Logo
Logo
14
Okazje

Woda po gotowaniu ryżu do nawożenia

Kiedy większości z nas wydaje się, że woda pozostała po procesie gotowania ryżu nadaje się już tylko do wylania, okazuje się, że nie do końca jest to prawda. Woda ryżowa ma w sobie całe mnóstwo składników mineralnych o niezwykle pozytywnym oddziaływaniu na rośliny! Sprawdź, jak ją wykorzystać do podlewania i nawożenia kwiatów domowych i nie tylko.

 

Czy wodą po gotowaniu ryżu można podlewać rośliny?
Nawóz naturalny made in kitchen!

Woda pozostała z procesu gotowania ryżu doskonale sprawdza się podczas podlewania zwłaszcza roślin doniczkowych. Jako jeden z najlepszych, naturalnych nawozów, woda ryżowa jest również naturalnym i ekologicznym rozwiązaniem nie powodującym zanieczyszczenia środowiska.

Woda po gotowaniu ryżu jest między innymi bogata w:

  • spore ilości krzemu,
  • żelaza,
  • magnezu
  • oraz fosforu.

Dlaczego warto stosować wodę po gotowaniu ryżu jako nawozu?
Zalety podlewania roślin wodą ryżową

Głównymi zaletami stosowania wody ryżowej dla roślin jest utrzymanie odpowiedniej wilgoci w glebie oraz znaczna pomoc we wzroście rośliny. Cechy te są istotne zwłaszcza w klimacie suchym gdzie zapotrzebowanie roślin na wilgoć jest dużo większe.

Inną, niemniej istotną zaletą stosowania wody ryżowej jest zmniejszenie ryzyka występowania chorób roślin, a przez to utrzymania plonów na stosunkowo wysokim poziomie. Posiada ona bowiem lekko zasadowe pH, co pozwala na utrzymanie gleby w możliwie jak najbardziej optymalnym zakresie w którym rośliny mogą bez przeszkód pobierać i przyswajać składniki odżywcze z gleby.

Nie zapominajmy też, że podlewanie roślin wodą ryżową jest po prostu czystą oszczędnością, zarówno dla wody jak i dla naszego portfela.

Jak przygotować wodę po gotowaniu ryżu do podlewania?
Prosty sposób na nawożenie roślin wodą ryżową

Woda taka to najprościej mówiąc produkt uboczny podczas gotowania ryżu. Można ją również uzyskać poprzez umycie ziarenek ryżu lub moczenia go.

Aby w sposób możliwie jak najbardziej optymalny stosować wodę ryżową do podlewania roślin, uprzednio należy ją rozcieńczyć. Spryskiwanie roślin wodą ryżową to metoda wyjątkowo bezpieczna, zapewniająca roślinom same korzyści.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: imagedb_seller/Depositphotos

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)


Komentarze

Gość gość

24-06-2022 16:57

woda po ugotowaniu ryżu może rzeczywiście korzystnie działa na odlewane rośliny, ale do gotowania ryżu wodę zwykle się soli, czy solona woda nadaje się do podlewania roślin??

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu