Logo
Logo

Kroton – roślina kameleon | Jak o niego dbać? 5 prostych wskazówek!

W świecie roślin to zwykle kwiaty są kolorowe i okazałe, mają bowiem być atrakcyjne i wabić owady. Za to liście większości roślin są niepozorne i pełnią jedynie funkcję asymilacyjną. Zupełnie inaczej jest w przypadku krotonu. To najprawdziwszy kameleon wśród roślin. Jego niezwykłe liście mogą mieć różne kolory i kształty.

Spis treści
Dlaczego kroton jest jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych o kolorowych liściach? Czy kroton kwitnie? Trójskrzyn, kodieum i kroton – czy to ta sama roślina? Jakie warunki lubi kroton? Jak o niego dbać? Co zrobić, by miał kolorowe liście? Dlaczego kroton zrzuca liście?

Dlaczego warto mieć kroton w domu?

Młode liście krotonu początkowo zielone, w miarę wzrostu zaczynają się wybarwiać. Stroją się w niezliczone odcienie czerwieni i żółci, pomarańczu, a nawet różu i fioletu. Na jednej roślinie przeważnie występuje wiele barw i odcieni. Kompozycji wielobarwnych pasków i kropek nie powstydziłby się malarz artysta impresjonista.

Aby tego było mało, liście są trój- lub czterobarwne, a plamy przyjmują przedziwne kształty – czasem smugowate lub owalne, innym razem marmurkowate lub nakrapiane. Kształt liści jest bardzo zróżnicowany: od długich, cienkich i ostro zakończonych po krótkie i szerokie, a także w kształcie, skrzypiec, dłoni czy pofalowanej tasiemki, a młodsze liście często wyglądają inaczej niż starsze.

Obok wielobarwnego krotonu nie można przejść obojętnie! Niektóre wyglądają jak przebarwiające się jesienne liście, jednak ich uroda trwa o wiele dłużej – wyglądają pięknie przez cały rok. W zimie lub wiosną krotony mogą zakwitnąć, jednak ich kwiaty są drobne i niepozorne, trudno je dostrzec wśród kolorowych liści, za to bardzo przyjemnie pachną.

kroton kolorowe liście różnych kształtów fot. Flower Council Holland

Trójskrzyn zwany krotonem

Kroton, zwany także kodieum plamistym (Codiaeum variegatum), tak naprawdę nosi nazwę trójskrzyn pstry. W środowisku naturalnym krotony rosną w Malezji, na wyspach Pacyfiku i w północnej Australii. Są to wiecznie zielone rośliny – duże krzewy i niewysokie drzewa.

Kroton należy do licznej rodziny wilczomleczowatych, wydziela więc biały mleczny sok – trujący, mogący powodować reakcje alergiczne skóry, a po połknięciu wymioty i biegunki. Nie powinny więc mieć do niego dostępu dzieci.

Duży kroton roślina w mieszkaniu kolorowe liście, fot. Flower Council Holland
kroton fot. Flower Council Holland kroton trójskrzyn fot. Flower Council Holland

Kroton w doniczce: 5 zasad pielęgnacji

Krotony pomimo swojego egzotycznego pochodzenia nie mają wygórowanych wymagań. Przy odpowiedniej pielęgnacji będą rosły przez wiele lat, choć wiele osób uważa je za rośliny na jeden sezon, gdyż bardzo szybko zamierają jeśli je zaniedbamy. Objawem niewłaściwej pielęgnacji będzie zrzucanie liści – tak roślina powiadomi nas, że coś jest nie tak.

1. Jaką lubi temperaturę?
Kroton lubi stałą i wyrównaną temperaturę 18-22°C, jest bardzo wrażliwy na jej zmiany.

2. Co ile dni podlewać kroton? Dlaczego usycha?
Roślinę podlewamy odstaną wodą o temperaturze pokojowej, regularnie, tak aby podłoże było stale lekko wilgotne. Latem podlewamy 2-3 razy w tygodniu, zimą co 4-5 dni. Nie wolno dopuścić ani do przesuszenia ani do przelania.

3. Gdzie postawić kroton?
Nie powinien stać na oknie południowym, gdyż liście mogą ulec poparzeniu. Brak światła spowoduje blaknięcie liści, więc północne okno także nie jest wskazane.

4. Jak, czym i jak często nawozić kroton?
Od kwietnia do września kroton zasilamy nawozem do roślin domowych o ozdobnych liściach. Przesadzamy co roku do większej doniczki (starsze co 2 lata), do żyznej ziemi. Na dno sypiemy keramzyt jako warstwę drenażu. Krotony nie lubią zbyt dużych doniczek.

5. Jak czyścić liście krotonu?
Aby podnieść wilgotność powietrza postaw roślinę na podstawce wypełnionej wodą. Kroton lubi też zraszanie liści. (Dla krotona nie należy stosować środków nabłyszczających!)


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia (Flower Council Holland), Niklas Weiss/Unsplash

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl
logo czasnawnetrze
Make Your Life Greener / YouTube


Autor
Kroton – roślina kameleon | Jak o niego dbać? 5 prostych wskazówek!
Kroton – roślina kameleon | Jak o niego dbać? 5 prostych wskazówek!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Twoja strona ogrodu