Logo
Logo

Kroton / Trójskrzyn pstry (Codiaeum variegatum pictum)

Kroton / Trójskrzyn pstry (Codiaeum variegatum pictum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna, lekka
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Pokrój: krzaczkowaty
 • Przydatność do spożycia: roślina trująca
 • Wysokość: do 120 cm
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

  Trójskrzyn pstry (Codiaeum variegatum) inaczej kroton, to egzotyczna roślina z rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). W naturze występuje w Indonezji, Malezji, Australii i na wyspach Oceanu Spokojnego. Jest chętnie kupowaną rośliną doniczkową do uprawy w domach.

  Jak wygląda kroton?

  Kroton ma duże, skórzaste liście w najróżniejszych kolorach. Dominują 3 kolory: zielony, żółty i czerwony. W zależności od odmiany liście mogą być długie lub krótkie, szerokie lub wąskie, dłoniasto klapowane, owalne lub falowane.

  Trójskrzyny są trujące (jak większość roślin z rodziny wilczomleczowatych).

  Wymagania i uprawa krotonu

  Kroton to roślina wymagająca i polecana bardziej doświadczonym osobom zajmującym się uprawą roślin domowych. Pochodzi z tropików, dlatego trójskrzyn potrzebuje stanowisk jasnych ale nie na bezpośrednim słońcu, ciepłych ale nie gorących i nie narażonych na przeciągi. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, torfowe, żyzne, przepuszczalne o pH obojętnym do lekko kwaśnego (typowa ziemia do doniczkowych roślin zielonych).

  Rozmnażanie krotonu odbywa się przez sadzonki pędowe. Kluczowe jest użycie niezdrewniałych sekcji pędów, z których każda powinna mieć około 15 cm długości i nie powinna zawierać młodych liści ani pąków kwiatowych. Po odcięciu tych sekcji, z ran wycieka gęsty biały sok, który na powietrzu tężeje. Aby pęd przestał "płakać" zanurza się go w letniej wodzie na kilka godzin. Zaleca się stosować ukorzeniacze, a podłoże powinno być klasyczną mieszanką piasku i ziemi do kwiatów. Ważne jest, aby podłoże było ciepłe (20-28°C), ponieważ tylko w takich warunkach sadzonki będą się ukorzeniać.

  Pielęgnacja krotonu

  Roślina lubi częste zraszanie liści miękką wodą. Trzeba go też systematycznie podlewać.

  W warunkach uprawy domowej w Polsce kroton przechodzi stan uśpienia zimowego, w którym powinniśmy przestawić go w chłodniejsze miejsce o minimalnej temperaturze 16 °C. Zimą należy ograniczyć podlewanie, jednak nie można dopuścić do wyschnięcia podłoża, gdyż roślina zaczya gubić liście.

  Jakie szkodniki i choroby atakują kroton?

  Ze szkodników na krotonie mogą pojawiać się przędziorki, tarczniki, miseczniki, wciornastki i wełnowce. Niestety, stosowanie chemicznych środków ochrony często jest problematyczne, gdyż krotony są wrażliwe na takie zabiegi. W niektórych przypadkach, już po kilku godzinach od zastosowania środka, liście mogą zaczynać opadać, a roślina potrzebuje czasu, aby się regenerować. Aby uniknąć pojawienia się szkodników, warto stosować metody profilaktyczne, takie jak preparaty doglebowe.

  Krotony mogą również cierpieć na choroby grzybowe, które objawiają się plamami na liściach, początkowo żółtymi, a później szaro-brązowymi.

  Gdzie najlepiej uprawiać kroton, jak go eksponować?

  Kroton wygląda wspaniale w miejscach takich jak pokój dzienny czy biuro. Swoim niesamowitym zróżnicowaniem kolorów liści bardzo dobrze komponuje się ze stonowaną przestrzenią stylu nowoczesnego. Można go uprawiać w kompozycjach z innymi doniczkowymi roślinami (np. w tzw. urban jungle) ale wspaniale wygląda również bez "sąsiadów".

  Ciekawe odmiany krotonu

  • 'Aucubifolium' – zielone lancetowate liście z żółtymi kropkami
  • 'Mammi' – duże, lancetowate, ciemne liście
  • 'Petra' – szerokie, ostro zakończone liście, młode są żółte, a z wiekiem ciemnieją na zielono ale ich nerwy pozostają żółte
  • 'Golden Bell' – długie, wąskie, kanciasto zakończone, wielobarwne liście

  Gdzie kupić sadzonkę krotonu?

  Krotony należy kupować ze sprawdzonych źródeł, abyśmy mieli pewność, że rośliny są zdrowe i wolne od szkodników. Sadzonki tych roślin egzotycznych można kupić również online w sklepach takich jak:

   

  Zdjęcia: Flower Council Holland

  Autor
  Kroton / Trójskrzyn pstry
  Kroton / Trójskrzyn pstry
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

   
  Powiązane tematy

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl