Zraszanie liści roślin doniczkowych – czy i po co to robić? Sprawdź!

zraszanie liści rośin doniczkowych fot. Olga Yastremska -  Depositphotos

Decydując się na uprawę roślin doniczkowych powinniśmy pamiętać, że każda z nich jest inna i może wymagać innych warunków i pielęgnacji. To w jakiej kondycji będą nasze domowe rośliny zależy przede wszystkim od nas to my decydujemy w jak bardzo nasłonecznionym miejscu umieścimy roślinę, jak często i obficie będziemy ją podlewać oraz czy i ewentualnie jakich nawozów używać. Właściciela roślin doniczkowych często zapominają, że jednym z etapów dbania o roślinę jest również jej zraszanie.

Posłuchaj
00:00
55
Spis treści
Co daje zraszanie roślin? W jaki sposób zraszać rośliny? Jaką wodę wykorzystywać do zraszania? Które rośliny zraszać, a których nie?

Po co właściwie zraszamy rośliny domowe?

Szczególne znaczenie ma to zimą, ponieważ w ten sposób podnosimy wilgotność powietrza (które w sezonie zimowym jest drastycznie obniżone przez ogrzewanie). Dodatkową zaletą zraszania jest jego pozytywny wpływ na zwalczanie wielu różnych szkodników roślin. Ponad to zabieg ten pomoże w oczyszczeniu z kurzu – szczególnie sprawdza się to w przypadku młodych roślin o wiotkich i delikatnych liściach i łodygach. Podsumowując plusami zraszania może być oczyszczanie roślin, zapewnienie odpowiedniej wilgotności i zwalczanie szkodników.

Jak zraszać liście?

Nim zaczniemy zraszać nasze rośliny warto najpierw dowiedzieć się jak robić to prawidłowo. Przede wszystkim warto wyposażyć się w zraszacz, który będzie wytwarzał delikatną mgiełkę (duże krople wody mogą być za ciężkie w przypadku małych roślin).

Jaką wodą zraszać rośliny?

Niezwykle istotne jest również to, żeby zraszać rośliny przegotowaną i odstaną wodą (warto pozostawić w zraszaczu wodę na kilka godzin lub nawet na noc). Będziemy mieli pewność, że woda nie zostawi na liściach plam ani zacieków a dodatkowo, że nie zawiera chloru, który mógłby przecież roślinie zaszkodzić.

zraszacz opryskiwacz do liści roślin doniczkowych
Opryskiwacz Venus Super 360 – 1 l | Kwazar
Najmniejszy opryskiwaczy ciśnieniowy znajdujący szerokie zastosowanie przy pracy na działce, w ogrodzie, na balkonie. Jest bezpieczny i trwały – gwarancja na zbiornik została wydłużona do 3 lat.
Sprawdź w naszym sklepie!

Które rośliny doniczkowe lubią zraszanie?

Warto jednak pamiętać, że – tak jak to już zostało wspomniane wcześniej – każda roślina jest inna i potrzebuje innej pielęgnacji wobec czego oczywiście istnieją rośliny, które za zraszaniem nie przepadają. Do tej grupy możemy zaliczyć między innymi sukulenty i rośliny pokryte tak zwanymi „włoskami” (fachowo nazywane jest to kutner).

Dodatkowo jeśli nasze rośliny rosną dobrze to możemy uznać, że warunki im odpowiadają i nie ma potrzeby włączać zraszania, ponieważ wilgotność może okazać się dla nich zbyt duża. Zraszanie zbyt intensywne lub zraszanie roślin, które tego nie potrzebują może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i wyrządzić więcej szkód niż pożytku np. w postaci chorób grzybowych i bakteryjnych.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Olga Yastremska / Depositphotos

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści