Urban Jungle | Jak założyć dżunglę w domu? Jakie rośliny doniczkowe wybrać?

Miejska dżungla w mieszkaniu

Kiedy pandemia koronawirusa zmusza nas do siedzenia w domu, mamy ograniczony kontakt z naturą. Dlaczego więc nie zaprosić jej do środka i nie poprawić sobie samopoczucia za pomocą roślin?

Wprowadź zieleń do swojego wnętrza, tworząc własny ogród z roślin doniczkowych. Dbaj o nie, aby były zdrowe i zadowolone, a odwdzięczą się z nawiązką za troskliwą opiekę. Zadbane rośliny nie tylko lepiej wyglądają, ale mają zbawienny wpływ na naszą psychikę. Tworzą zieloną oazę pełną pozytywnej energii i spokoju, tak potrzebną, gdy jesteśmy zamknięci w czterech ścianach.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
657
Spis treści
Od czego zacząć? Jak wybrać odpowiednie rośliny doniczkowe do domowej dżungli? Bromelie Sukulenty Rośliny kolekcjonerskie ozdobne z liści Palmy Rośliny kwitnące Pnącza Paprocie Storczyki, orchidee Rośliny owadożerne, mięsożerne Jak zadbać o rośliny doniczkowe w domowej dżungli? Mycie Podlewanie Nawożenie Problemy Przesadzanie Jak wybrać najpiękniejsze rośliny doniczkowe? Zobacz 20+

Urban Jungle
Przepis na domową dżunglę

Czy w Twoim domu jest choćby jedna roślina doniczkowa? Tak? To doskonale! Jeszcze lepiej, jeśli masz ich więcej.

Domowa dżungla nie tylko świetnie wygląda, ale także produkuje tlen i poprawia jakość powietrza, którym oddychasz. Badania naukowe przeprowadzone przez NASA dowodzą nawet, że rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze z toksyn (choć co do tego wielu ogrodników ma spore wątpliwości).

Dla dla nas, ludzi o zielonych sercach 💚, otaczanie się zielenią, zwłaszcza teraz, podczas przymusowego urlopu (#zostanwdomu), ma szczególne znaczenie – rośliny działają uspokajająco, wpływając pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie, a ogromne bogactwo różnych rozmiarów, kolorów i kształtów daje nam możliwość kreowania niepowtarzalnego klimatu i atmosfery.

Otaczaj się zielenią. Dom pełen roślin jest nie tylko piękniejszy, ale i zdrowszy! Wystarczy zaledwie kilka roślin, by ożywić każde wnętrze – Twoje także! Pamiętaj, że "Zieleń to życie".

Te rośliny warto mieć w domowej dżungli!
Domowa dżungla – galeria inspiracji Domowa dżungla – galeria inspiracji Domowa dżungla – galeria inspiracji
Zobacz galerię (42 zdjęć)
42 zdjęć
Zobacz galerię

Od czego zacząć?

"Właściwe rośliny do właściwego miejsca" – to stare ogrodnicze przysłowie ma ogromne znaczenie również w uprawach na parapecie! Wydaje się proste, prawda? W praktyce bardzo często o tym zapominamy!

W sprzedaży zwykle dostępne są gatunki łatwe w pielęgnacji, dlatego też wielu początkujących ogrodników nie przywiązuje szczególnej wagi do specyficznych wymagań swoich roślin i nie spełnia ich zachcianek. Dlatego też nigdy nie odniosą sukcesu w ich uprawie!

Zdziwisz się, jak wiele roślin potrafi dostosować się do niewłaściwego miejsca i znieść przez krótki czas pielęgnację daleką od ich wymagań, ale ten stan nie będzie trwał wiecznie! Wcześniej, czy później zaczną marnieć i wołać o pomoc – ale wtedy często jest już za późno. W ogrodnictwie ogromne znacznie ma lekarskie powiedzenie: "Lepiej zapobiegać, niż leczyć", dlatego też najważniejszą zasadą pielęgnacji roślin doniczkowych jest codzienna troska i spełnianie ich potrzeb.

Widok kwitnących kaktusów, odradzających się bromelii czy „trawionej muchy” w pułapce dzbanecznika to prawdziwa, fascynująca lekcja przyrody – i to nie w podręczniku do biologii, nie w telewizji... ale na Twoim parapecie – możesz mieć ją na wyciągnięcie ręki. Możesz tego doświadczać codziennie, jeśli tylko zrozumiesz swoich zielonych przyjaciół.

Nie martw się, nawet jeśli jesteś ogrodniczym żółtodziobem! Skorzystaj z naszych wskazówek, a już nigdy nie powiesz: "Nie mam ręki do kwiatów!"

 

Jak wybrać odpowiednie rośliny doniczkowe do domowej dżungli?

Skorzystaj z naszych podpowiedzi! Wybraliśmy dla Ciebie kilka grup wyjątkowo urodziwych roślin, a co najważniejsze – łatwych w uprawie! Znajdziesz je w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet w supermarkecie, we wszystkich rozmiarach, kształtach i kolorach. I wcale nie są drogie! Podpowiadamy także, gdzie je ustawić i jak się nimi zająć. Skorzystaj z naszych wskazówek i zadbaj o swoje rośliny.

Rośliny ananasowate - bromelie w domowej dżungli Fot. Flower Council Holland

Bromelie

Bromelie

Ananas jadalny i jego liczna rodzina ozdobnych kuzynek znana jest przez ogrodników jako rośliny ananasowate. Na pewno widziałeś w sklepie ich kolorowe rozety w różnych kształtach! Trudno je pomylić z jakąkolwiek inną grupą roślin. Niestety kwitną tylko raz w życiu, a po kwitnieniu zamierają. Jednak nie martw się, gdy Twoja roślina zacznie tracić kolor i usychać, bo przed śmiercią wytworzy z boku kilka małych rozetek, dzięki którym łatwo ją rozmnożysz. Przy odrobinie szczęścia z jednej rośliny będziesz mieć bliźniaki. 
Dowiedz się o nich więcej

Popularne gatunki
Ananas, bilbergia, echmea, frizea, guzmania, tillandsia (oplątwa).

Jak o nie dbać?
Bromelie lubią wysoką wilgotność powietrza. Spryskuj je wodą raz na jakiś czas i podlewaj bezpośrednio do rozety liściowej. Uwaga! Szkodzi im nadmiar wody w podłożu i niska temperatura.

Redakcja poleca
0 Nawóz jesienny do tui – 8 kg | Target
Nawóz jesienny do tui – 8 kg | Target
1 P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
2 Termometr Do Kompostu | Victory's Garden
Termometr Do Kompostu | Victory's Garden
3 Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
4 Stacja pogodowa elektroniczna – czarna
Stacja pogodowa elektroniczna – czarna
5 Osłonka doniczka misa Ø330 mm Roma – biała – Lamela
Osłonka doniczka misa Ø330 mm Roma – biała – Lamela

Kaktusy - sukulenty w domowej dżungli
Fot. Flower Council Holland

Sukulenty

Sukulenty

Każdy kaktus jest sukulentem, ale nie każdy sukulent jest kaktusem! Proste? Sukulenty to bardzo duża i jeszcze bardziej zróżnicowana grupa roślin, które posiadają wspólną cechę: zdolność magazynowania wody w mięsistych pędach (czasem kolczastych) lub liściach. Z uwagi na niewielkie rozmiary świetnie nadają się do małych mieszkań. Uwaga! Można się od nich uzależnić, "kaktusomania" bywa nawet zaraźliwa! Każdy kiedyś miał lub będzie miał swojego kaktusa. 
Dowiedz się o nich więcej

Popularne gatunki
Aloes, cefalocereus (głowa starca), cereus (pałczak), echinokaktus (fotel teściowej), eszeweria, grubosz, gymnokalycium (kolorowe, szczepione kaktusy), litopsy (żywe kamienie), mamilaria, opuncja, rhipsalis (patyczak), wilczomlecz.

Jak o nie dbać?
Sukulenty kochają słońce i ciepło, dlatego trzymaj je na południowym parapecie. Podlewaj obficie, ale rzadko – są przecież doskonale przystosowane do suszy, ale bardzo źle się czują, gdy stoją w wodzie.

rośliny liściaste w domowej dżungli
Fot. Flower Council Holland

Rośliny liściaste

Rośliny kolekcjonerskie ozdobne z liści

Tę ogromną i bardzo zróżnicowaną grupę trudno jednoznacznie scharakteryzować, bo należą do niej gatunki z wielu innych grup. Mają jednak jedną wspólną cechę – wyjątkowo ozdobne liście. Ich walory ozdobne cenione są z uwagi na kształt, rozmiar i kolor, a jest w czym wybierać – w każdym sklepie znajdziesz dziesiątki różnych roślin doniczkowych o dekoracyjnych liściach. Możesz zagrać w zielone lub poszukać tych pstrokatych czy oryginalnych, kolorowych. Uważaj później, by nie zgubić się we własnej dżungli.
Dowiedz się o nich więcej

Popularne gatunki
Aglaonema, alokazja, begonia, difenbachia, fikusy (figowce), fitonia, gwiazda betlejemska (poinsecja), juka, kalatea, koleus, kordylina, kroton, maranta, szeflera, trzykrotka, zielistka.

Jak o nie dbać?
Najlepiej czują się w miejscach widnych, ale nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia, które może przypalać ich piękne liście. Uwielbiają spryskiwanie wodą i zmywanie kurzu! Bardzo źle reagują jednak w suchym powietrzu – pamiętaj więc, by zadbać o wysoką wilgotność!

palmy w domowej dżungli w domowej dżungli Fot. Flower Council Holland

Palmy

Palmy

Ich ogromne pióropusze żywozielonych liści wprowadzają wakacyjne klimaty tropikalnej dżungli do każdego wnętrza, ale w uwagi na spore rozmiary, najlepiej pasują do dużych mieszkań. Są bardzo modne i dekoracyjne, zwłaszcza, gdy rosną w dużych, ozdobnych donicach. Są także długowieczne i, jeśli odpowiednio o nie zadbasz, będą Twoimi przyjaciółmi na długie lata. Możesz nawet spróbować wyhodować palmę z pestki – wyjmij ją z daktyla i posadź.
Dowiedz się o nich więcej

Popularne gatunki
Areka, chamedora, chamaerops (karłatka), daktylowiec, howea, kariota, liwistonia, palma kokosowa, rapis, waszyngtonia.

Jak o nie dbać?
Latem lubią ciepło, a zimą lekkie chłody. Ustaw je jak najbliżej okna, ale uważaj na ostre słońce. Zraszaj liście wodą, by nie obsychały im końcówki i zasilaj specjalnym nawozem do roślin zielonych.

 

Rośliny kwitnące w domowej dżunglii Fot. Flower Council Holland

Rośliny kwitnące

Rośliny kwitnące

To, obok roślin o ozdobnych liściach, największa grupa domowych roślin doniczkowych. Jest bardzo zróżnicowana pod względem pochodzenia, wyglądu i terminu kwitnienia. Zalicza się do niej wszystkie gatunki, które tworzą piękne kwiaty (poza storczykami, kaktusami i bromeliami, które potrzebują innej pielęgnacji). Rośliny kwitnące (nazywane przez wiele osób kwiatami doniczkowymi) najpiękniej wyglądają w grupach. Kipią wręcz pozytywną energią, wesołymi kolorami, a niekiedy także pięknie pachną. W żadnej domowej dżungli nie może zabraknąć kwiatów!
Dowiedz się o nich więcej

Popularne gatunki
Azalia (różanecznik indyjski), begonia, cyklamen (fiołek alpejski), fuksja (ułanka), gloksynia, hibiskus (róża chińska), hipeastrum (amarylis), kamelia, kalanchoe (żyworódka), pelargonia angielska, saintpaulia (fiołek afrykański).

Jak o nie dbać?
Ustaw je blisko okna, ale nie wystawaj ich na pełne słońce. Gdy zakwitną, to już ich nie przenoś, bo na częste przeprowadzki mogą reagować zrzucaniem kwiatów. Rośliny kwitnące, by mogły długo i obficie tworzyć kwiaty, potrzebują odpowiedniego nawozy – stosuj więc odżywki zawierające dużo potasu, możesz zastosować popularny nawóz do pelargonii.

pnącza w domowej dżungli Fot. Flower Council Holland

Pnącza

Pnącza

Podnieś głowę do góry, bo właśnie tak najlepiej oglądać pnącza. "Ich Wysokości" powinny zająć należyte im miejsce w domowej dżungli. Nie tylko poczciwy bluszcz, ale także dziesiątki mniej lub bardziej znanych domowych pnączy świetnie rosną w domowym zaciszu, o ile o nie zadbasz! Niech Ci "nie zwisa" ich los, bo te mało wymagające rośliny wiele potrafią, a potrzebują naprawdę niewiele. Niektóre żwawo wspinają się po podporach, a inne dyndają wesoło, "patrząc na nas z góry". 
Dowiedz się o nich więcej

Popularne gatunki
Bluszcz, cissus, fikus pnący, filodendron, hoja, męczennica (passiflora), monstera, scindapsus (epipremnum), stefanotis (stefanek), syngonium.

Jak o nie dbać?
Dbaj o nie podobnie, jak o rośliny liściaste. Pamiętaj tylko o podporach lub "wiszących" doniczkach, by odpowiednio wyeksponować ich urodę. Za dodatkowe zraszanie raz w tygodniu odwdzięczą się blaskiem liści.

paprocie w domowej dżungli Fot. Flower Council Holland

Paprocie

Paprocie

Po latach zapomnienia w kącie pokoju nauczycielskiego i rejonowej przychodni zdrowia paprocie wracają na salony i to w wielkim stylu. Nie tylko retro paprotka (nefrolepis), ale także mniej znane, ale za to niezwykle dekoracyjne łosie rogi (platycerium) i wiele innych kuzynek z łatwością wprowadzi do wnętrza magiczny urok leśnego runa. Musisz tylko dać im szansę.
Dowiedz się o nich więcej

Popularne gatunki
Nefrolepis, niekropień (adiantum), flebodium, łosie rogi (platycerium), orliczka (pteris), rumora, zanokcica (asplenium).

Jak o nie dbać?
Paprocie kochają wilgotny półcień i bardzo nie lubią suchego powietrza oraz ostrego słońca. Ustaw je w bezpiecznej odległości od okna, gdzie dociera rozproszone światło, spryskuj często wodą i nie zapomnij o tym, że tak samo nie lubią bliskości gorącego grzejnika, jak i zimnych przeciągów!

storczyki w domowej dżungli Fot. Flower Council Holland

Storczyki

Storczyki, orchidee

Orchidee to klejnoty wśród roślin i w ostatnich latach najbardziej pożądane kwiaty doniczkowe. Kiedyś były cenniejsze od złota, dzisiaj można zdobyć je nawet w dyskoncie, co tylko zwiększa ich popularność. Niektóre bywają dość kapryśne, ale król domowych storczyków (falenopsis) nie bez powodu nosi swoje miano. Nie ma wygórowanych wymagań, nie kaprysi i kwitnie jak szalony nieustanne, robiąc sobie tylko krótkie przerwy na drzemkę i zebranie sił. 
Dowiedz się o nich więcej

Popularne gatunki
Cambria, cymbidium, dendrobium, falenopsis, katleja, miltonia, oncidium (motylnik), sabotek (pafiopedilum), wanda.

Jak o nie dbać?
Wystarczy zaledwie kilka wskazówek, by cieszyć się storczykiem przez długie lata. Pamiętaj: lubi ciepło, wilgotne powietrze, cotygodniowe kąpiele w misce z wodą. Nie znosi zwykłej ziemi (musi mieć specjalne podłoże), zimnych przeciągów (ma tropikalne korzenie) i ostrego słońca (łatwo się "przypala").

rośliny owadożerne w domowej dżungli Fot. Flower Council Holland

Rośliny owadożerne

Rośliny owadożerne, mięsożerne

"Daj Pan muchę!" – tak niewiele im wystarczy! Rośliny owadożerne to zdecydowanie jedne z najbardziej fascynujących i przerażających roślin doniczkowych. Dosłownie pożerają swoje ofiary (najczęściej owady), aby pozyskać z ich ciał substancje pokarmowe i minerały, których nie mogą pobrać z gleby. Tworzą niezwykłe organy chwytne: lepkie liście, zamykające się paszcze i dzbanki wypełnione kwasem trawiennym. Strach się bać (jeśli jesteś muchą)!
Dowiedz się o nich więcej

Popularne gatunki
Dzbanecznik, kapturnica, muchołówka, rosiczka.

Jak o nie dbać?
Ich pielęgnacja to wyższa szkoła jazdy. To zdecydowanie najtrudniejsze rośliny do domowej uprawy – głównie w specjalnych terrariach. Lubią kwaśne podłoże i rozproszone światło, częste podlewanie i wysoką wilgotność powietrza. Pamiętaj, że nie można ich nawozić, bo mają wrażliwe korzenie!

ABC PIELĘGNACJI
Jak zadbać o rośliny doniczkowe w domowej dżungli?

Nie zapomnij, że rośliny to żywe organizmy, które ciągle rosną i zmieniają się w ciągu roku (tak samo ich potrzeby), wymagają więc naszej troskliwej opieki. Nie martw się, że nie masz ręki do kwiatów! Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana i pracochłonna, a sprawia ogromną przyjemność i ładuje akumulatory do pełna! Nie trzeba być doświadczonym ogrodnikiem, by mieć parapetową dżunglę, jednak z pewnością przyda Ci się garść cennych wskazówek. Oto one:

Codziennie obserwuj rośliny – gdy marnieją w oczach – to sygnał, że coś może być nie w porządku. Czasem wystarczy je podlać, rozpocząć nawożenie lub po prostu dać im chwilę spokoju i przenieść w inne miejsce. Nawet najpiękniejsza roślina szybko straci swoją urodę, jeśli o nią odpowiednio nie zadbasz! 

 
mycie roślin donoczkowych Fot. olinchuk, focusandblur /  Depositphotos

MYCIE
Krok po kroku

Częste mycie wydłuża życie! Dzięki regularnym kąpielom utrzymasz porządek, podniesiesz walory dekoracyjne roślin i wilgotność powietrza.

ZRASZAJ rośliny delikatną wodną mgiełką, która jest pomocna w zmywaniu kurzu, a dodatkowo podnosi poziom wilgotności powietrza. Trzymaj rośliny w większych grupach, bo to ułatwia ich zraszanie.

PRZECIERAJ delikatnie liście wilgotną szmatką, podtrzymując je pod spodem dłonią, aby zapobiec rozdarciu. Zabieg ten nie tylko poprawia ich wygląd, ale ułatwia roślinom fotosyntezę, bo warstwa kurzu utrudnia dostęp do światła i oddychanie. Usunięcie kurzu ograniczy też występowanie szkodników i chorób.

NABŁYSZCZAJ liście, by szybko poprawić ich wygląd. Nie wszyscy ogrodnicy stosują preparaty nabłyszczające, twierdząc, że rośliny wyglądają zbyt sztucznie. Nabłyszczacze są jednak pomocne tym, którzy nie mają zbyt wiele czasu na troskliwe mycie i polerowanie każdego liścia. Nie stosuj ich jednak w nadmiarze, by nie zatkać aparatów szparkowych na dolnej stronie liści. Nie opryskuj też młodych liści i kwiatów, bo utrudnisz im prawidłowy rozwój.

 

podlewanie roślin doniczkowych Fot. brizmaker, RodimovPavel / Depositphotos

PODLEWANIE
Krok po kroku

Bez wody nie ma życia! Rośliny muszą pić, by mogły jeść, bo to właśnie w wodzie rozpuszczone są składniki pokarmowe niezbędne do ich rozwoju.

PODLEWAJ dużą ilością wody, tak by całe podłoże dobrze nasiąkło, a woda przelała się przez otwory w dnie osłonki. Usuń jej nadmiar, by korzenie nie stały w wodzie. Częste i skąpe podlewanie to błąd! Lepiej podlewać rzadko, ale obficie.

DOSTOSUJ częstotliwość podlewania do temperatury powietrza oraz do specyficznych wymagań i wzrostu roślin. Można przyjąć zasadę, że im cieplej, tym częściej trzeba podlewać, ale najlepiej sprawdzać wilgotność podłoża, wkładając do ziemi palec – jeśli ziemia jest sucha, roślina wymaga podlewania.

PAMIĘTAJ, że ziemia w doniczce wysycha znacznie szybciej w miejscach nasłonecznionych i blisko grzejników, a znacznie wolniej w cieniu i w chłodnym miejscu. Sprawdzaj więc wilgotność przed każdym zabiegiem, by nie podlewać niepotrzebnie!

UWAŻAJ, by nie podlewać za dużo! Większość roślin umiera z powodu przelania, a nie w wyniku suszy. W bardzo mokrej ziemi korzenie często gniją, co skutkuje więdnięciem rośliny. Niedoświadczony ogrodnik może uznać to za objaw suszy i podlewać rośliny jeszcze bardziej. To błąd! Więc jeśli masz dylemat, czy podlewać dzisiaj czy nie – lepiej podlej jutro!

nawożenie roślin doniczkowych Fot. PHOTOLOGY1971, Thamkc / Depositphotos

NAWOŻENIE
Krok po kroku

Dokarmiaj rośliny regularnie, najlepiej preparatami naturalnymi, a dopiero później mineralnymi. W nawożeniu stosuj prostą zasadę: lepiej często i mało, niż rzadko i dużo!

ZASILAJ swoje rośliny, a będą rozwijać się prawidłowo. W podłożu jest niewiele składników pokarmowych i szybko się zużywają. Pamiętaj więc, by regularnie je dokarmiać. Najlepiej zacznij nawożenie już na początku marca i kontynuuj co 2 tygodnie aż do końca września. Zimą nie stosuj nawozów, pozwól roślinom odpocząć!

PAMIĘTAJ, że nadmiar nawozu bardzo szybko powoduje "zasolenie" podłoża, co skutkuje zahamowaniem pobierania przez korzenie składników pokarmowych. Z nawożeniem roślin, jest tak samo jak z Twoim jedzeniem – jedz mało, a często.

STOSUJ płynne nawozy rozcieńczane w wodzie, bo rośliny "piją", a nie "jedzą". Składniki pokarmowe, by mogły zostać pobrane przez korzenie, muszą zostać rozpuszczone w wodzie. Możesz także stosować nawozy granulowane o przedłużonym uwalnianiu, ale zawsze przestrzegaj dawek i wskazówek podanych na opakowaniu i nie zapomnij o podlaniu po rozrzuceniu granulek.

WYBIERAJ nawozy organiczne (np. Biohumus) lub domowe (skorupki jajek, domowy kompost), bo poprawiają właściwości podłoża i wprowadzają "pożyteczne mikroorganizmy", które ułatwiają roślinom pobieranie składników pokarmowych (dostarczonych wraz z nawożeniem mineralnym).

ochrona roślin doniczkowych Fot. focusandblur, safonmoskow / Depositphotos

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW
Krok po kroku

Choroby, szkodniki atakują, gdy mają dla siebie odpowiednie warunki – wtedy, gdy niewłaściwie pielęgnujesz swoje rośliny. Pamiętaj, że zadbane rośliny to zdrowe rośliny!

ZAPOBIEGAJ problemom, nim się pojawią. Sprawdzaj rośliny, które kupujesz i wybieraj tylko te zdrowe i silne. Najczęstszą przyczyną problemów (chorób i szkodników) jest przywleczenie ich wraz z nową rośliną ze sklepu. Bądź ostrożny, nie roznoś zarazków! Brzmi znajomo?

ZWALCZAJ problemy szybko, jak tylko zauważysz pierwsze objawy. Lepiej zerwać jeden liść lub gałązkę, niż pozwolić na rozwój infekcji. Nie czekaj, aż choroba lub szkodnik opanuje całą roślinę, bo wtedy najprawdopodobniej już sobie nie poradzisz!

STOSUJ odpowiednie preparaty – wybieraj tylko te bezpieczne! Masz ograniczoną liczbę środków ochrony roślin do stosowania w domu – zapytaj o nie sprzedawcę w centrum ogrodniczym. Na początku zastosuj naturalne, gotowe preparaty z czosnku, grapefruita lub mydła – bez problemu kupisz je online, bez wychodzenia z domu! Chemiczne preparaty są skuteczne, ale stosuj je tylko w ostateczności i ze szczególnym zachowaniem zasad ostrożności.

łatwe przesadzenie roślin doniczkowych Fot. Dekol / Depositphotos

PRZESADZENIE
Krok po kroku

Każdą roślinę musisz przesadzić! Pierwszy raz od razu po zakupie – do nowej doniczki; później, w miarę wzrostu, gdy zrobi się jej za ciasno.

PRZESADŹ roślinę od razu po przyniesieniu ze sklepu. Doniczka "produkcyjna" jest już dla niej za ciasna i potrzebuje nowego pojemnika, by zdrowo rosnąć, a podłoże jest wyjałowione, więc jak szybciej musisz wymienić je na nowe. Nie zwlekaj z tym zbyt długo!

PRZEJRZYJ wszystkie swoje rośliny doniczkowe, aby sprawdzić, czy nie wymagają przesadzenia. Zwykle trzeba to robić co kilka lat. Sygnałem do przesadzenia są: słabszy wzrost rośliny, korzenie wydostające się przez otwory drenażowe lub zbyt szybko wysychające podłoże po podlaniu.

PRZYGOTUJ nową osłonkę i doniczkę. Pamiętaj, by doniczki miały otwory w dnie, przez które będzie odpływać nadmiar wody. Na dno doniczki wsyp keramzyt, który będzie pełnił funkcję drenażu. Wybierz gotowe podłoże w workach. Nie oszczędzaj i nie wykorzystuj starej ziemi lub tej z ogrodu, bo może być źródłem chorób i szkodników.

BĄDŹ delikatny podczas przesadzania, by nie uszkodzić korzeni i części nadziemnej. Po wyjęciu z doniczki roślina jest najbardziej wrażliwa na uszkodzenia. Delikatnie poluzuj splątane korzenie i posadź roślinę w świeżej ziemi, w większej doniczce – uważaj, by nie posadzić jej za głęboko. Podlej obficie i w razie potrzeby dosyp ziemi. Rozpocznij nawożenie nie wcześniej, niż dwa tygodnie po sadzeniu.

URBAN JUNGLE TOP TRENDY
20+
najpopularniejszych roślin doniczkowych do Twojej domowej dżungli

Wciąż Ci mało? Na zakończenie przedstawiamy wybrane gatunki roślin doniczkowych, które są idealne do domowej uprawy. Zainspiruj się i wybierz, te które spodobają Ci się najbardziej. Pamiętaj, że w zakładaniu domowej dżungli ogranicza Cię jedynie wyobraźnia (i rozmiar mieszkania).

ALOKAZJA Fot. Flora Dania

ALOKAZJA
(Alocasia zebrina)

Dostojna i elegancka, niezwykle modna! Ma wiele odmian o różnych kształtach, fakturach i unerwieniu liści. Niektóre przypominają serca, inne afrykańskie maski! Roślina doniczkowa 2019 roku.
Dowiedz się więcej

ALOES Fot. Flora Dania

ALOES
(Aloe vera)

Mimo że wygląda niepozornie, to jest skarbnicą cennych dla zdrowia i urody substancji odżywczych. Od kilkudziesięciu lat nie traci na popularności. To roślina dla każdego!
Dowiedz się więcej

ASPLENIUM
Fot. Flora Dania

ASPLENIUM
(Asplenium nidus)

Zanokcica to małych rozmiarów domowa paproć, która najlepiej czuje się w miejscach półcienistych z dala od mocnego światła. Nie kwitnie, ale uroku dodają jej skórzaste, płaskie liście.
Dowiedz się więcej

BEGONIA Fot. Flora Dania

BEGONIA
(Begonia rex)

Zachwyca swoimi pomarszczonymi liśćmi zaczarowanymi w bajeczne wzory, a czasem także kwiatami, przypominającymi pozwijane różyczki. Mylisz się, jeśli uważasz, że jest retro. Moda na begonie właśnie nadchodzi!
Dowiedz się więcej

BLUSZCZ Fot. Flora Dania

BLUSZCZ
(Hedera helix)

Najpopularniejsze domowe pnącze, mało wymagające, świetnie toleruje każde warunki. Jeśli zapewnisz mu solidną podporę, będzie się piął do góry. Jeśli posadzisz w wiszącej doniczce, jego pędy będą wesoło dyndać.
Dowiedz się więcej

CYKLAMEN Fot. Flora Dania

CYKLAMEN
(Cyclamen persicum)

Zwany i lubiany fiołek alpejski, najlepiej czuje się nasłonecznionym miejscu i chłodzie. Kwitnie zimą. Bardzo nie lubi zbyt obfitego podlewania. To świetna roślina na prezent – nie tylko na Dzień Babci.
Dowiedz się więcej

EPIPREMNUM Fot. Flora Dania

EPIPREMNUM
(Epipremnum pinnatum)

Domowe pnącze, podobne do bluszczu. W sprzedaży często występuje pod nazwą Scindapsus. Jest niezwykle wytrzymały i łatwo go rozmnożyć, a gdy rośnie w jaśniejszym miejscu, tworzy pstrokate liście.
Dowiedz się więcej

FALENOPSIS
Fot. Flora Dania

FALENOPSIS
(Phalaenopsis hybrid)

Król domowych storczyków, tani, powszechnie dostępny i bardzo łatwy w uprawie. Kwitnie praktycznie non stop, jeśli zapewnisz mu minimum pielęgnacji. Uwielbia kąpiele pod prysznicem i długie moczenie nóg (korzeni).
Dowiedz się więcej

FIKUS Fot. Flora Dania

FIKUS
(Ficus microcarpa)

To doskonała roślina dla początkujących. Jest bardzo odporny i tolerancyjny na zaniedbania. Często sprzedawany jest jako drzewko Bonsai lub Ginseng, choć do bonsai i żeń-szenia bardzo mu daleko.
Dowiedz się więcej

FIOŁEK Fot. Flora Dania

DZWONEK
(Campanula portenschlagiana)

 Mimo, że nie dzwoni (ani nie pachnie) to zachwyca swoją delikatną urodą w romantycznych kolorach. Jeśli chcesz, by długo zachował swój urok, musisz utrzymać chłód i wysoką wilgotność powietrza.
Dowiedz się więcej

HOJA Fot. Flora Dania

HOJA
(Hoya australis)

Niezwykle odporne pnącze, które tworzy ciekawe, skórzaste liście i pięknie pachnące kwiaty – wyglądają, jakby były z wosku, stąd jej popularna nazwa: woskownica. Najpiękniej wygląda, gdy pozwolisz jej się piąć po podporach.
Dowiedz się więcej

KALANCHOE Fot. Flora Dania

KALANCHOE
(Kalanchoe hybrid)

Miniaturowe żyworódki kwitną obficiej i nie wymagają wiele w zamian, a na dodatek bardzo łatwo można je rozmnażać. Doskonale nadają się na zimowy prezent, bo właśnie wtedy jest ich najwięcej.
Dowiedz się więcej

KALATEA Fot. Flora Dania

KALATEA
(Calathea rufibarba)

Ma niezwykle dekoracyjne liście, które w zależności od odmiany mają przeróżne kolory i wzory. Nigdy Ci się nie znudzą i z łatwością zbierzesz spora kolekcję. Pamiętaj, by często je zraszać i czyścić z kurzu. 
Dowiedz się więcej

KROTON Fot. Flora Dania

KROTON
(Codiaeum variegatum)

To najprawdziwszy kameleon wśród roślin. Jego niezwykłe liście mogą mieć różne kolory i kształty! Zdziwisz się, jak potrafi być różnorodny. Żadna inna liściasta roślia domowa nie jest tak kolorowa!
Dowiedz się więcej

MONSTERA
Fot. Flora Dania

MONSTERA
(Monstera deliciosa)

Niezwykle modne, wyjątkowe pnącze o ogromnych, dziurawych liściach. Kocha półcień, wilgotne powietrze i częste polerowanie liści. Ulubiony element florystyczny projektantów od kilku ostatnich sezonów. Roślina doniczkowa 2018 roku.
Dowiedz się więcej

PAPROTKA Fot. Flora Dania

PAPROTKA
(Nephrolepis exaltata)

Nefrolepis to najpopularniejsza domowa paproć, znana i lubiana od PRL-u. Jest bardzo wytrzymały i odporny na zaniedbania. Najlepiej czuje się w półcieniu i kocha zraszanie pierzastych liści.
Dowiedz się więcej

PILEA - PIENIĄŻEK Fot. Flora Dania

PIENIĄŻEK
(Pilea peperomioides)

Bardzo modna w ostatnim czasie niepozorna pilea tworzy charakterystyczne liście w kształcie monet, które wesoło dyndają na długich ogonkach. Jest wyjątkowo łatwa w pielęgnacji i łatwo można ją rozmnażać!
Dowiedz się więcej

RÓŻA DONICZKOWA Fot. Flora Dania

RÓŻA
(Rosa hybrid)

Królowa! Pięknie kwitnąca, elegancka i zachwycająca. Miniaturowe odmiany świetnie nadają się do uprawy doniczkowej, ale nie trzymaj jej zbyt długo w pomieszczeniu. Lepiej jej będzie na balkonie.
Dowiedz się więcej

SKRZYDŁOKWIAT Fot. Flora Dania

SKRZYDŁOKWIAT
(Spathiphyllum wallisii)

Jedna a najpopularniejszych roślin domowych. doskonale pasuje do każdego wnętrza, ma małe wymagania i naprawdę trudno go zabić. W gąszczu zielonych liści czasem tworzy oryginalne kwiaty.
Dowiedz się więcej

SZPARAG Fot. Flora Dania

SZPARAG
(Asparagus densiflorus)

Dobrze znany z babcinych parapetów kuzyn szparaga jadalnego. Tworzy charakterystyczny gąszcz splątanych łodyg i cieniutkich listków. Często tworzy delikatne białe kwiatuszki.
Dowiedz się więcej

WĘŻOWNICA Fot. Flora Dania

WĘŻOWNICA
(Sansevieria trifasciata)

To doskonała propozycja dla tych, którzy marzą o "zielonym przyjacielu", ale nie mają czasu na jego pielęgnację. Zniesie niemal wszystkie błędy i zaniedbania – za wyjątkiem nadmiernego podlewania. Roślina doniczkowa 2020 roku.
Dowiedz się więcej

WILCZOMLECZ Fot. Flora Dania

WILCZOMLECZ
(Euphorbia milii)

Jest bardzo atrakcyjny i mało wymagający. Tworzy drobne kwiatuszki ukryte wśród cienistych gałązek i skórzastych liści, stąd bywa często nazywany "koroną cierniową". 
Dowiedz się więcej

ZIELISTKA Fot. Flora Dania

ZIELISTKA
(Chlorophytum comosum)

To chyba jedna z najłatwiejszych i najmniej wymagających roślin doniczkowych. A do tego jest piękna! Dobrze rośnie praktycznie w każdym miejscu. Znosi zarówno słońce, jak i półcień. Przetrwa nawet u Ciebie! :)
Dowiedz się więcej


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: FollowTheFlow / AdobeStock, Chris Abney, Sanni Sahil/ Unsplash, Flora Dania oraz Flower Council Holland

 

Obserwuj
Autor
Paweł Romanowski Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Ogrodnik z pasji i doświadczenia. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Jak zaprojektować ogród online? Sprawdź darmowy program
Komentarze

Gość Oksana
26-03-2020 20:46
Przeczytałam od początku do końca. Pół godziny 💚 miłej i lekkiej lektury. Cudowne zdjęcia!
Gość Wioletta G.
25-03-2020 21:25
Genialny poradnik. Marzę o takiej domowej dżungli. Od lat kupuję rośliny doniczkowe, ale wciąż mi mało. Spodobała mi się ta alokacja, która pokazujecie, a w zestawieniu zabrakło mi zamiokulkasa. Mimo to, tekst świetny dla miłośników roslin doniczkowych, zwłaszcza dla początkujących.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
To się przyda
Lawenda - 30 szt. pakiet
Lawenda - 30 szt. pakiet
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Tagi
Najnowsze treści
Nawożenie kaktusów – jak często i czym najlepiej zasilać? Suchy strumień w ogrodzie. Gdzie i jak go zbudować krok po kroku Co zamiast ziemi do doniczki? Podłoże bez ziemi. Czym jest i jak zrobić samemu? Choroby modrzewi – objawy, zapobieganie i zwalczanie Jesienne podlewanie roślin – nie lekceważ tego obowiązku! Jak zbierać chrzan? Nie przegap idealnego momentu W innym świetle – świetne pomysły na nastrojowy ogród nocą Wino z winogron – zobacz, jak je zrobić krok po kroku Domowe nawozy do sukulentów? Zrób je sama, używając 3 prostych składników