinkowe ozdoby, według własnego gustu. Dobrze sprawdzi się postawiona w salonie, a nawet w pokoju dziecięcym.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Leroy Merlin, Zamknięty Ogród, Wood Shop, Flower Garden