Agrowłóknina, czyli włóknina polipropylenowa to jeden z materiałów chętnie wykorzystywanych w ogrodnictwie. Doskonale nadaje się do ocieplania, ściółkowania i cieniowania roślin. Zanim jednak po nią sięgniemy, poznajmy jej właściwości. Inne agrowłókniny stosuje się wiosną, a inne zimą. Inne do ściółkowania, a one do ocieplania roślin.
Białe agrowłókniny – cechy i zastosowanie
Agrowłókniny wiosenne
Najcieńsze i najlżejsze są tzw. agrowłókniny wiosenne. Mają biały kolor i są lekkie oraz cienkie (gramatura ok. 17-23 g/m²). Ze względu na niewielką wagę nie gniotą i nie uszkadzają roślin, przepuszczając jednocześnie wodę i powietrze. Ich zadaniem jest ochrona upraw wiosennych i wczesnojesiennych przed przymrozkami, zbyt ostrym słońcem, nadmierną utratą wilgoci, a czasami również przed szkodnikami (wiosną chronią uprawy rzodkiewek przed nalotem śmietki kapuścianej). Tak cienka włóknina ma jednak ograniczoną wytrzymałość i niszczy się już po kilku sezonach.
Agrowłókniny zimowe
Bardziej uniwersalna od wiosennej jest tzw. agrowłóknina zimowa (gramatura ok. 50-60g/m²). Wprawdzie nie sprawdza się przy okrywaniu wczesnowiosennych warzyw, za to znakomicie nadaje się do zabezpieczania drzew, krzewów i bylin przed zimą, ściółkowania zagonów, przeznaczonych pod uprawę owoców i warzyw, a także okrywania niskich tuneli. Białe włókniny zimowe sprawdzają się przede wszystkim jako materiał ociepleniowy, chroniący rośliny przed zimowymi temperaturami i mroźnym wiatrem (przepuszczają wodę i powietrze oraz odbijają światło), a także jako pokrycie niskich tuneli. Agrowłóknina zimowa jest też bardziej wytrzymała od wiosennej i odporna na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego może pozostać na glebie nawet przez kilka sezonów.
Czarna agrowłóknina – cechy i zastosowanie
Agrowłóknina w kolorze brązowym lub czarnym to z kolei idealny materiał ściółkujący. Bardzo dobrze przepuszcza wodę i powietrze, ale ogranicza dostęp światła do podłoża, hamując w ten sposób rozwój chwastów. Utrudnia też nadmierne parowanie wody z gleby, zapobiegając wysuszaniu podłoża. Doskonale sprawdza się w uprawie truskawek i warzyw ciepłolubnych (np. ogórków, papryki), gdyż ze względu na ciemny kolor, dobrze chłonie promienie słońca i podnosi temperaturę gleby. Ogranicza też rozwój niektórych chorób grzybowych, gdyż chroni owoce przed bezpośrednim kontaktem z ziemią i znajdującymi się w niej patogenami (np. truskawki).
Czarna agrowłóknina przydaje się również do osłaniania przed światłem wyrastających wiosną z ziemi główek szparagów, dzięki czemu zachowują swój biały kolor. Ciekawe są też włókniny dwukolorowe, z jednej strony jasne np. szare z drugiej ciemne np. czarne, które zwykle służą do pędzenia (np. cykorii) lub bielenia warzyw (endywia, selery naciowe). Jasna strona materiału skierowana w stronę światła odbija promienie słoneczne i nie dopuszcza do zaparzenia się roślin, natomiast ciemna dodatkowo ochroni rośliny przed światłem. Taka włóknina wykorzystywana jest też jako ściółka pod jasne kamienie ozdobne.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: AdobeStock