Logo
Logo

Błędy w uprawie krotonu | Co zrobić, gdy traci kolor i liście? Rady na problemy.

Kroton, znany również jako trójskrzyn pstry, to roślina, która może stać się prawdziwą ozdobą każdego wnętrza dzięki swoim kolorowym liściom. Jednak niekiedy zdarza się, że kroton słabo rośnie, więdnie, a jego liście opadają. Co może być przyczyną takiego stanu i jak możemy mu zaradzić?

Kroton i jego kolorowe liście

Kroton, pochodzący z tropików, jest rośliną, która w naturalnym środowisku występuje w Indonezji, Malezji, na wyspach Oceanu Spokojnego i w Australii. Jego największym atutem są liście, które zmieniają kolor w miarę wzrostu rośliny. Początkowo zielone, z czasem nabierają odcieni żółci, zieleni i czerwieni.

Rzadko używana polska nazwa krotona, "trójskrzyn", odnosi się do trzech głównych kolorów liści rośliny: zielonego, żółtego i czerwonego, choć mogą one również przybierać odcienie różowe, pomarańczowe, białe czy brązowe. Liście krotonów są wielobarwne i mogą mieć różnorodne wzory oraz kształty, od wąskich do szerokich, gładkich lub wypukłych, często z atrakcyjnymi przebarwieniami czy plamami.

Dlaczego kroton marnieje, blaknie i gubi liście (zwłaszcza zimą)?

Zimą, w naszych domach, panują warunki, które nie sprzyjają krotonom. Brak naturalnego światła, przesuszone powietrze i bliskość grzejników mogą negatywnie wpływać na roślinę. Krotony źle znoszą zimne przeciągi i niską temperaturę.

Mała Szklarnia / YouTube


Czego nie lubi kroton?

Kroton jest wrażliwy na kilka czynników, które mogą prowadzić do jego marnienia:

  • Zimne przeciągi
  • Sąsiedztwo grzejnika
  • Suche powietrze
  • Za mało lub za dużo światła
  • Nieodpowiednie podlewanie
  • Niewłaściwe podłoże i nawożenie

Jeśli kroton nie rośnie, może to być spowodowane niewłaściwymi warunkami uprawy, takimi jak zbyt mało światła, niewłaściwe podlewanie, czy złe warunki temperaturowe. Ważne jest, aby dostosować warunki do potrzeb rośliny. Niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do różnych problemów, takich jak opadanie liści, matowienie kolorów, czy atak szkodników. Warto zwracać uwagę na symptomy. Opadanie dolnych liści krotona może wskazywać na zbyt suche powietrze lub niską temperaturę, natomiast blaknięcie lub matowienie liści sygnalizuje niedobór światła, co wymaga przestawienia rośliny w miejsce bardziej nasłonecznione. Z kolei zwisające i więdnące liście często są wynikiem nadmiernego podlewania. Kroton może również być atakowany przez choroby grzybicze, co objawia się pojawieniem się na liściach okrągłych lub nieregularnych plam, które należy usunąć, a roślinę odpowiednio leczyć.

Kroton - różne odmiany, rozmiary i kolory
Fot. joloei / AdobeStock
Kroton pstry (Codiaeum variegatum), znany również jako trójskrzyn pstry, jest popularnym gatunkiem w uprawie doniczkowej, który dawniej uważany był za trudny w hodowli i wymagający warunków szklarniowych. Dzięki pracy hodowców, obecnie dostępne są odmiany bardziej odporne na warunki domowe, co ułatwia ich uprawę. Te rośliny o kolorowych, skórzastych liściach, które mogą osiągać do 1 m wysokości, występują w różnych odmianach, z liśćmi o zróżnicowanych kształtach i barwach, od zielonych z żółtymi kropkami po czerwono-żółte z ciemnoczerwonymi żyłkami.

Jak prawidłowo pielęgnować kroton?

Zdrowie i piękno krotona zależą od wielu czynników, w tym od odpowiedniego światła, wilgotności, temperatury, jakości wody, podłoża, a także od regularnego przycinania i monitorowania stanu zdrowia rośliny. Zrozumienie i spełnienie tych potrzeb jest kluczem do cieszenia się bujnym i kolorowym krotonem przez cały rok.

Stanowisko
Krotony uwielbiają jasne, ale rozproszone światło, które jest kluczowe dla utrzymania ich kolorowych liści. Bezpośrednie słońce może być szkodliwe, powodując poparzenia. Idealne stanowisko dla krotona to miejsce z dużą ilością światła, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia, szczególnie w godzinach południowych.

Temperatura
Podczas wegetacji kroton pstry preferuje standardową temperaturę pokojową. Optymalny zakres temperatur dla tej rośliny to 18 - 22°C. W okresie zimowym zaleca się nieco niższą temperaturę, w granicach około 16°C, ale ważne jest, aby nie spadała ona poniżej 15°C.

Ziemia
Wybór odpowiedniego podłoża jest istotny dla zdrowia krotona. Powinno być żyzne, z pH 5,7-6,8, lekkie i dobrze przepuszczalne, ale jednocześnie zdolne do utrzymania odpowiedniej wilgotności. Mieszanka torfu, piasku i perlitu często okazuje się być idealna. Niewłaściwe podłoże, które zatrzymuje zbyt dużo wody, może prowadzić do gnicia korzeni i innych problemów zdrowotnych rośliny.

Wilgotność powietrza
Krotony są wrażliwe na zmiany wilgotności. W mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, gdzie powietrze może stać się zbyt suche, stosowanie nawilżaczy powietrza lub regularne zraszanie liści pomoże w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Krotony preferują stabilną temperaturę, unikając nagłych zmian.

Podlewanie
Podlewanie powinno być umiarkowane, z unikaniem zarówno przesuszenia, jak i nadmiernego podlewania. Regularne zraszanie liści zapewni odpowiednią wilgotność, a nawożenie w trakcie wegetacji wspomoże zdrowy wzrost rośliny. 

Woda
Jakość wody ma znaczący wpływ na zdrowie krotona. Woda zbyt twarda lub zawierająca chlor może szkodzić roślinie. Zaleca się używanie wody destylowanej lub przegotowanej, aby uniknąć tych problemów. Regularne sprawdzanie pH wody pomoże w utrzymaniu optymalnych warunków dla krotona.

Nawożenie
Zasilanie krotona przeprowadza się od wiosny aż do jesieni, przy czym co dwa tygodnie należy stosować nawóz dla roślin doniczkowych w rozcieńczonej formie.

Cięcie 
Regularne przycinanie krotona jest ważne dla utrzymania jego kształtu i estetycznego wyglądu, a także stymuluje roślinę do nowego wzrostu. Usuwanie starych, uszkodzonych lub zasychających liści pozwala krotonowi skupić się na rozwijaniu nowych, zdrowych pędów. 

Problemy
Krotony mogą być podatne na ataki szkodników, takich jak wełnowce, mszyce, czy przędziorki. Regularne sprawdzanie liści i łodyg pod kątem obecności szkodników oraz stosowanie odpowiednich środków owadobójczych jest kluczowe dla zdrowia rośliny. 

Cykl życia i pory roku
Dostosowanie pielęgnacji krotona do pór roku jest kluczowe. Wiosną i latem, gdy roślina intensywnie rośnie, wymaga więcej wody i nawozów. Natomiast jesienią i zimą, gdy wegetacja zwalnia, należy ograniczyć podlewanie i zaprzestać nawożenia.

Kroton wymaga odpowiedniej pielęgnacji aby nie gubił liści
Fot. svetlana_nsk / AdobeStock
Krotony, choć zachwycają swoim pięknem, były kiedyś uważane za rośliny trudne w uprawie, odnoszące sukces głównie w ciepłych, słonecznych parapetach lub ogrzewanych szklarniach. Jednak dzięki rozwojowi nowych odmian, które są bardziej odporne i lepiej dostosowane do warunków domowych, hodowla krotonów stała się znacznie prostsza. Mimo to, zimowe miesiące, z ich ograniczonym światłem i suchym powietrzem ogrzewanych pomieszczeń, nadal stanowią wyzwanie dla tych roś lin uprawianych w domach.

Odmładzanie i rozmnażanie. Jak uratować kroton?

Krotony są roślinami wrażliwymi na nieodpowiednie warunki uprawy, co sprawia, że zimą utrzymanie ich w dobrej kondycji może być wyzwaniem. Gdy jednak po zimie ich wygląd nie jest już tak zachwycający, nie musimy od razu pozbywać się rośliny. Możemy spróbować ją odświeżyć przez przycięcie, co stymuluje roślinę do bardziej intensywnego krzewienia się i wypuszczania nowych pędów.

Ważne jest, aby podczas cięcia używać rękawiczek, ponieważ kroton, należący do rodziny wilczomleczowatych, wydziela podczas przycinania toksyczny sok mleczny, który może wywoływać alergie i podrażnienia skóry oraz błon śluzowych. Odcięte pędy mogą być wykorzystane do rozmnażania, choć w warunkach domowych jest to proces trudny i rzadko kończy się sukcesem (sadzonki wymagają ukorzenienia się w wilgotnym podłożu, przy wysokiej wilgotności powietrza i odpowiednio wysokiej temperaturze).

Jeśli kroton stracił dolne liście, warto go przyciąć, co stymuluje roślinę do wypuszczania nowych pędów. Można również rozmnożyć kroton poprzez odcięcie wierzchołka pędu i ukorzenienie go w wilgotnym podłożu. Przesadzanie krotona najlepiej przeprowadzać wiosną.

W okresie wiosennym warto przesadzić starsze rośliny krotona. Ważne jest, aby pamiętać, że kroton preferuje doniczki niezbyt duże – najlepiej wybierać takie, które są zbliżone rozmiarem do poprzedniej lub tylko nieznacznie większe. Kluczowym aspektem przesadzania jest zastąpienie starego podłoża nowym, żyznym, bogatym w próchnicę i dobrze przepuszczalnym, a nie koniecznie zmiana doniczki na większą.

Jak dbać o liście krotona?

Czyste liście krotona są nie tylko estetycznie piękniejsze, ale również zdrowsze dla rośliny, gdyż umożliwiają lepszą fotosyntezę. Regularne usuwanie kurzu z liści krotona jest ważne, aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu. Można to robić delikatnie, używając miękkiej, wilgotnej szmatki lub gąbki, przecierając każdy liść z obu stron. Należy jednak unikać nadmiernego nacisku, aby nie uszkodzić delikatnych liści. W przypadku roślin mniejszych, można je również ostrożnie opłukać pod letnią, niezbyt silną strumieniem wody, co pozwoli usunąć kurz i inne zanieczyszczenia. Ważne jest, aby po takim zabiegu pozostawić roślinę do wyschnięcia w ciepłym, jasnym miejscu, ale nie na bezpośrednim słońcu. Regularne czyszczenie liści nie tylko poprawia wygląd krotona, ale także wspomaga jego zdrowie, umożliwiając lepsze oddychanie i absorpcję światła.

Ta odżywka to idealny sposób na wzmocnienie krotona

Odżywka do roślin zielonych aplikator Green Energy 35 ml jest idealnym nawozem dla krotona. Ten innowacyjny preparat, przeznaczony do zasilania roślin doniczkowych o zielonych liściach, doskonale sprawdza się w uprawie krotonów. Jego specjalnie opracowany skład zapewnia roślinie prawidłowy rozwój oraz poprawia jej witalność i kondycję. Dodatek aktywatora metabolicznego sprawia, że substancje odżywcze są szybko i łatwo przyswajane przez roślinę, co jest kluczowe dla zdrowego wzrostu krotona.

Odżywka - nawóz do krotona
Odżywka do krotona
Green Energy to innowacyjny preparat przeznaczony do zasilania roślin zielonych. Pojedyncza dawka zaopatruje roślinę w niezbędne substancje odżywcze przez okres aż do 4 tygodni. Specjalnie opracowany skład zapewnia roślinie prawidłowy rozwój oraz poprawia jej witalność i kondycje. Dodatek aktywatora metabolicznego powoduje, że substancje odżywcze są w szybki i łatwy sposób przyswajane przez roślin. Gotowy do użycia, samodozujący aplikator gwarantuje łatwość i wygodę stosowania.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Wyjątkowo łatwe w stosowaniu, odżywka w samodozującym aplikatorze gwarantuje wygodę i efektywność. Pojedyncza dawka zaopatruje roślinę w niezbędne składniki odżywcze przez okres aż 4 tygodni, co jest wygodne i efektywne. Dzięki temu kroton otrzymuje stałe wsparcie w postaci składników odżywczych, co przyczynia się do jego bujnego wzrostu i intensywności barw liści. Stosowanie tej odżywki to prosta i skuteczna metoda na zapewnienie krotonowi wszystkiego, czego potrzebuje do zdrowego rozwoju.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Sider, Agave Studio / AdobeStock

Autor
Błędy w uprawie krotonu | Co zrobić, gdy traci kolor i liście? Rady na problemy.
Błędy w uprawie krotonu | Co zrobić, gdy traci kolor i liście? Rady na problemy.
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl