Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Niedośpian (Hypoestes phyllostachya) to roślina należąca do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Pochodzi z Afryki Południowej i Madagaskaru. W naturze można ją też spotkać w południowo-wschodniej Azji.

Niedośpian to niewielka, krótkotrwała bylina dorastająca do 20 cm wysokości. Głównym walorem dekoracyjnym są jej mocno wybarwione jasnoróżowe, ciemnoróżowe lub zielono-białe liście.

Niedośpian noże zakwitnąć latem, jednak kwiaty o barwie fioletowej, wyrastające w kątach liści są niepozorne (nie mają żadnej wartości dekoracyjnej).

Wymagania i uprawa

Niedośpian to roślina dość trudna w uprawie. Potrzebuje stanowisk jasnych, dobrze oświetlonych, ale nie znajdujących się pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Prażące słońce może łatwo poparzyć delikatne liście. rzez cały rok temperatura powietrza powinna być wysoka (18-22ºC). Optymalne są podłoża zasobne, lekko kwaśne.

Roślina potrzebuje wilgotnego powietrza, dlatego gatunek ten wymaga częstego zraszania (w zasadzie najlepiej czuje się w warunkach szklarniowych). Donice z niedośpianami dobrze jest postawić na podstawkach z zanurzonymi w wodzie kamieniami, a obok nich można stawiać nawilżacze powietrza.

Niedośpian powinno się podlewać obficie, 3-4 razy w tygodniu latem, zimą zaś dwukrotnie w tygodniu. Podłoże powinno być stale wilgotne, gdyż nawet krótkotrwałe przesuszenie rośliny prowadzi do jej zamierania.

Nawożenie warto stosować wiosną i latem – nawozem o niskim stężeniu azotu, ale dawki powinny być rozcieńczone (przynajmniej o połowę od zalecanej przez producenta!).

Zwykle roślina nie wymaga przesadzania, gdyż jest krótkotrwała. Po roku można ją zastąpić młodym, piękniejszym okazem. Niedośpian rozmnaża się wczesną wiosną przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych w wilgotnym torfie (najlepiej pod szkłem). Ich uszczykiwanie rozkrzewia roślinę i czasami przedłuża jej żywotność.

Niedośpian jest odporny na choroby i szkodniki, a wszelkie problemy wynikają z błędów w jego uprawie.

Zastosowanie

Niedośpian najlepiej się czuje na parapetach okien północnych. Jest też jedną z roślin wykorzystywanych do tworzenia ogrodów w szkle


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Floradania.dk, Pixabay