Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
25
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Woda po ugotowanych ziemniakach to świetny nawóz!

Nie wylewaj wody po ugotowanych ziemniakach! wykorzystaj ją do podlewania roślin. To cenny nawóz, który za darmo odżywi Twoje rośliny w potas! Sprawdź koniecznie, a efekty Cię zadziwią. Ten prosty sposób pomoże Ci zaoszczędzić i ekologicznie odżywić rośliny. Nie marnuj, wykorzystaj!

 

Woda po ugotowanych ziemniakach do nawożenia roślin

Wylewasz wodę po gotowaniu ziemniaków do zlewu? To błąd! Wykorzystaj ją do nawożenia roślin ogrodowych i doniczkowych. Zawiera mnóstwo substancji mineralnych, które uwolniły się w czasie gotowania. Potas wzmocni liście i pozytywnie wpłynie na kwitnienie, fosfor wspomoże rozwój systemu korzeniowego, a mikroelementy wpłyną pozytywnie na kondycję roślin i wzmocnią ja przed atakiem chorób i szkodników. Ponadto skrobia zawarta w ziemniakach wpłynie pozytywnie na mikroorganizmy glebowe.

W ten sam sposób możesz wykorzystać wodę po gotowaniu wszystkich innych warzyw (np. włoszczyzny). Nie marnuj, wykorzystaj! Twoje rośliny będą Ci wdzięczne.

Jak stosować "wodę ziemniaczaną" do nawożenia?

To bardzo łatwe! Wystarczy wystudzić wodę po gotowaniu, a następnie podlać nią ziemię (nie rośliny!). Jedyne o czym musisz pamiętać, to aby nie solić wody, bo zawarta w niej sól może zaszkodzić Twoim roślinom. Wodę po gotowaniu ziemniaków możesz wykorzystywać regularnie (bez obaw o przenawożenie) do podlewania/nawożenia Twoich roślin. Możesz ją także wylewać na kompost, by poprawić jego właściwości i "ożywić" życie mikrobiologiczne.

Nie stosuj jej jednak do roślin, które mają szczególne wymagania pokarmowe, tj. paprocie, storczyki, rośliny wrzosowate, itd.!

Wodę po ugotowanych ziemniakach stosuj na bieżąco, nie przechowuj jej zbyt długo, bo szybko traci swoje właściwości, a magazynowana zbyt długo staje się metą i brzydko pachnie – może wtedy zaszkodzić roślinom.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: congerdesign - Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT