Rośliny kwasolubne | Co posadzić w ogrodzie na kwaśnej glebie?

Rośliny na kwaśną glebę fot. zgurski1980 - Depositphotos

Wrzosowisko (lub skalniak z gatunkami kwasolubnymi) to ciekawe uzupełnienie ogrodu, nadające mu oryginalności. Aby stworzyć podobny zakątek należy odpowiednio dobrać rośliny i wiedzieć jak je później pielęgnować. Poniżej przedstawiamy krzewy i krzewinki bez których ciężko wyobrazić sobie podobne miejsce.

Posłuchaj
00:00
109
Spis treści
Kwaśna ziemia w ogrodzie - czyli jaka? Jak sprawdzić czy gleba jest kwaśna? Co lubią rośliny kwasolubne? Jak o nie dbać? Jakie rośliny dobrze będą rosnąć na kwaśnej glebie?

Kwaśna ziemia w ogrodzie - czyli jaka?

Większość roślin najlepiej rośnie na glebach o odczynie (to stosunek stężenia jonów wodorowych do jonów wodorotlenowych) zbliżonym do obojętnego. Odczyn wpływa bowiem na efektywność pobierania składników pokarmowych i rozwój rośliny.

Wiele gatunków toleruje lekko kwaśne podłoża, jednak tylko nieliczne wytrzymują wysoką kwasowość. Na podłożach silnie kwaśnych (również tych zasobnych i intensywnie nawożonych) rośliny wykazują oznaki niedoboru m.in. wapnia, fosforu, magnezu i potasu. Rezultatem jest redukowanie systemu korzeniowego, występowanie chorób i obumieranie rośliny.

Jak sprawdzić czy gleba jest kwaśna?

Odczyn gleby można sprawdzić kupując w centrach ogrodniczych niedrogie mierniki (kosztują kilkanaście złotych).

Możemy wyróżnić podłoża:

  • silnie kwaśne,pH < 4,5;
  • kwaśne, pH 4,6 - 5,5;
  • lekko kwaśne pH 5,6 - 6,5;
  • obojętne, pH 6,6 - 7,2,
  • zasadowe, pH > 7,2,

Co lubią rośliny kwasolubne? Jak o nie dbać?

Pewna grupa roślin wykazuje tendencję do wzrostu na podłożach zakwaszonych. Warto wykorzystać je więc do stworzenia wrzosowiska, skalniaka lub zazieleniania terenów o kwaśnej glebie. Takie rośliny wymagają jednak specjalnej pielęgnacji:

  • mniemanie, że wrzosowisko powinno się zakładać na podłożu jednorodnym – torfowym jest błędne. Aby rośliny lepiej rosły, torf należy wymieszać z piaskiem, gliną i nawozem organicznym, np.: kompostem;
  • do roślin kwasolubnych nie powinno się stosować standardowych nawozów mineralnych. Dla tej grupy roślin odpowiednie będę specjalistyczne nawozy, które nie powodują wzrostu pH gleby (np.: Florovit, siarczan amonu, saletra amonowa);
  • do ściółkowania roślin stosuje się resztki organiczne z iglaków (igliwie, kora, trociny), które lekko zakwaszają glebę;
  • wiele roślin na kwaśne gleby (np.: wrzosowate) ma słabo rozwinięty system korzeniowy przez co nieefektywnie pobiera wodę i składniki pokarmowe. Problem ten można rozwiązać stosując szczepionki mikoryzowe;

Rośliny kwasolubne (kwaśnolubne), które lubią kwaśną glebę!

wrzosiec fot. jede_hoog Freeimages
fot. jede_hoog Freeimages

Wrzosiec krwisty (Erica carnea)

Opis: Krzewinka osiąga wysokość 15-35cm. Kwitnie od marca do kwietnia. Kwiaty mają czerwoną, fioletową, różową lub białą barwę.
Wymagania: Lubi podłoża piaszczysto-gliniaste. Niektóre odmiany tolerują gleby o pH obojętnym lub lekko zasadowym. Optymalne są stanowiska lekko zacienione (gdzie parowanie wody z gleby jest mniejsze). Nie lubi zastoin wody.
Uprawa: Wrzośce zaleca się sadzić jesienią. To gatunek odporny na mróz. Po przekwitnieniu warto go przyciąć – to pobudzi rozkrzewianie i wytwarzanie pąków kwiatowych. Roślinę warto regularnie podlewać. Zaleca się stosowanie nawozów dla roślin kwasolubnych oraz ściółki z igliwia bądź kory iglaków.
Zastosowanie: Do ogrodów skalnych i na wrzosowiska. Nadaje się do uprawy pojemnikowej.
Inne gatunki: Warto zwrócić uwagę na wrzosiec bagienny i darlejski.
Kompozycje: Dobrze komponuje się w wrzosami, modrzewnicą, borówkami, sasanką i kostrzewami.

 
wrzos fot. Markus Baumeler Pixabay
fot. Markus Baumeler Pixabay

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris

Opis: Krzewinka osiąga 30-40cm wysokości. Kwitnie od końca sierpnia do listopada. Kwiaty mogą mieć białą, żółtą, różową, czerwoną lub fioletową barwę. Wymagania: Podobne jak u wrzośców.
Uprawa: Można sadzić jesienią lub wiosną. Cięcie wykonuje się na przełomie marca i kwietnia. Zabieg pobudzi kwitnienie. Roślinę warto regularnie podlewać. Zaleca się ściółkować podłoże.
Zastosowanie: Na wrzosowiska, skalniaki i do zazieleniania większych powierzchni o ubogim, kwaśnym podłożu. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.
Kompozycje: z innymi odmianami wrzosów, z wrzoścami, modrzewnicą, szachownicą, trawami.

 
różanecznik fot. Hans Braxmeier Pixabay
fot. Hans Braxmeier Pixabay

Różanecznik (Rhododendron)

Opis: Krzew najczęściej dorasta do 2m wysokości. Posiada długie, skórzaste liście i efektywne kwiaty zebrane w baldachogrona. Kwitnie od maja do lipca. Kwiaty mogą mieć białą, żółtą, pomarańczową, czerwoną, niebieską lub fioletową barwę.
Wymagania: Lubi przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze podłoża zasobne w składniki pokarmowe. Jest wrażliwy na zasolenie gleby. Najlepiej rośnie w lekkim zacienieniu.
Uprawa: Różanecznik zaleca się sadzić wiosną. Warto nawozić go nawozami dla roślin kwasolubnych lub nawozem specjalistycznym dla azalii i różaneczników. Bardzo ważne jest systematyczne podlewanie, również w czasie zimy. Po kwitnieniu zaleca się ścinać kwiatostany.
Zastosowanie: Do sadzenia pojedynczo w wyeksponowanych częściach ogrodu lub w grupach. Nadaje się na nieformowane żywopłoty. To dobra dekoracja wrzosowisk. Jest często spotykany w parkach.
Inne gatunki: Różanecznik żółty, dahurski, japoński, ostrolistny.
Kompozycje: Dobrze wygląda w kompozycji z azaliami, magnoliami, hortensjami, oczarami, krzewami iglastymi, enkiantami.

 
hortensja fot. ftanuki Pixabay
fot. ftanuki Pixabay

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Opis: Krzew osiąga 1-2m wysokości. Kwiaty mają białą, różową lub niebieską barwę (w zależności od pH gleby i odmiany). Na kwaśnym podłożu zakwitnie na niebiesko na zasadowym na różowo. Kwitnie od lipca do września.
Wymagania: Lubi stanowiska słoneczne, ale dobrze rośnie także w częściowym zacienieniu. Toleruje gleby o różnym odczynie, ale na kwaśnych podłożach wytwarza pożądane, niebieskie kwiaty.
Uprawa: Hortensję warto sadzić wiosną. Powinno się ją podlewać w czasie susz i systematyczne dokarmiać nawozami specjalistycznymi. Przed nadejściem zimy warto krzew okryć. Pędy uszkodzone przez mróz zaleca się przyciąć tuż przy ziemi.
Zastosowanie: Na wrzosowiska, kolorowe rabaty bylinowe. Można uprawiać w pojemnikach jako ozdobę tarasów, balkonów i drzwi wejściowych. Inne gatunki: Hortensja drzewiasta, pnąca, bukietowa, dębolistna.
Kompozycje: Dobrze wygląda w kompozycji z innymi odmianami, kalmiami, enkiantem.

 
enkiant fot. KENPEI CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons
fot. KENPEI CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

Enkiant dzwonkowaty (Enkianthus campanulatus)

Opis: Krzew osiąga 1-2m wysokości. Rośnie wolno. Długie, skórzaste liście przebarwiają się jesienią na purpurowo. Kwiaty są dzwonkowate, biało-różowe. Kwitnie od maja do czerwca.
Wymagania: Enkiant powinien być sadzony w miejscach ciepłych, słonecznych, osłoniętych od wiatru. Wymaga żyznego, dość wilgotnego, przepuszczalnego podłoża.
Uprawa: Roślinę można sadzić jesienią lub wiosną. Jest dość wytrzymała na mróz. Cięcie wykonuje się po kwitnieniu. Ważnym zabiegiem jest także ściółkowanie podłoża.
Zastosowanie: To oryginalny i dość rzadki gatunek, który stosuje się do dekoracji wrzosowisk. Dobrze wygląda na tle większych drzew. To roślina miododajna.
Inne gatunki: Enkiant woreczkowaty. Kompozycje: Dobrze wygląda łączony z hortensjami, azaliami i różanecznikami. Przy krzewie warto posadzić także wrzosy i wrzośce.

 
magnolia fot. condesign Pixabay
fot. condesign Pixabay

Magnolia (Magnolia)

Opis: W zależności od gatunku osiąga 2-8m wysokości. Niektóre gatunki kwitną jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty mogą mieć różnorodną barwę, wielkość i kształt. Często spotyka się egzemplarze kwitnące na biało lub różowo.
Wymagania: Preferuje miejsca słoneczne i ciepłe, w cieniu może nie zakwitnąć. Lubi gleby żyzne o lekko kwaśnym odczynie.
Uprawa: Zaleca się sadzić jesienią. Przed nadejściem zimy zaleca się zastosować okrycie. Nie wymaga regularnego cięcia. Podłoże wokół rośliny warto ściółkować.
Zastosowanie: Najlepiej prezentuje się sadzona pojedynczo, nadaje się do ogrodów różnego typu.
Inne gatunki: Magnolia gwiaździsta, magnolia pośrednia.
Kompozycje: Warto komponować z sasankami, konwaliami, piwoniami chińskimi, oczarami i kalmiami.

 
kiścień wawrzynowy fot. Michael Wolf CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
fot. Michael Wolf CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Kiścień wawrzynowy (Leucothoe fontanesiana)

Opis: Krzew osiąga ok. 50-100cm wysokości. Posiada podłużne, lancetowate liście i drobne, dzwonkowate kwiaty zebrane w grona. Kwitnie na biało od maja do czerwca.
Wymagania: Wymaga słonecznych, ciepłych stanowisk osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża próchnicze, przepuszczalne. Jest dość odporny na zanieczyszczenia powietrza.
Uprawa: Kiścień zaleca się sadzić wiosną. Nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego wymaga dokładnego okrycia. Od wiosny do końca lata warto nawozić nawozami dla roślin kwasolubnych.
Zastosowanie: Na rynku można nabyć odmiany o liściach wielobarwnych. Dobrze wygląda zarówno sadzony pojedynczo jak i w grupie. To niesztampowe uzupełnienie wrzosowiska.
Inne gatunki: Kiścień Waltera.
Kompozycje: Dobrze wygląda w kompozycji z kalmiami, oczarami i pierisami.

 
żarnowiec fot. Danny S. CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
fot. Danny S. CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Żarnowiec miotlasty (Cyisus scoparius)

Opis: Krzew osiąga 100-200cm wysokości. Posiada drobne, trójlistkowe liście. Kwitnie obficie od maja do czerwca, kwiaty mają żółtą barwę.
Wymagania: Lubi stanowiska słoneczne – wtedy najobficiej kwitnie. Preferuje lekko kwaśne i kwaśne podłoża. Nie toleruje gleb wapiennych oraz zasolonych.
Uprawa: Można sadzić jesienią lub wiosną. To gatunek sucholubny. Nie wymaga cięcia oraz nawożenia.
Zastosowanie: Do dekoracji skalniaków i wrzosowisk. Jest także wykorzystywany do umacniania skarp , wydm i rekultywacji zakwaszonych gleb.
Kompozycje: z kiścieniem, enkiantem, oczarami.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie główne: zgurski1980 / Depositphotos, Stefan Schweihofer, Richti05 Pixabay

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Żarnowiec miotlasty Cyisus scoparius

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość Edmund Poweski
06-04-2020 13:02
nie moge za Boga znalezc jakiejkolwiek informacji o warzywach na glebach kwasnych. Nie bylo takich badan?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści