Czy sól drogowa jest groźna dla roślin?
Sól dostająca się na ich pędy prowadzi do zamierania igieł i uszkodzenia pąków, a kiedy trafi do korzeni, może powodować częściowe lub całkowite zamieranie roślin (utrudnia pobieranie wody i składników odżywczych z podłoża, prowadząc do suszy fizjologicznej).
Niestety, kiedy rośliny rosną przy ogrodzeniach, często narażone są na szkodliwe działanie soli drogowej. Skutki jej działalności są najbardziej widoczne na żywopłotach, które po ciężkiej zimie mogą wyglądać wyjątkowo żałośnie. Do czasu, gdy stosowanie soli w miastach nie będzie zakazane, nie da się całkowicie ochronić przed nią roślin. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym można ograniczyć zniszczenia, do jakich prowadzi. Uszkodzeniom można zapobiegać stosując odpowiednie bariery.
Fot. Vladimir Fill/Pixabay |
Jak zabezpieczyć rośliny przed solą drogową?
Bariery z folii
Dość dobrą ochronę przed solą stanowi gruba folia rozciągnięta u podstawy ogrodzenia, przy którym rosną iglaki. Bariera o szerokości ok. 0,5 m. zabezpieczy rośliny przed rozbryzgiwaną przez samochody słoną wodą.
Wypłukiwanie soli z gleby
W okresie odwilży oraz wiosną ulgę rosnącym na lżejszych glebach roślinom może też przynieść obfite podlewanie, które spowoduje wypłukanie zalęgającej w glebie soli do głębszych warstw (na glebach ciężkich nie poleca się tego zabiegu, gdyż może on doprowadzić do zalania i zgnicia korzeni roślin).
Bariery roślinne
Dobrym rozwiązaniem pozwalającym ochronić wrażliwe rośliny przed niszczycielskim działaniem soli jest zastosowanie między nimi a ulicą bariery ochronnej w postaci gatunków bardziej odpornych na zasolenie i lepiej znoszących warunki miejskie krzewów liściastych.
Drzewa i krzewy znoszące lekkie zasolenie gleby
|
Tekst: Katarzyna Józefowicz, Zdjęcie tytułowe: Markus Sch./Pixabay