Woda deszczowa, zwana opadową – idealna woda do podlewania roślin

Deszczówka, idealna woda do podlewania roślin fot. Ulrike Mai - Pixabay

Każdy miłośnik zieleni słyszał, że zarówno do podlewania roślin w ogrodzie jak i tych doniczkowych najlepsza jest woda deszczowa. Woda opadowa ma wiele zalet, których brakuje wodzie z wodociągów. Dzięki niej rośliny doskonale się rozwijają.

Posłuchaj
00:00
105
Spis treści
Do czego wykorzystać deszczówkę? Zalety wody deszczowej Magazynowanie wody deszczowej

Do czego wykorzystać deszczówkę?

Przede wszystkim stosowanie wody deszczowej do nawadniania ogrodu jest ekologiczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy wodę wodociągową. Ponadto woda opadowa jest darmowa – wystarczy zbiornik na wodę pod rynną, aby znacznie ograniczyć comiesięczne rachunki związane z podlewaniem przydomowego ogródka.

Deszczówka, idealna woda do podlewania roślin - kolaż
Fot. Aquilatin Andrea, Candraja Pixabay/Pixabay

Zalety wody deszczowej

  • PH wody deszczowej - woda deszczowa jako roztwór słabych kwasów (przede wszystkim węglowego pochodzącego z atmosfery) ma niskie pH – dzięki czemu świetnie nadaje się podlewania wszystkich roślin, również tych kwasolubnych, np. różaneczników, azalii, borówek i wrzosów.

  • Deszczówka to woda miękka, więc wapń i magnez – obecne w "twardej" kranowej wodzie, który może pozostawiać nieestetyczny biały osad dookoła roślin nie jest problemem, kiedy korzystamy z wody deszczowej.

  • Kolejną zaletą wody deszczowej jest jej temperatura zbliżona do temperatury otoczenia oraz jej odpowiednie napowietrzenie.

  • Ponadto jest ona bogata w substancje odżywcze i nie zawiera szkodliwych dla roślin pierwiastków, które znajdziemy w wodzie z kranu. Te szkodliwe związki to między innymi chlor i fluor, które dodawane są do wody kranowej po to, aby zabijać chorobotwórcze bakterie, a mogą powodować uszkodzenia roślin i sprawiają, ze woda taka jest słabiej dla nich przyswajalna.

Używając do podlewania rośli wody z kranu powinno się odczekać kilka godzin od nalania jej do pojemnika. Ma to na celu ulotnienie się z niej chloru. Deszczówkę natomiast stosujemy od razu!

Zalety wody deszczowej fot. Kaboompics - Pixabay
Fot. Kaboompics/Pixabay
Beczka na wodę deszczową - zbiornik na deszczówkę 100 litrów
Beczka na wodę deszczową 100 litrów + przyłącze rynnowe
Beczka do gromadzenia wody deszczowej marki RAMP wykonana została z odpornego materiału. To bardzo dobry sposób na zbieranie wody deszczowej, a jej montaż i demontaż jest wyjątkowy prosty. Konstrukcja umożliwia łatwe składanie (np. na zimę), zapewnia dużą wygodę użytkowania i przechowywania.
Beczkę można podstawić pod rynnę, lub podłączyć bezpośrednio do rynny za pomocą przyłącza rynnowego, które jest dodawane do tego zestawu. Każda beczka RAMP wyposażona jest w dwa krany, a wszystkie wloty i wyloty mają filtry siatkowe.
Zestaw przyłączeniowy doprowadzający wodę deszczową z rynny do zbiornika na wodę jest prosty w montażu, pozwala w łatwy sposób gromadzić wodę prosto z rynny. Właściwe wykonanie przyłącza, pozwala na uzyskanie również funkcji ''przelewu''. Gdy beczka uzupełni się wodą powyżej poziomu otworu w rynnie, woda przestanie napływać do beczki. Dzięki temu deszczówka nigdy nie przeleje się wieczkiem beczki.
W sklepie dostępne są także beczki o pojemności: 250, 500 i 1000 litrów!
KUP W NASZYM SKLEPIE

Magazynowanie wody deszczowej

Najprostszym sposobem jest podstawienie beczki pod rynnę. Takie rozwiązanie jest jednak mało ekonomiczne, ponieważ w czasie deszczowej pogody zbiornik bardzo szybko się napełni, natomiast w czasie suszy, gdy woda jest najbardziej potrzebna będzie stał pusty.


Dot. Krzysztof Lis (CC_BY-SA_2.0)/Flickr

Magazynowanie deszczówki w beczce ustawionej pod rynną.

Dlatego warto zastanowić się nad nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak specjalne systemy gromadzenia wody deszczowej czy urządzenia, które stopniowo rozsądzają wodę opadową na działce.

Rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę to rodzaj dachu, po którym spływa wodą deszczowa, którą gromadzimy (najlepszym pokryciem jest dachówka) oraz materiał, z którego zbudowany jest pojemnik na deszczówkę (nie używamy metalowych pojemników – deszczówka, z uwagi na swoją kwasowość, powoduje szybką korozję!).

Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: Ulrike Mai/Pixabay

 

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość Syberia
10-04-2021 20:45
Wszystko prawda, oprócz jednego,wedle nowych przepisów,wszystka woda w Polsce ma właściciela,i to nie my nim nie jesteśmy,więc kwestią czasu jest podatek a raczej zapłata za wodę deszczową.
Gość Mm
06-05-2020 14:25
Skoro jest napisane że deszczówka ma niskie ph to znaczy że jest bardzo kwaśna. Ma raczej pH obojętne.
Gość Mycha
27-02-2020 18:23
Zdecydowałam się na takie rozwiązanie już jakiś czas temu i muszę przyznać, że świetnie się spisuje :) Moje roślinki rosną silne i zdrowe, no i też mam świadomość, że to działanie ekologiczne. Sam zbiornik na deszczówkę mam od dom i woda i muszę przyznać, że spisuje się doskonale.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści