Logo
Logo

Nie do zdarcia! 5 bezobsługowych roślin domowych

Wytrzymałe, dekoracyjne, łatwe w utrzymaniu i nie kaktusy – idealne nawet do "męskiej jaskini"! Nie tylko ozdobią mieszkanie, ale staną się także dowodem na opiekuńczość właściciela. Skoro potrafi utrzymać coś zielonego przy życiu, zadba także o swoją drugą połówkę.

Spis treści
1 • Kroton 2 • Filodendron 3 • Sansewieria 4 • Epipremnum 5 • Szeflera Na co zwrócić uwagę podczas zakupów Uprawa i pielęgnacja w skrócie

Rośliny doniczkowe, o które nie musisz dbać, a i tak będą rosły!

1. Kroton (Croton sp.)

Pochodzi od greckiego kroton, co oznacza "kleszcz". Ta nie kojarząca się zbyt dobrze nazwa i odnosi się do wyglądu nasion tych roślin, które do złudzenia przypominają pajęczaki. Kroton to roślina spotykana w naturze głównie w Indonezji.

Jest wieczniezielonym krzewem, a jej wielobarwne liście są unikalne w świecie roślin. Wybór krotonów jest imponujący – gatunki i odmiany są bardzo zróżnicowane pod względem kształtu, wielkości i koloru. Oprócz różnych wielkości, kroton występuje również w wielu odmianach. Wszystkie należą do gatunku kroton pstry (Croton variegatum), którego nazwa odnosi się do jego fantastycznych liści.

2. Filodendron (Philodendron)

Rośnie w tropikalnych lasach Ameryki Południowej jako pnącze (rzadziej krzew lub małe drzewo z korzeniami powietrznymi). Nazwa rodzajowa tej rośliny pochodzi z greki i oznacza "przytulony do drzewa".

Filodendron jako roślina domowa spotykany jest w dwóch formach – jako pnącze o małych lub dużych liściach oraz jako krzew. Jego skórzaste liście są zazwyczaj zielone lub lekko czerwonawe. Większe pnącza mają czasami korzenie powietrzne.

Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie
Przeczytaj także
Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie

3. Sansewieria (Sansevieria)

To jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. W naturze występuje w suchych regionach południowej Afryki i Azji. Radzi sobie z pustynnymi warunkami dzięki mocnym kłączom, z których wyrastają grube, mieczowate liście magazynujące wodę. Sansewieria jest dostępna w wielu rozmiarach i kształtach, od egzemplarzy wachlarzowatych, zaplecionych po ozdobione farbą lub filcowymi elementami. Liście są zielone lub szarawe, w zależności od odmiany.

4. Epipremnum (Scindapus)

Pnącze z rodziny obrazkowatych, które w naturalnych warunkach ma kwiaty w kształcie kolb schowane w osłonkach. Znane jest jako "roślina przynosząca szczęście". W lasach deszczowych południowo-wschodniej Azji i Indonezji jest źródłem pożywienia m.in. dla jaszczurek i innych gadów.

Epipremnum może rosnąć jako roślina zwisająca lub pnącze. Ma ładne zielone liście z nieregularnymi żółtymi przebarwieniami. Uprawa i pielęgnacja Im barwniejsze liście, tym jaśniejsze stanowisko dla danej rośliny. Jeśli liście zawierają więcej chlorofilu, można ją umieścić w lekkim cieniu.

5. Szeflera (Schefflera)

Pochodzi z liściastych lasów Nowej Zelandii, Tajwanu i Australii, gdzie osiąga od 20 do 30 metrów wysokości. To jedna z najbardziej oczyszczających powietrze roślin.

Rośnie bujnie, przyciągając wzrok liśćmi przypominającymi otwartą dłoń. Szeflera występuje w różnych formach, które w większości nalezą do gatunku szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola). W naturze może wyrosnąć na prawdziwe drzewo. W sprzedaży spotykamy egzemplarze jednopędowe i rozgałęzione. Roślinę rozpoznasz po liściach w kształcie otwartej dłoni.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

 • Rośliny powinny mieć ładne, zdrowe liście. Opadanie może być spowodowane niedostatkiem światła (zwłaszcza zimą), a brązowe plamy to skutek za niskiej wilgotności powietrza.
 • Sprawdź, czy rośliny nie mają szkodników, głównie tarczników i wełnowców.
 • Rośliny pnące powinny mieć podpórkę, np. tyczkę, słupek.
 • Większość przedstawionych roślin jest wrażliwa na spadek temperatury poniżej 12-15° C – zabezpiecz je więc na czas transportu.

Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania
Przeczytaj także
Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania

Uprawa i pielęgnacja

 • Stanowisko
  Filodendron, szeflera i epipremnum nie mogą stać w pełnym słońcu. Kroton i sansewieria poradzą sobie w tak jasnym miejscu, można je także latem wystawić na zewnątrz.

 • Podlewanie
  Im większy i grubszy pień, tym łatwiej dbać o roślinę. Nigdy nie dopuść do całkowitego wyschnięcia gleby oraz tego, by rośliny stały w wodzie. Sansewierię lepiej podlewać za skąpo niż za dużo. Podlewaj wodą o temperaturze pokojowej.

 • Pielęgnacja
  Usuwaj pożółkłe i brzydkie liście.

 • Cięcie
  Jeśli roślina stanie się za wysoka lub nie wygląda dobrze, można ją przyciąć (oprócz sansewierii), najlepiej w ciemniejszym miesiącu. Nawóz rośliny raz w miesiącu.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Autor
Nie do zdarcia! 5 bezobsługowych roślin domowych
Nie do zdarcia! 5 bezobsługowych roślin domowych
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)