Logo
Logo
45
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Stroisz (gałązki świerku) do ochrony roślin przez mrozem

Tak jak każda inna pora roku, tak i zima, jest ważnym etapem w wegetacji roślin. Coraz częściej pora zimowa nie jest powiązana z pojawieniem się okrywy śnieżnej, a to stanowi ryzyko przemarznięcia roślin. Aby temu zapobiec, warto zastosować okrywanie roślin, czyli stworzenie bariery chroniącej przed mrozem. Istnieje wiele rodzajów materiałów odpowiednich do zimowego okrywania, a jednym z najbardziej popularnych jest stroisz. Dowiedz się, dlaczego warto go stosować!

 

Czym jest stroisz? Z czego go zrobić?

Stroisz to nic innego, jak przycięte gałęzie drzew i krzewów iglastych, głównie świerkowych. Najlepiej, gdy pochodzą z gatunków o długo utrzymujących się igłach, jak jodła, i tych o gęstych igłach, jak świerk, chociaż swoją rolę spełnią też gałęzie z innych drzew i krzewów. Stroiszem należy luźno okryć nadziemne części roślin, można użyć kilku warstw. Jest to okrycie trwałe i przepuszczające powietrze, a jednocześnie chroniące przed mrozem, wiatrem oraz silnymi promieniami słońca i nielubiane przez gryzonie szukające schronienia.

Co i jak okrywać stroiszem?

Stroisz sprawdza się do okrywania wszystkich wrażliwych roślin, w tym zimozielonych. Najczęściej wykorzystywany jest przy niskich bylinach, roślinach cebulowych zimujących w gruncie, a także u podstawy pni młodych drzew oraz zabezpieczaniu róż.

Należy pamiętać, by okrywać rośliny dopiero po kilku dniach ujemnych temperatur, gdy ziemia jest przemarznięta. Tymczasem na wiosnę gałęzie można przeznaczyć na kompost.

W przypadku stroiszu ważne jest, by pozyskiwać go z legalnych źródeł, czyli z własnego ogrodu lub nadleśnictwa, nie zaś u sprzedawców, którzy nie mają asygnaty wystawionej przez Lasy Państwowe, która jest potwierdzeniem, że stroisz pochodzi ze specjalnych upraw lub zabiegów pielęgnacyjnych w lasach!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: annafrby / Depositphotos
G.T.

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu