Kroton – roślina kameleon | Jak o niego dbać? 5 prostych wskazówek!

Kroton roślina kameleon Jak o niego dbać, fot. Niklas Weiss - Unsplash

Kroton, znany również jako roślina kameleon, to pomimo trudnej uprawy popularny wybór dla miłośników roślin domowych. Bierze się to z tego, jak piękną jest rośliną! Jego atrakcyjność wynika z intensywnych, jaskrawych kolorów liści, które potrafią zmieniać swoje barwy wraz ze wzrostem. Zrozumienie potrzeb tej niezwykłej rośliny to tylko początek do jej prawidłowej pielęgnacji. Dowiedz się, jak dbać o kroton, aby cieszyć się jego pięknem przez długi czas.

Posłuchaj
00:00
69
Streszczenie artykułu
Kroton, znany również jako kodieum plamisty, to wyjątkowa roślina doniczkowa, której liście pełnią funkcję dekoracyjną, a nie tylko asymilacyjną. Młode liście są zielone, ale z czasem przybierają różnorodne odcienie, od czerwieni i żółci po róż i fiolet. Na jednym krotonie można zaobserwować wiele barw i odcieni, tworząc efekt przypominający dzieło impresjonisty. Krotony pochodzą z Malezji, wysp Pacyfiku i północnej Australii i są wiecznie zielonymi krzewami lub niewysokimi drzewami. Należą do rodziny wilczomleczowatych i wydzielają trujący biały mleczny sok. W pielęgnacji krotona ważne jest zapewnienie stałej temperatury, regularne podlewanie, odpowiednie stanowisko oraz nawożenie. Krotony są wrażliwe na zmiany temperatury i potrzebują odpowiedniego światła do zachowania intensywnego koloru liści. Warto również zwrócić uwagę na wilgotność powietrza i unikać stosowania środków nabłyszczających na liściach.
Spis treści
Dlaczego kroton jest jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych o kolorowych liściach? Czy kroton kwitnie? Trójskrzyn, kodieum i kroton – czy to ta sama roślina? Jakie warunki lubi kroton? Jak o niego dbać? Co zrobić, by miał kolorowe liście? Dlaczego kroton zrzuca liście?

W świecie roślin to zwykle kwiaty są kolorowe i okazałe, mają bowiem być atrakcyjne i wabić owady. Za to liście większości roślin są niepozorne i pełnią jedynie funkcję asymilacyjną. Zupełnie inaczej jest w przypadku krotonu. Jego niezwykłe liście mogą mieć różne kolory i kształty – to najprawdziwszy kameleon wśród roślin!

Dlaczego warto mieć kroton w domu?

Młode liście krotonu początkowo zielone, w miarę wzrostu zaczynają się wybarwiać. Stroją się w niezliczone odcienie czerwieni i żółci, pomarańczu, a nawet różu i fioletu. Na jednej roślinie przeważnie występuje wiele barw i odcieni. Kompozycji wielobarwnych pasków i kropek nie powstydziłby się malarz artysta impresjonista.

Aby tego było mało, liście są trój- lub czterobarwne, a plamy przyjmują przedziwne kształty – czasem smugowate lub owalne, innym razem marmurkowate lub nakrapiane. Kształt liści jest bardzo zróżnicowany – od długich, cienkich i ostro zakończonych po krótkie i szerokie, a także w kształcie, skrzypiec, dłoni czy pofalowanej tasiemki, a młodsze liście często wyglądają inaczej niż starsze.

Obok wielobarwnego krotonu nie można przejść obojętnie! Niektóre wyglądają jak przebarwiające się jesienne liście, jednak ich uroda trwa o wiele dłużej – wyglądają pięknie przez cały rok. W zimie lub wiosną krotony mogą zakwitnąć, jednak ich kwiaty są drobne i niepozorne, trudno je dostrzec wśród kolorowych liści, za to bardzo przyjemnie pachną.

 

Różnokolorowe liście krotonów

Trójskrzyn zwany krotonem

Kroton, zwany także kodieum plamistym (łac. Codiaeum variegatum), tak naprawdę nosi nazwę trójskrzyn pstry. W środowisku naturalnym krotony rosną w Malezji, na wyspach Pacyfiku i w północnej Australii. Są to wiecznie zielone rośliny – duże krzewy i niewysokie drzewa.

Kroton należy do licznej rodziny wilczomleczowatych, wydziela więc biały mleczny sok – trujący, mogący powodować reakcje alergiczne skóry, a po połknięciu wymioty i biegunki. Nie powinny więc mieć do niego dostępu dzieci.

Duży kroton roślina w mieszkaniu kolorowe liście, fot. Flower Council Holland
Kroton w szarej donicy Kroton, czyli trójskrzyn

Kroton w doniczce: 5 zasad pielęgnacji

Krotony pomimo swojego egzotycznego pochodzenia nie mają wygórowanych wymagań. Przy odpowiedniej pielęgnacji będą rosły przez wiele lat, choć wiele osób uważa je za rośliny na jeden sezon, gdyż bardzo szybko zamierają jeśli je zaniedbamy. Objawem niewłaściwej pielęgnacji będzie zrzucanie liści – tak roślina powiadomi nas, że coś jest nie tak.

1. Jaką lubi temperaturę?

Kroton preferuje stałą temperaturę w zakresie 18-22°C. Jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany temperatury, dlatego należy unikać miejsc narażonych na przeciągi i gwałtowne wahania temperatury.

2. Co ile dni podlewać kroton? Dlaczego usycha?

Kroton należy podlewać odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, dlatego latem podlewamy roślinę 2-3 razy w tygodniu, a zimą co 4-5 dni. Roślina może usychać, jeśli zostanie przesuszona lub przelana, więc ważne jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę.

3. Gdzie postawić kroton?

Kroton nie powinien stać na oknie południowym, ponieważ liście mogą ulec poparzeniu od bezpośredniego słońca. Brak światła również jest szkodliwy, ponieważ liście będą blaknąć, dlatego północne okno także nie jest odpowiednie. Najlepiej umieścić kroton w miejscu z rozproszonym światłem, gdzie nie będzie narażony na bezpośrednie promienie słoneczne.

4. Jak, czym i jak często nawozić kroton?

Od kwietnia do września kroton zasilamy nawozem do roślin domowych o ozdobnych liściach. Przesadzamy co roku do większej doniczki (starsze co 2 lata), do żyznej ziemi. Na dno sypiemy keramzyt jako warstwę drenażu. Krotony nie lubią zbyt dużych doniczek.

5. Jak czyścić liście krotonu?

Aby podnieść wilgotność powietrza, postaw roślinę na podstawce wypełnionej wodą. Kroton lubi także zraszanie liści, co pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność. Ważne! Należy unikać stosowania środków nabłyszczających na liście krotonu.


Zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia (Flower Council Holland), Niklas Weiss / Unsplash

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl
logo czasnawnetrze
Make Your Life Greener / YouTube


FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Co wyróżnia kroton spośród innych roślin?

    Kroton jest wyjątkowy ze względu na swoje kolorowe i różnorodne liście, które zmieniają barwę z wiekiem.
  • Skąd pochodzi kroton i jakie ma właściwości?

    Kroton pochodzi z Malezji, wysp Pacyfiku i północnej Australii. Jest wiecznie zielonym krzewem lub niewysokim drzewem, należącym do rodziny wilczomleczowatych, wydzielającym trujący biały mleczny sok.
  • Jakie zagrożenia związane są z uprawą krotonu?

    Kroton jest wrażliwy na zmiany temperatury i niewłaściwe podlewanie, co może prowadzić do opadania liści. Jego sok jest trujący, dlatego należy zachować ostrożność.
  • Jakie są najważniejsze zasady pielęgnacji krotonu?

    Kroton wymaga utrzymywania stałej temperatury w zakresie 18-22°C. Należy go regularnie podlewać, dbając o to, by podłoże było stale lekko wilgotne. Istotne jest także odpowiednie stanowisko, regularne nawożenie oraz zraszanie liści.
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści