Logo
Logo

Te rośliny nie przeżyją bez prawidłowego okrycia przed zimą. Zróbcie to nim przyjdą przymrozki

Zima to trudny czas dla ogrodu. Ale jeśli zastosujesz się do naszych rad i odpowiednio zabezpieczysz rośliny, wszystkie przetrwają do wiosny. Niektóre rośliny potrzebują specjalnej ochrony przed mrozem. Jak, czym i kiedy najlepiej je okryć? Podpowiadamy – z naszym przewodnikiem, żadna roślina nie zostanie zostawiona na lodzie!

Spis treści
Jakie są powody okrywania roślin na zimę? Jak i czym zabezpieczać rośliny przed mrozem? Gatunki i grupy roślin, które wymagają okrywania na zimę

Zima to czas, gdy natura odpoczywa, ale aby dobrze przygotować na ten czas ogród, wcześniej trzeba zatroszczyć się o część roślin. Mróz może być zabójczy dla tych mniej odpornych na niskie temperatury oraz dla egzemplarzy posadzonych jesienią. Z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie chronić swoje rośliny przed szkodliwym wpływem mrozu.

Dlaczego okrywanie roślin jest ważne?

Zimowa ochrona roślin jest kluczowa dla przetrwania części gatunków. Niskie temperatury, wiatr, brak pokrywy śnieżnej, a nawet zimowe słońce mogą powodować uszkodzenia tkanki roślinnej.

Okrywanie roślin pomaga utrzymać stabilną temperaturę i wilgotność, chroni rośliny przed przesuszeniem i wahaniami temperatury, a to jest niezbędne dla ich zdrowia i jest kluczem do przetrwania do wiosny.

Które rośliny wymagają okrycia? Nie wszystkie rośliny potrzebują ochrony przed mrozem. Rośliny rodzime zazwyczaj są dobrze przystosowane do lokalnych warunków klimatycznych. Natomiast rośliny egzotyczne, pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych, młode sadzonki i niektóre odmiany mogą wymagać dodatkowej ochrony.

okrywanie róż na zimę
Fot. Наталья Дорожкина / AdobeStock
Delikatne odmiany róż wymagając kopczykowania i okrywania agrowłókniną

Jak poprawnie okrywać rośliny? Najważniejsze zasady

Okrywanie roślin wymaga pewnej wiedzy i techniki, ale trzymając się kilku zasad będziesz robić to bezbłędnie. Ważne jest, aby nie uszkodzić roślin podczas okrywania, wybrać odpowiedni materiał i zrobić to w odpowiednim czasie.

  • Ocena stanu rośliny: przed okryciem sprawdź stan rośliny. Usuń / odetnij sekatorem wszelkie zniszczone części.
  • Wybór materiału: wybierz odpowiedni materiał w zależności od rodzaju i rozmiarów rośliny (stroisz, słomę lub matę słomianą, agrowłókninę w postaci płachty lub kaptura, jutę lub siatkę cieniującą; kopczyk z ziemi). Niektóre rośliny nie wymagają całkowitego okrywania – wystarczy związać ich pędy i/lub osłonić bryłę korzeniową kopczykiem z ziemi lub okryć wartswą ściółki, np. korą lub liśćmi, które opadły jesienią z drzew.
  • Okrywanie: owiń roślinę luźno, upewniając się, że materiał nie uciska jej zbyt mocno, ale roślina zabezpieczona jest zarówno od góry, jak i od dołu. Zabezpiecz okrycie przed wiatrem.
  • Termin: jednym z najczęstszych błędów przy okrywaniu roślin na zimę jest zastosowanie zbyt wczesnego terminu. Osłaniamy rośliny po pierwszych jesiennych przymrozkach, gdy zapowiadane są dłuższe okresy mrozów (aby rośliny się nie zaparzyły).
  • Dostęp powietrza: ważne jest, aby nie ograniczać dostępu powietrza do rośliny.
okrywanie roślin na zimę - różanecznik i ostrokrzew
Fot. Henryk Niestrój, MarinoDenisenko / AdobeStock
Krzewy zimozielone cierpią zimą nie tylko z powodów niskich temperatur, ale wskutek niedoboru wody. Dlatego musisz je nie tylko osłaniać, ale pamiętać o ich podlewaniu w czasie odwilży

Które rośliny wymagają okrywania na zimę?

Zima to najtrudniejszy czas dla roślin spoza naszej strefy klimatycznej i odmian szczepionych na pniu (jeśli część nad miejscem szczepienia przemarznie, roślina odbije wiosną z podkładki i nie powtórzy cech odmiany).

Byliny

Delikatne gatunki traw ozdobnych związujemy i osłaniamy ich bryły korzeniowe (kortaderia pampasowa, rozplenice, miskanty, bambusy). Stroiszem okrywamy kwitnące byliny ozdobne (np. trytomy, zawilce japońskie, akanty, cyklameny, brunery, ciemierniki kwitnące wiosną, złocienie, pełniki, rośliny cebulowe kwitnące wiosną).

Krzewy

Gatunki zimozielone wymagają przede wszystkim okrycia bryły korzeniowej (np. laurowiśnie, kalmie, mahonie, ogniki, ostrokrzewy, pierisy, różaneczniki, bukszpany), róże, hibiskusy, budleje, hortensje ogrodowe oraz gatunki owocowe. Przed zbliżającymi się silnymi mrozami zabezpieczamy część nadziemną.

Drzewa 

Młode oraz świeżo posadzone jesienią drzewka owocowe (szczególnie wrażliwe są wiśnie, morele, czereśnie i brzoskwinie), a także delikatne gatunki ozdobne (np. magnolie, tulipanowce, ambrowce).

Pnącza 

Róże pnące, powojniki, aktinidie, glicynie, milin amerykański, przywarka japońska – okrywamy przede wszystkim bryłę korzeniową, a potem część nadziemną, aby w razie przemarznięcia odbiły na wiosnę.

Rośliny wieloletnie rosnące w pojemnikach 

Przenosimy w miejsce osłonięte przed zimnymi wiatrami, izolujemy (np. styropianem) od podłoża, okrywamy jutą lub agrowłókniną zarówno donicę, jak i część nadziemną.

Okrywanie roślin na zimę to ważna praktyka w ogrodnictwie. Pamiętaj, aby dostosować metody okrywania do potrzeb poszczególnych roślin i warunków klimatycznych w twoim regionie.

Gdy prognozowane są cieplejsze dni lub długotrwała odwilż, pamiętaj o rozchylaniu lub zdjęciu osłon. Ponieważ przyczyną przemarzania może być też przegrzanie rośliny podczas dodatnich temperatur zimą i wczesną wiosną.

Tekst: ZO, zdjęcia tytułowe: MarinoDenisenko / AdobeStoc

Autor
Te rośliny nie przeżyją bez prawidłowego okrycia przed zimą. Zróbcie to nim przyjdą przymrozki
Te rośliny nie przeżyją bez prawidłowego okrycia przed zimą. Zróbcie to nim przyjdą przymrozki
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl