Niedośpian (Hypoestes phyllostachya) należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae) i pochodzi z Madagaskaru.

Roślina jest niewielka i dorasta do maks. 20 cm wysokości. Głównym walorem dekoracyjnym są jego mocno wybarwione jasnoróżowe, ciemnoróżowe lub zielono-białe liście.

Niedośpian noże zakwitnąć latem, jednak kwiaty o barwie fioletowej, wyrastające w kątach liści są niepozorne (nie mają żadnej wartości dekoracyjnej).

Wymagania i uprawa

Niedośpian to roślina dość trudna w uprawie. Potrzebuje stanowisk jasnych, dobrze oświetlonych, ale nie znajdujących się pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Prażące słońce może łatwo poparzyć delikatne liście.

Niedośpian dobrze rozwija się ustawiany na parapetach okien północnych. Przez cały rok temperatura powietrza powinna być wysoka (18-22ºC) a powietrze wilgotne. Dlatego gatunek ten wymaga częstego zraszania (w zasadzie najlepiej czuje się w warunkach szklarniowych), stosowanie nawilżaczy powietrza i ustawianie donic na mokrych kamieniach jest również wskazane.

Niedośpian powinno się podlewać obficie, 3-4 razy w tygodniu latem, zimą zaś dwukrotnie w tygodniu. Podłoże powinno być stale wilgotne, gdyż nawet krótkotrwałe przesuszenie rośliny prowadzi do jej zamierania. Nawożenie warto stosować wiosną i latem - nawozem o niskim stężeniu azotu, ale dawki powinny być rozcieńczone (przynajmniej o połowę od zalecanej przez producenta).

Zwykle roślina nie wymaga przesadzania, gdyż jest krótkotrwała. Po roku można ją zastąpić młodym, piękniejszym okazem. Optymalne są podłoża zasobne, lekko kwaśne. Niedośpian rozmnaża się wczesną wiosną przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych w wilgotnym torfie (najlepiej pod szkłem). Ich uszczykiwanie rozkrzewia roślinę i czasami przedłuża jej żywotność. Zwykle jest odporna na choroby i szkodniki a wszelkie problemy wynikają z błędów w uprawie.

Zdjęcia: Pixabay