Logo
Logo

Stroisz (gałązki świerku) do ochrony roślin przez mrozem

Tak jak każda inna pora roku, tak i zima, jest ważnym etapem w wegetacji roślin. Coraz częściej pora zimowa nie jest powiązana z pojawieniem się okrywy śnieżnej, a to stanowi ryzyko przemarznięcia roślin. Aby temu zapobiec, warto zastosować okrywanie roślin, czyli stworzenie bariery chroniącej przed mrozem. Istnieje wiele rodzajów materiałów odpowiednich do zimowego okrywania, a jednym z najbardziej popularnych jest stroisz. Dowiedz się, dlaczego warto go stosować!

Spis treści
Czym jest stroisz? Z czego go zrobić? Co i jak warto okrywać stroiszem?

Czym jest stroisz? Z czego go zrobić?

Stroisz to nic innego, jak przycięte gałęzie drzew i krzewów iglastych, głównie świerkowych. Najlepiej, gdy pochodzą z gatunków o długo utrzymujących się igłach, jak jodła, i tych o gęstych igłach, jak świerk, chociaż swoją rolę spełnią też gałęzie z innych drzew i krzewów. Stroiszem należy luźno okryć nadziemne części roślin, można użyć kilku warstw. Jest to okrycie trwałe i przepuszczające powietrze, a jednocześnie chroniące przed mrozem, wiatrem oraz silnymi promieniami słońca i nielubiane przez gryzonie szukające schronienia.

Co i jak warto okrywać stroiszem?

Stroisz sprawdza się do okrywania wszystkich wrażliwych roślin, w tym zimozielonych. Najczęściej wykorzystywany jest przy niskich bylinach, roślinach cebulowych zimujących w gruncie, a także u podstawy pni młodych drzew oraz zabezpieczaniu róż.

Należy pamiętać, by okrywać rośliny dopiero po kilku dniach ujemnych temperatur, gdy ziemia jest przemarznięta. Tymczasem na wiosnę gałęzie można przeznaczyć na kompost.

W przypadku stroiszu ważne jest, by pozyskiwać go z legalnych źródeł, czyli z własnego ogrodu lub nadleśnictwa, nie zaś u sprzedawców, którzy nie mają asygnaty wystawionej przez Lasy Państwowe, która jest potwierdzeniem, że stroisz pochodzi ze specjalnych upraw lub zabiegów pielęgnacyjnych w lasach!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: annafrby / Depositphotos
G.T.

Autor
Stroisz (gałązki świerku) do ochrony roślin przez mrozem
Stroisz (gałązki świerku) do ochrony roślin przez mrozem
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl