Logo
Logo

Zraszanie liści roślin doniczkowych – czy i po co to robić? Sprawdź!

Decydując się na uprawę roślin doniczkowych powinniśmy pamiętać, że każda z nich jest inna i może wymagać innych warunków i pielęgnacji. To w jakiej kondycji będą nasze domowe rośliny zależy przede wszystkim od nas to my decydujemy w jak bardzo nasłonecznionym miejscu umieścimy roślinę, jak często i obficie będziemy ją podlewać oraz czy i ewentualnie jakich nawozów używać. Właściciela roślin doniczkowych często zapominają, że jednym z etapów dbania o roślinę jest również jej zraszanie.

Spis treści
Co daje zraszanie roślin? W jaki sposób zraszać rośliny? Jaką wodę wykorzystywać do zraszania? Które rośliny zraszać, a których nie?

Po co właściwie zraszamy rośliny domowe?

Szczególne znaczenie ma to zimą, ponieważ w ten sposób podnosimy wilgotność powietrza (które w sezonie zimowym jest drastycznie obniżone przez ogrzewanie). Dodatkową zaletą zraszania jest jego pozytywny wpływ na zwalczanie wielu różnych szkodników roślin. Ponad to zabieg ten pomoże w oczyszczeniu z kurzu – szczególnie sprawdza się to w przypadku młodych roślin o wiotkich i delikatnych liściach i łodygach. Podsumowując plusami zraszania może być oczyszczanie roślin, zapewnienie odpowiedniej wilgotności i zwalczanie szkodników.

Jak zraszać liście?

Nim zaczniemy zraszać nasze rośliny warto najpierw dowiedzieć się jak robić to prawidłowo. Przede wszystkim warto wyposażyć się w zraszacz, który będzie wytwarzał delikatną mgiełkę (duże krople wody mogą być za ciężkie w przypadku małych roślin).

Jaką wodą zraszać rośliny?

Niezwykle istotne jest również to, żeby zraszać rośliny przegotowaną i odstaną wodą (warto pozostawić w zraszaczu wodę na kilka godzin lub nawet na noc). Będziemy mieli pewność, że woda nie zostawi na liściach plam ani zacieków a dodatkowo, że nie zawiera chloru, który mógłby przecież roślinie zaszkodzić.

zraszacz opryskiwacz do liści roślin doniczkowych
Opryskiwacz Venus Super 360 – 1 l | Kwazar
Najmniejszy opryskiwaczy ciśnieniowy znajdujący szerokie zastosowanie przy pracy na działce, w ogrodzie, na balkonie. Jest bezpieczny i trwały – gwarancja na zbiornik została wydłużona do 3 lat.
Sprawdź w naszym sklepie!

Które rośliny doniczkowe lubią zraszanie?

Warto jednak pamiętać, że – tak jak to już zostało wspomniane wcześniej – każda roślina jest inna i potrzebuje innej pielęgnacji wobec czego oczywiście istnieją rośliny, które za zraszaniem nie przepadają. Do tej grupy możemy zaliczyć między innymi sukulenty i rośliny pokryte tak zwanymi „włoskami” (fachowo nazywane jest to kutner).

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Dodatkowo jeśli nasze rośliny rosną dobrze to możemy uznać, że warunki im odpowiadają i nie ma potrzeby włączać zraszania, ponieważ wilgotność może okazać się dla nich zbyt duża. Zraszanie zbyt intensywne lub zraszanie roślin, które tego nie potrzebują może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i wyrządzić więcej szkód niż pożytku np. w postaci chorób grzybowych i bakteryjnych.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Olga Yastremska / Depositphotos

Autor
Zraszanie liści roślin doniczkowych – czy i po co to robić? Sprawdź!
Zraszanie liści roślin doniczkowych – czy i po co to robić? Sprawdź!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl