Logo
Logo

Woda po gotowaniu ryżu do nawożenia

Kiedy większości z nas wydaje się, że woda pozostała po procesie gotowania ryżu nadaje się już tylko do wylania, okazuje się, że nie do końca jest to prawda. Woda ryżowa ma w sobie całe mnóstwo składników mineralnych o niezwykle pozytywnym oddziaływaniu na rośliny! Sprawdź, jak ją wykorzystać do podlewania i nawożenia kwiatów domowych i nie tylko.

Spis treści
Czy wodą po gotowaniu ryżu można podlewać rośliny? Dlaczego warto stosować wodę po gotowaniu ryżu jako nawozu? Jak przygotować wodę po gotowaniu ryżu do podlewania?

Czy wodą po gotowaniu ryżu można podlewać rośliny?
Nawóz naturalny made in kitchen!

Woda pozostała z procesu gotowania ryżu doskonale sprawdza się podczas podlewania zwłaszcza roślin doniczkowych. Jako jeden z najlepszych, naturalnych nawozów, woda ryżowa jest również naturalnym i ekologicznym rozwiązaniem nie powodującym zanieczyszczenia środowiska.

Woda po gotowaniu ryżu jest między innymi bogata w:

  • spore ilości krzemu,
  • żelaza,
  • magnezu
  • oraz fosforu.

Dlaczego warto stosować wodę po gotowaniu ryżu jako nawozu?
Zalety podlewania roślin wodą ryżową

Głównymi zaletami stosowania wody ryżowej dla roślin jest utrzymanie odpowiedniej wilgoci w glebie oraz znaczna pomoc we wzroście rośliny. Cechy te są istotne zwłaszcza w klimacie suchym gdzie zapotrzebowanie roślin na wilgoć jest dużo większe.

Inną, niemniej istotną zaletą stosowania wody ryżowej jest zmniejszenie ryzyka występowania chorób roślin, a przez to utrzymania plonów na stosunkowo wysokim poziomie. Posiada ona bowiem lekko zasadowe pH, co pozwala na utrzymanie gleby w możliwie jak najbardziej optymalnym zakresie w którym rośliny mogą bez przeszkód pobierać i przyswajać składniki odżywcze z gleby.

Nie zapominajmy też, że podlewanie roślin wodą ryżową jest po prostu czystą oszczędnością, zarówno dla wody jak i dla naszego portfela.

Jak przygotować wodę po gotowaniu ryżu do podlewania?
Prosty sposób na nawożenie roślin wodą ryżową

Woda taka to najprościej mówiąc produkt uboczny podczas gotowania ryżu. Można ją również uzyskać poprzez umycie ziarenek ryżu lub moczenia go.

Aby w sposób możliwie jak najbardziej optymalny stosować wodę ryżową do podlewania roślin, uprzednio należy ją rozcieńczyć. Spryskiwanie roślin wodą ryżową to metoda wyjątkowo bezpieczna, zapewniająca roślinom same korzyści.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: imagedb_seller / Depositphotos

Autor
Woda po gotowaniu ryżu do nawożenia
Woda po gotowaniu ryżu do nawożenia
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

02-02-2023 09:53

Woda z cukrem owszem, jest stosowana jako taki domowy nawóz, ale jak sprawa wygląda z wodą solą ? Tego nie wiem szczerze mówiąc. Ja to na chwile obecną rozglądam się za jakimś zmiękczaczem wody https://oxyshop.pl/zmiekczacze-wody/ Niestety u mnie jest tak twarda woda, że szkoda ...

Gość gość

24-06-2022 16:57

woda po ugotowaniu ryżu może rzeczywiście korzystnie działa na odlewane rośliny, ale do gotowania ryżu wodę zwykle się soli, czy solona woda nadaje się do podlewania roślin??

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl