Logo
Logo

Zraszanie liści roślin doniczkowych – czy i po co to robić? Sprawdź!

Decydując się na uprawę roślin doniczkowych powinniśmy pamiętać, że każda z nich jest inna i może wymagać innych warunków i pielęgnacji. To w jakiej kondycji będą nasze domowe rośliny zależy przede wszystkim od nas to my decydujemy w jak bardzo nasłonecznionym miejscu umieścimy roślinę, jak często i obficie będziemy ją podlewać oraz czy i ewentualnie jakich nawozów używać. Właściciela roślin doniczkowych często zapominają, że jednym z etapów dbania o roślinę jest również jej zraszanie.

Spis treści
Co daje zraszanie roślin?
W jaki sposób zraszać rośliny?
Jaką wodę wykorzystywać do zraszania?
Które rośliny zraszać, a których nie?

Po co właściwie zraszamy rośliny domowe?

Szczególne znaczenie ma to zimą, ponieważ w ten sposób podnosimy wilgotność powietrza (które w sezonie zimowym jest drastycznie obniżone przez ogrzewanie). Dodatkową zaletą zraszania jest jego pozytywny wpływ na zwalczanie wielu różnych szkodników roślin. Ponad to zabieg ten pomoże w oczyszczeniu z kurzu – szczególnie sprawdza się to w przypadku młodych roślin o wiotkich i delikatnych liściach i łodygach. Podsumowując plusami zraszania może być oczyszczanie roślin, zapewnienie odpowiedniej wilgotności i zwalczanie szkodników.

Jak zraszać liście?

Nim zaczniemy zraszać nasze rośliny warto najpierw dowiedzieć się jak robić to prawidłowo. Przede wszystkim warto wyposażyć się w zraszacz, który będzie wytwarzał delikatną mgiełkę (duże krople wody mogą być za ciężkie w przypadku małych roślin).

Jaką wodą zraszać rośliny?

Niezwykle istotne jest również to, żeby zraszać rośliny przegotowaną i odstaną wodą (warto pozostawić w zraszaczu wodę na kilka godzin lub nawet na noc). Będziemy mieli pewność, że woda nie zostawi na liściach plam ani zacieków a dodatkowo, że nie zawiera chloru, który mógłby przecież roślinie zaszkodzić.

zraszacz opryskiwacz do liści roślin doniczkowych
Opryskiwacz Venus Super 360 – 1 l | Kwazar
Najmniejszy opryskiwaczy ciśnieniowy znajdujący szerokie zastosowanie przy pracy na działce, w ogrodzie, na balkonie. Jest bezpieczny i trwały – gwarancja na zbiornik została wydłużona do 3 lat.
Sprawdź w naszym sklepie!

Które rośliny doniczkowe lubią zraszanie?

Warto jednak pamiętać, że – tak jak to już zostało wspomniane wcześniej – każda roślina jest inna i potrzebuje innej pielęgnacji wobec czego oczywiście istnieją rośliny, które za zraszaniem nie przepadają. Do tej grupy możemy zaliczyć między innymi sukulenty i rośliny pokryte tak zwanymi „włoskami” (fachowo nazywane jest to kutner).

Dodatkowo jeśli nasze rośliny rosną dobrze to możemy uznać, że warunki im odpowiadają i nie ma potrzeby włączać zraszania, ponieważ wilgotność może okazać się dla nich zbyt duża. Zraszanie zbyt intensywne lub zraszanie roślin, które tego nie potrzebują może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i wyrządzić więcej szkód niż pożytku np. w postaci chorób grzybowych i bakteryjnych.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Olga Yastremska / Depositphotos

Autor
Zraszanie liści roślin doniczkowych – czy i po co to robić? Sprawdź!
Zraszanie liści roślin doniczkowych – czy i po co to robić? Sprawdź!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz