Jaką agrowłókninę do ochrony przed mrozem warto wybrać?
Do okrywania roślin przeznaczona jest biała agrowłóknina. Jej właściwości sprawiają, że doskonale zabezpiecza rośliny, a także zapewnia im jak najlepsze warunki:
- dobrze izoluje chłód,
- odbija promienie słoneczne, dzięki czemu nie nagrzewa się tak, by pobudzić rośliny do rozwoju
- i przepuszcza odpowiednie ilości światła i wody.
W sklepach ogrodniczych dostępne są jej dwa typy – agrowłóknina zimowa oraz wiosenna. Ta pierwsza sprawdza się do ochrony roślin przed największymi mrozami czy zimnym wiatrem. Jej grubość to 50 g/m². Z kolei jej wiosenne odpowiedniki mają grubość od 17 do 23 g/m². Stosowane są do ochrony przed nocnymi przymrozkami roślin wysiewanych wczesną wiosną.
Najlepsze agrowłókniny do ochrony przed mrozem
Jak stosować białą agrowłókninę do ochrony przed mrozem?
Agrowłóknina nie ma ani prawej, ani lewej strony, dlatego nie musimy się przejmować, czy odpowiednio ją zakładamy. Ważne jest, by dokładnie otuliła roślinę i została dobrze przymocowana. W przypadku drzewek możemy przewiązać ją sznurkiem, natomiast przy okrywaniu krzewów czy bylin sprawdzi się obsypanie jej u podstawy ziemią lub przymocowanie specjalnymi plastikowymi szpilkami do agrowłókniny.
Kiedy zakładać i zdejmować agrowłókninę do ochrony przed mrozem?
Osłony przed niskimi temperaturami nie należy stosować z wyprzedzeniem, ponieważ podniesie ona temperaturę wokół roślin i zakłóci ich przejście w stan spoczynku. Dlatego agrowłókniną należy otulić je dopiero po wystąpieniu kilkudniowych przymrozków.
Również ze zdejmowaniem osłony nie należy się śpieszyć. Zwłaszcza w przypadku najwrażliwszych gatunków warto zaczekać do ustania nocnych przymrozków. Do tego czasu można w ciągu dnia poluzować materiał lub nawet lekko odsłonić roślinę, by stopniowo przyzwyczajała się do warunków na zewnątrz.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: telev / Depositphotos ed.
Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!