TOP 10 roślin do lasu w słoiku | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?

TOP 10 roślin do lasu w słoiku fot. Flower Council Holland

W lasach w słoiku można uprawiać wiele roślin doniczkowych. Przedstawiamy 10 sprawdzonych, najczęściej stosowanych w takich kompozycjach gatunków osiągających niewielkie rozmiary i dość łatwych w uprawie.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
109
Spis treści
Asplenium, czyli zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) Pieniążek, pilea peperomiowata (Pilea peperomioides) Niedośpian (Hypoestes phyllostachya) Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) Figowiec tępy (Ficus microcarpa, syn. F. retusa) Widliczka (Selaginella apoda) Bluszcz (Hedera) Fitonia (Fittonia) Palma koralowa (Chamaedorea elegans) Kalatea Makoyana (Calathea makoyana)

Jakie rośliny najlepiej nadają się do lasu w słoiku?

Wybierając gatunki do stworzenia lasu w słoiku weź pod uwagę nie tylko wymagania roślin w stosunku do podłoża i nasłonecznienia. Bardzo ważną kwestią jest rozmiar i szybkość wzrostu poszczególnych roślin. Pamiętaj, że paproć paproci nierówna! Dlatego zwracaj uwagę na to, by wybierać tylko wolno rosnące i karłowe odmiany roślin. W przeciwieństwie twój ogród wymknie się spod kontroli, rośliny zaczną się nadmiernie zagęszczać, zagłuszać swoich towarzyszy, a nawet wyrastać ze słoika. Oto 10 najczęściej sadzonych roślin w lasach w słoikach!

TOP 10 roślin do lasu w słoiku zanokcica gniazdowa fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania

Paproć – asplenium

Asplenium, czyli zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus)

To paproć, która w naturze rośnie na drzewach, w zagłębieniach kory (jest tzw. epefitem). Ma szerokie, całobrzegie liście. Niektóre odmiany, np. 'Crispy Wave', mają oryginalne, pofalowane blaszki. Ta roślina najlepiej czuje się w miejscach półcienistych. Lubi dużą wilgotność powietrza, więc świetnie radzi sobie w zamkniętych słojach. Wymaga kwaśnego podłoża. Jej zielone liście będą świetnym tłem dla gatunków o kolorowych blaszkach liściowych.

TOP 10 roślin do lasu w słoiku pilea fot. Floradania
Fot. Flora Dania

Pilea peperomiowata

Pieniążek, pilea peperomiowata (Pilea peperomioides)

To oryginalna roślina o okrągłych liściach osadzonych na długich ogonkach. Dlatego warto ją wyeksponować w słoju w taki sposób, aby cała była dobrze widoczna. Pilea najlepiej rośnie na jasnym stanowisku; światło powinno być rozproszone. Powinna rosnąć w żyznej ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH. Lubi wilgotne powietrze, jednak przy jej sadzeniu trzeba pamiętać o zastosowaniu drenażu.

TOP 10 roślin do lasu w słoiku niedośpian fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Niedośpian

Niedośpian (Hypoestes phyllostachya)

Ta niska roślina (osiąga ok. 20 cm wysokości) ceniona jest głównie ze względu na kolorowe liście (jasnoróżowe, ciemnoróżowe lub biało-zielone). Najlepiej rośnie na stale wilgotnym, lekko kwaśnym podłożu. Lubi zraszanie. Krótkotrwałe przesuszenie tego gatunku może doprowadzić do całkowitego wyschnięcia. Niedośpian nadaje się na jasne stanowiska, ale nie narażone na bezpośrednie promieniowanie. Ze względu na niewielką wysokości nadaje się do sadzenia na dnie lasu w słoiku; może stanowić tło dla roślin o zielonym ulistnieniu.

TOP 10 roślin do lasu w słoiku –skrzydłokwiat fot. Flower Council
Fot. Flower Council Holland

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

To jedna z popularniejszych roślin uprawianych w domach i sadzonych w lasach w słoikach. Ma nie tylko ozdobne, długie, wyprostowane, błyszczące liście, ale również oryginalne, białe, pachnące kwiaty, które przez długi okres czasu utrzymują się na roślinie. Skrzydłokwiat jest rośliną tolerancyjną w stosunku do podłoża, dlatego można ten gatunek wykorzystywać do bardzo różnych kompozycji. Może rosnąć zarówno w towarzystwie bluszczu, paproci i niedośpianu, jak i storczyków. Do lasów w słoikach najlepiej wybierać osiągające nieduże rozmiary odmiany skrzydłokwiatu kwiecistego (Spathiphyllum floribundum).

TOP 10 roślin do lasu w słoiku ficus tępy fot. Floradania
Fot. Flora Dania

Figowiec tępy

Figowiec tępy (Ficus microcarpa, syn. F. retusa)

To łatwy w uprawie gatunek figowca, który najlepiej rośnie na jasnym stanowisku. Ze względu na to, że doskonale znosi cięcie, najczęściej sprzedawany jest w formie bonsai. Wówczas najlepiej wygląda na tle mchu, drobnego żwirku lub kamyczków (bez towarzystwa innych roślin). Ozdobą tego figowca są ciemnozielone, błyszczące liście i gładkie pędy. Roślina wymaga jasnego, ciepłego przez cały rok stanowiska z rozproszonym światłem i regularnego podlewania. Trzeba jednak pamiętać, że nie lubi zbyt wilgotnego podłoża, dlatego na dnie słoika z fikusem trzeba umieścić warstwę drenażową.

TOP 10 roślin do lasu w słoiku widliczka fot. Flora Dania
fot. Flora Dania

Widliczka apoda

Widliczka (Selaginella apoda)

Ten gatunek tworzy zwarte poduchy i może doskonale zastępować w lasach w słoikach mech. Ma bardzo oryginalny wygląd i soczyście zielony kolor. Osiąga zaledwie 8 cm wysokości i nie jest ekspansywny. Widliczka lubi dużą wilgotność powietrza, ciepłe stanowiska i lekko kwaśne, zdrenowane podłoże (nie lubi zalewania korzeni). Na jej tle ładnie będą wyglądać wijące się pędy bluszczu, paprocie oraz kolorowe odmiany fitonii.

TOP 10 roślin do lasu w słoiku bluszcz pospolity luftrenser fot. Floradania
Fot. Flora Dania

Bluszcz

Bluszcz (Hedera)

To pnącze o klapowanych zielonych lub pstrych liściach doskonale radzi sobie w lasach w słoikach i dodaje kompozycjom wiele uroku. Jest łatwe w uprawie. Znosi duże zacienienie i może rosnąć na przeciętnym podłożu. Nie lubi zalegającej w ziemi wody. Ładnie wygląda na tle mchu, widliczki oraz suchych korzeni.

TOP 10 roślin do lasu w słoiku - fitonia fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Fitonia

Fitonia (Fittonia)

Fitonie dodają lasom w słoikach koloru, dzięki delikatnym listkom o ciekawym zabarwieniu. Rośliny są niskie (osiągają ok. 30 cm wysokości) i tworzą kępki. Mogą rosnąć zarówno w cieniu, jak i na jasnym stanowisku (jednak nie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych). Lubią ciepło i wysoką wilgotność powietrza. Najlepiej rosną w żyznej ziemi o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Podczas sadzenia trzeba pamiętać o zastosowaniu drenażu, gdyż fitonie nie lubią zalewania korzeni.

TOP 10 roślin do lasu w słoiku –palma koralowa fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania

Palma koralowa

Palma koralowa (Chamaedorea elegans)

Wśród wielu gatunków palm, które można uprawiać w domach, palma koralowa najlepiej sprawdza się w lasach w słoikach. To wolno rosnący gatunek pochodzący z Ameryki Południowej. Jest dość łatwy w uprawie. W naturze rośnie na dnie lasów, dlatego znosi silne zacienienie. Lubi stale lekko wilgotne podłoże i wilgotne powietrze. Dlatego szczególnie dobrze sprawdza się w kompozycjach w słoikach. 

TOP 10 roślin do lasu w słoiku - Kalathea Makoyana fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania

Kalatea Makoyana

Kalatea Makoyana (Calathea makoyana)

Ten gatunek kalatei charakteryzuje się ciekawie wybarwionymi blaszkami liściowymi. Rośnie powoli. Lubi jasne, ciepłe stanowiska, ale z rozproszonym światłem. Najlepszym podłożem dla kalatei będzie ziemia o odczynie obojętnym. Do podlewania tej rośliny najlepiej wykorzystywać wodę przegotowaną lub deszczówkę.


Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Flower Council Holland


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Obserwuj
Autor
Małgorzata Wójcik Małgorzata Wójcik

Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Widliczka apoda Selaginella apoda

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści