Logo
Logo
81
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

4 rośliny owadożerne idealne do domowej uprawy

Cztery najważniejsze i najlepiej sprawdzające się w uprawie domowej rośliny owadożerne to: dzbanecznik, muchołówka, rosiczka i kapturnica, chociaż jest ich oczywiście dużo więcej. Wiele z nich można kupić w wielogatunkowych kompozycjach, więc od razu masz zapewnioną różnorodność.

 

Rośliny owadożerne wabią zwierzęta, głównie owady, aby je złapać i strawić. Każda z nich poluje na zdobycz na swój sposób. Są rośliny z pułapkami w kształcie dzbanków, zatrzaskującymi się, klejącymi się, wsysającymi i tymi podobnymi do szczypiec homara.

Istnieje ponad 630 różnych roślin owadożernych, które należą do pięciu rodzin. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Muchołówka (Dionaea) porasta bagna Karoliny Północnej i Południowej w USA.
  • Dzbanecznik (Nepenthes) rośnie w gorących, wilgotnych dżunglach Dalekiego Wschodu, w pobliżu Borneo.
  • Rosiczka (Drosera) zamieszkuje wiele części świata, w tym Europę.
  • Kapturnica (Sarracenia) najczęściej występuje na południowym wschodzie USA.

Rośliny owadożerne w domu fot. Flower Council Holland

Jak pielęgnować rośliny owadożerne w domu?

Ważne jest stworzenie środowiska, w którym rośliny owadożerne będą dobrze się rozwijały. Zalecane jest dla nich jasne miejsce, ponieważ rośliny owadożerne nabierają pięknych kolorów, gdy są wystawione na słońce.

Lubią wilgotną glebę, deszczówkę, a przede wszystkim uwielbiają wysoki poziom wilgotności powietrza. Dobrym pomysłem jest umieszczenie miski z wodą pod rośliną, aby mieć pewność, że nigdy nie wyschnie.

Dla roślin owadożernych nie stosujemy nawozów! Rośliny te będą szczęśliwe, jeśli zapewnisz im jedynie wodę (najlepiej deszczówkę) – naturalne jest dla niż życie na glebie z niedoborem składników odżywczych.

Rośliny owadożerne bardzo lubią być uprawiane w szklanych pojemnikach. Będą rozwijały się dzięki wysokiemu poziomowi wilgotności.

Rośliny owadożerne w domu fot. Flower Council Holland

Na co zwracać uwagę podczas zakupu rośliny owadożernej?

Gdy wybierasz roślinę owadożerną w sklepie, upewnij się, że ma ona wystarczająco wilgotne podłoże podczas zakupu. Na przykład w hurtowni rośliny owadożerne powinny znajdować się w wodoszczelnym pojemniku z warstwą wody – to jedyny sposób, aby bagienne rośliny w tym czasie nie wysychały. Przesuszone mogą mieć dużą trudność, żeby wrócić do zdrowia. 

Decydując się na kupienie dzbanecznika, warto wiedzieć, że roślina bardzo szybko "wysycha" na wystawie sklepowej i często traci wodę, która powinna być w jej dzbankach. Dlatego zalecane jest napełnianie 1/3 każdego dzbanka deszczówką, zaraz po zakupie.

Tekst i zdjęcia: na podstawie Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!