Logo
Logo
4
Do góry

Igły sosny na kompost

Pytanie czytelnika: Czy sosnowe igły można wyrzucać na kompost? Mam działkę przy lesie i raz na jakiś czas sosny gubią mnóstwo igieł. Zwykle je palę, ale może warto wyrzucić je na kompost?

Igły sosen i innych iglaków dostarczą włóknistego podłoża o lekko kwaśnym odczynie, jeśli będą rozkładać się bez domieszek. Można je zbierać na bieżąco i przetwarzać w przygotowanym dla nich kompostowniku lub koszu.

Woskowe żywice pokrywające igły spowalniają procesy rozkładu, dlatego zajmie ponad rok. Dobrym sposobem na przyspieszenie jest domieszanie kilku wiader rozdrobnionych liści do każdej 15-centymetrowej warstwy igieł.

Zostaw pryzmę igieł bez przykrycia i przerzucaj ją widłami co 6–8 tygodni. W czasie suchej pogody polewaj pryzmę wodą, najlepiej deszczówką. Po całkowitym rozłożeniu przełóż uzyskane podłoże do worków i wykorzystaj do ściółkowania lub posadzenia roślin kwasolubnych.

Zdjęcie: Greyerbaby / Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu