Które rośliny owadożerne nadają się do domu?
Rośliny owadożerne wabią zwierzęta, głównie owady, aby je złapać i strawić. Każda z nich poluje na zdobycz na swój sposób. Są rośliny z pułapkami w kształcie dzbanków, zatrzaskującymi się, klejącymi się, wsysającymi i tymi podobnymi do szczypiec homara.
Istnieje ponad 630 różnych roślin owadożernych, które należą do pięciu rodzin. Oto najpopularniejsze z nich:
- Muchołówka (Dionaea) porasta bagna Karoliny Północnej i Południowej w USA.
- Dzbanecznik (Nepenthes) rośnie w gorących, wilgotnych dżunglach Dalekiego Wschodu, w pobliżu Borneo.
- Rosiczka (Drosera) zamieszkuje wiele części świata, w tym Europę.
- Kapturnica (Sarracenia) najczęściej występuje na południowym wschodzie USA.
Jak pielęgnować rośliny owadożerne w domu?
Ważne jest stworzenie środowiska, w którym rośliny owadożerne będą dobrze się rozwijały. Zalecane jest dla nich jasne miejsce, ponieważ rośliny owadożerne nabierają pięknych kolorów, gdy są wystawione na słońce.
Lubią wilgotną glebę, deszczówkę, a przede wszystkim uwielbiają wysoki poziom wilgotności powietrza. Dobrym pomysłem jest umieszczenie miski z wodą pod rośliną, aby mieć pewność, że nigdy nie wyschnie.
Dla roślin owadożernych nie stosujemy nawozów! Rośliny te będą szczęśliwe, jeśli zapewnisz im jedynie wodę (najlepiej deszczówkę) – naturalne jest dla niż życie na glebie z niedoborem składników odżywczych.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu rośliny owadożernej?
Gdy wybierasz roślinę owadożerną w sklepie, upewnij się, że ma ona wystarczająco wilgotne podłoże podczas zakupu. Na przykład w hurtowni rośliny owadożerne powinny znajdować się w wodoszczelnym pojemniku z warstwą wody – to jedyny sposób, aby bagienne rośliny w tym czasie nie wysychały. Przesuszone mogą mieć dużą trudność, żeby wrócić do zdrowia.
Decydując się na kupienie dzbanecznika, warto wiedzieć, że roślina bardzo szybko "wysycha" na wystawie sklepowej i często traci wodę, która powinna być w jej dzbankach. Dlatego zalecane jest napełnianie 1/3 każdego dzbanka deszczówką, zaraz po zakupie.
Tekst i zdjęcia: na podstawie Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk