W świecie roślin to zwykle kwiaty są kolorowe i okazałe, mają bowiem być atrakcyjne i wabić owady. Za to liście większości roślin są niepozorne i pełnią jedynie funkcję asymilacyjną. Zupełnie inaczej jest w przypadku krotonu. Jego niezwykłe liście mogą mieć różne kolory i kształty – to najprawdziwszy kameleon wśród roślin!
Dlaczego warto mieć kroton w domu?
Młode liście krotonu początkowo zielone, w miarę wzrostu zaczynają się wybarwiać. Stroją się w niezliczone odcienie czerwieni i żółci, pomarańczu, a nawet różu i fioletu. Na jednej roślinie przeważnie występuje wiele barw i odcieni. Kompozycji wielobarwnych pasków i kropek nie powstydziłby się malarz artysta impresjonista.
Aby tego było mało, liście są trój- lub czterobarwne, a plamy przyjmują przedziwne kształty – czasem smugowate lub owalne, innym razem marmurkowate lub nakrapiane. Kształt liści jest bardzo zróżnicowany – od długich, cienkich i ostro zakończonych po krótkie i szerokie, a także w kształcie, skrzypiec, dłoni czy pofalowanej tasiemki, a młodsze liście często wyglądają inaczej niż starsze.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Trójskrzyn zwany krotonem
Kroton, zwany także kodieum plamistym (łac. Codiaeum variegatum), tak naprawdę nosi nazwę trójskrzyn pstry. W środowisku naturalnym krotony rosną w Malezji, na wyspach Pacyfiku i w północnej Australii. Są to wiecznie zielone rośliny – duże krzewy i niewysokie drzewa.
Kroton należy do licznej rodziny wilczomleczowatych, wydziela więc biały mleczny sok – trujący, mogący powodować reakcje alergiczne skóry, a po połknięciu wymioty i biegunki. Nie powinny więc mieć do niego dostępu dzieci.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Kroton w doniczce: 5 zasad pielęgnacji
Krotony pomimo swojego egzotycznego pochodzenia nie mają wygórowanych wymagań. Przy odpowiedniej pielęgnacji będą rosły przez wiele lat, choć wiele osób uważa je za rośliny na jeden sezon, gdyż bardzo szybko zamierają jeśli je zaniedbamy. Objawem niewłaściwej pielęgnacji będzie zrzucanie liści – tak roślina powiadomi nas, że coś jest nie tak.
1. Jaką lubi temperaturę?
Kroton preferuje stałą temperaturę w zakresie 18-22°C. Jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany temperatury, dlatego należy unikać miejsc narażonych na przeciągi i gwałtowne wahania temperatury.
2. Co ile dni podlewać kroton? Dlaczego usycha?
Kroton należy podlewać odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, dlatego latem podlewamy roślinę 2-3 razy w tygodniu, a zimą co 4-5 dni. Roślina może usychać, jeśli zostanie przesuszona lub przelana, więc ważne jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę.
3. Gdzie postawić kroton?
Kroton nie powinien stać na oknie południowym, ponieważ liście mogą ulec poparzeniu od bezpośredniego słońca. Brak światła również jest szkodliwy, ponieważ liście będą blaknąć, dlatego północne okno także nie jest odpowiednie. Najlepiej umieścić kroton w miejscu z rozproszonym światłem, gdzie nie będzie narażony na bezpośrednie promienie słoneczne.
4. Jak, czym i jak często nawozić kroton?
Od kwietnia do września kroton zasilamy nawozem do roślin domowych o ozdobnych liściach. Przesadzamy co roku do większej doniczki (starsze co 2 lata), do żyznej ziemi. Na dno sypiemy keramzyt jako warstwę drenażu. Krotony nie lubią zbyt dużych doniczek.
5. Jak czyścić liście krotonu?
Aby podnieść wilgotność powietrza, postaw roślinę na podstawce wypełnionej wodą. Kroton lubi także zraszanie liści, co pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność. Ważne! Należy unikać stosowania środków nabłyszczających na liście krotonu.
Zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia (Flower Council Holland), Niklas Weiss / Unsplash
Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl |