Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
45
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Stroisz (gałązki świerku) do ochrony roślin przez mrozem

Tak jak każda inna pora roku, tak i zima, jest ważnym etapem w wegetacji roślin. Coraz częściej pora zimowa nie jest powiązana z pojawieniem się okrywy śnieżnej, a to stanowi ryzyko przemarznięcia roślin. Aby temu zapobiec, warto zastosować okrywanie roślin, czyli stworzenie bariery chroniącej przed mrozem. Istnieje wiele rodzajów materiałów odpowiednich do zimowego okrywania, a jednym z najbardziej popularnych jest stroisz. Dowiedz się, dlaczego warto go stosować!

 

Czym jest stroisz? Z czego go zrobić?

Stroisz to nic innego, jak przycięte gałęzie drzew i krzewów iglastych, głównie świerkowych. Najlepiej, gdy pochodzą z gatunków o długo utrzymujących się igłach, jak jodła, i tych o gęstych igłach, jak świerk, chociaż swoją rolę spełnią też gałęzie z innych drzew i krzewów. Stroiszem należy luźno okryć nadziemne części roślin, można użyć kilku warstw. Jest to okrycie trwałe i przepuszczające powietrze, a jednocześnie chroniące przed mrozem, wiatrem oraz silnymi promieniami słońca i nielubiane przez gryzonie szukające schronienia.

Co i jak okrywać stroiszem?

Stroisz sprawdza się do okrywania wszystkich wrażliwych roślin, w tym zimozielonych. Najczęściej wykorzystywany jest przy niskich bylinach, roślinach cebulowych zimujących w gruncie, a także u podstawy pni młodych drzew oraz zabezpieczaniu róż.

Należy pamiętać, by okrywać rośliny dopiero po kilku dniach ujemnych temperatur, gdy ziemia jest przemarznięta. Tymczasem na wiosnę gałęzie można przeznaczyć na kompost.

W przypadku stroiszu ważne jest, by pozyskiwać go z legalnych źródeł, czyli z własnego ogrodu lub nadleśnictwa, nie zaś u sprzedawców, którzy nie mają asygnaty wystawionej przez Lasy Państwowe, która jest potwierdzeniem, że stroisz pochodzi ze specjalnych upraw lub zabiegów pielęgnacyjnych w lasach!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: annafrby / Depositphotos
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Rośliny ogrodowe można nawieźć nawozami fosforowymi i potasowymi. UWAGA! Jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu