Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Rośliny na skalniak | Co posadzić na skalniaku, jakie gatunki są najlepsze?

W ogrodach panuje olbrzymia różnorodność co widać doskonale na skalniaku. Sadzimy na nim przeróżne rośliny z różnych środowisk, nie tylko typowe rośliny górskie. Dominują niskie byliny, kolorowe rośliny cebulowe i karłowe iglaki. Dowiedz się jakie rośliny warto posadzić na skalniaku.

Spis treści
Jak zacząć planować skalniak? Jakie rośliny nadają się na skalniak? Jak zapewnić różnorodność gatunków? W jakim terminie obsadzać skalniak? Jakie są najlepsze miejsca dla roślin? W jakiej ziemi sadzić rośliny skalne? Jakie gatunki wybrać na skalniak? Lista roślin.

Od czego zacząć nasadzenia na skalniaku?
Wybór roślin i nie tylko

Na ogrodowym skalniaku nie sadzimy jedynie roślin wysokogórskich (choć w teorii tak być powinno). Dominują gatunki niskie, płożące, o zwartym pokroju, intensywnych barwach kwiatów i silnym zapachu, często także o zimozielonych liściach. Większość z nich to niewielkie byliny o zwartym, kępiastym pokroju lub rozrastające się w duże "poduchy".

Równie ważne jak dobranie roślin jest wybór kamieni, z których będziemy tworzyć nasz skalny ogród. Czasem oprócz zwykłych, polnych otoczaków warto kupić parę pięknych kamieni, płyt czy głazów. 

Rośliny na skalniaku, fot. Ann Carter - Pixabay
Fot. Ann Carter/Pixabay
W ogrodach skalnych równie ważne jak rośliny są kamienie.

Co posadzić na skalniaku?
Przykładowe rośliny na skalniak

Doskonale na skalniaku prezentują się także niskie rośliny cebulowe – nadają one pięknych kolorów wczesną wiosną. Wśród nich warto wymienić tulipany botaniczne, ranniki, przebiśniegi, narcyzy, szafirki, szachownice oraz krokusy.

Skalniak to także świetne miejsce dla ziół – np: lawendy, tymianku i oregano – oprócz walorów dekoracyjnych, rośliny te pięknie pachną i przydadzą się w kuchni.

Tłem dla skalniaka mogą być rośliny iglaste – są one ozdobne przez cały rok dzięki zimozielonym igłom. Najczęściej sadzi się gatunki i odmiany płożące, zwarte krzewy oraz niskie drzewa: jałowce, żywotniki (tuje), cyprysiki, sosny, świerki oraz modrzewie.

Warto wyróżnić karłowe odmiany iglaków, takie jak:

  • kosodrzewina 'Mops',
  • jałowiec płożący 'Blue Forest',
  • cyprysik groszkowy 'Filifera Nana'
  • świerk biały 'Conica'

Dobrze także wyglądają karłowe krzewy i drzewa liściaste, np.:

  • pięciornik,
  • irga pozioma,
  • pigwowiec,
  • brzoza karłowa,
  • leszczyna pogięta.

Jak stworzyć skalniak dekoracyjny przez cały rok?
Postaw na różnorodność

Skalniak powinien być dekoracyjny przez cały rok dlatego też, sadząc rośliny powinniśmy dobrać je pod kątem zmienności sezonowej. Rośliny cebulowe są piękną wiosenną ozdobą, jednak po kilku tygodniach kwitnienia tracą swój urok, a ich żółte liście nie wyglądają dekoracyjnie, dlatego na samym skalniaku najlepiej sadzić jak najmniej kwiatów cebulowych (zamiast tego posadź je o podnóża, gdzie w okresie przekwitania nie będą się rzucać w oczy).

Znacznie dłużej dekoracyjne są niskie byliny, które zachwycają latem, w okresie kwitnienia tworząc kolorowe poduchy (np. rojnik, rozchodnik, floks, skalnica). Jednak na skalniaku dekoracyjne są nie tylko kwiaty, wiele roślin ma także ciekawy kształt, kolorowe liście lub pędy – są to cechy równie ważne i równie piękne jak kwiaty.

rośliny na skalniaku fot. K.-U. Hassler - Fotolia
Fot. K.-U. Häßler / Fotolia

Ogrodowy skalniak ne musi być typowym alpinarium, może bardziej przypominać górską łąkę.

szachownica na skalniaku fot. Stefan Angles Pixabay
Fot. Stefan Angles / Pixabay

Delikatna uroda szachownicy doskonale kontrastuje z surowością kamienia. Posadź ją u podnóża skalniaka. Nie sadź roślin cebulowych na szczycie!

rojniki na skalniaku fot. Hans Braxmeier Pixabay
Fot. Hans Braxmeier / Pixabay

Rojniki to jedne z najlepszych roślina na skalniaki, doskonale rosną i wciskają się nawet w najmniejsze szczeliny.

Kiedy można sadzić rośliny?
Termin sadzenia roślin na skalniak

Można to robić praktycznie przez cały sezon, jednak najlepszym terminem jest wiosna i późne lato. Wiosną, od początku maja do końca czerwca, nie grożą nam jeszcze upały, a posadzone rośliny będą miały doskonałe warunki i długi czas (cały sezon) aby się dobrze przyjąć. Dobrym terminem jest także późne lato, gdyż temperatura jest już niższa, a wyższa wilgotność sprzyja ukorzenianiu się roślin. Zdążą się przyjąć przed zimą.

Jak i gdzie sadzić rośliny na skalniaku?
Zasady dobierania roślin do stanowiska

Zanim posadzisz rośliny rozłóż doniczki na skalniaku w planowanych miejscach, a następnie spójrz na całość nasadzeń z pewnej odległości. Pozwoli to zobaczyć całą kompozycję i ewentualnie coś jeszcze zmienić przed sadzeniem. Pamiętaj, że małe rośliny szybko będą się rozrastać, z czasem tworzyć duże kępy i nachodzić na siebie.

Częstym błędem jest kupowanie zbyt wielu roślin i utykanie ich w każdą wolną przestrzeń. Skalniak powinien być kolorowy, jednak aby uniknąć wrażenia pstrokacizny warto zachować umiar. Wysokie rośliny sadź z tyłu, duże rozplanuj w nasadzeniach pojedynczo, a niskie w małych grupach z przodu.

• Odpowiednie gatunki do warunków na skalniaku

Rośliny na skalniak dobierz do warunków nasłonecznienia – na stoku południowym i zachodnim (które są przez cały dzień skąpane słońcem) sprawdzą się tylko rośliny światłolubne. Na stoku północnym i wschodnim musisz na skalniaku posadzić rośliny cieniolubne.

Pamiętaj także aby nie sadzić obok siebie gatunków kwaśnolubnych z tymi lubiącymi glebę wapienną.

Sprawdź też czy wybrane rośliny nie mają odmiennych potrzeb wodnych – w przyszłości podlewając jedne możesz zaszkodzić drugim.

rozchodnik na skalniaku fot. Hans Braxmeier Pixabay
Fot. Hans Braxmeier / Pixabay

Na żadnym skalniaku nie powinno zabraknąć pięknie kwitnących rozchodników.

trawa skalniak fot. Markus Baumeler Pixabay
Fot. Markus Baumeler / Pixabay

Na skalniaku doskonale prezentują się trawy - np. kostrzewy, turzyce, strzęplica sina czy sesleria skalna.

ubiorek na skalniaku fot. Susbany Pixabay
Fot. Susbany / Pixabay

Ubiorek wiecznie zielony świetnie prezentuje się na szczycie skalniaka lub kamiennego murku, kwitnie w kwietniu i maju.

rannik na skalniaku fot. Klara Bach Pixabay
Fot. Klara Bach / Pixabay

Rannik jest ozdobny wczesną wiosną, później zamierają. Bulwy możesz wykopać i przesadzić w inne miejsce.

• Małe i niskie rośliny sadź w grupach

Rośliny na skalniaku powinno sadzić się w grupach po kilka sztuk danego gatunku lub odmiany. Rozrastając się będą tworzyć "poduchy". Dzięki temu skalniak będzie wyglądać naturalnie. Dużym błędem jest sadzenie wielu rożnych roślin (po 1 sztuce). Powoduje to nadmierny efekt pstrokacizny. Nadmiar kolorów, kształtów i faktur sprawia wrażenie chaosu i wygląda bardzo nienaturalnie.

Nie można jednak zupełnie zrezygnować z różnorodności, sadząc tylko rośliny podobne do siebie. Przyjmij zasadę, że na małym skalniaku (około 2 m2) posadź maksymalnie 4-5 różnych roślin w grupach (po 3 szt w grupie).

Pamiętaj! Sadząc rośliny warto zachować pomiędzy nimi odstęp, aby mogły się swobodnie rozrastać przez lata. Nie można sadzić ich zbyt gęsto, gdyż już w krótkim czasie ekspansywne gatunki zaczną wchodzić na wolniej rosnące.

rośliny na skalniaku fot. Tomasz Zajda - Fotolia.com
Fot. Tomasz Zajd/Fotolia

Wybierz takie rośliny aby kwitły w innym czasie. Skalniak powinien być atrakcyjny przez cały sezon.

• Duże i wysokie rośliny sadź pojedynczo z boku lub z tyłu

Dużym, choć bardzo częstym błędem jest sadzenie na środku skalniaka jałowca płożącego. W pierwszych latach roślina wygląda bardzo dekoracyjnie jednak już po kilku sezonach nadmiernie się rozrasta tłumiąc wszystkie rośliny wokół.

W okolicy skalniaka lepiej nie sadzić drzew! Początkowo są one niewielkich rozmiarów, jednak w przeciągu 10 lat szybko zdominują kompozycję, a co najważniejsze – zacienią nadmiernie skalniak, czyniąc go miejscem nieprzyjaznym dla większości roślin. Jeśli jednak zdecydujemy się na drzewa posadźmy je z tyłu, gdzie będą tworzyć doskonałe tło. Warto wybrać niskie gatunki iglaste – np. świerki, jodły, sosny, modrzewie.

Drzewa liściaste tworzą znacznie więcej cienia, a na jesieni przykrywają skalniak opadłymi liśćmi, które mogą gnić. Ponadto ich korzenie (nawet jeśli drzewa są daleko od skalniaka) będą pobierać bardzo dużo wody!

projekt_skalniaka

Rośliny na skalniaku – schematyczny plan nasadzeń

1. Kwitnące byliny. Posadź je w grupach po kilka sztuk, różnych gatunków i odmian, kwitnących w różnym czasie – tak aby cały czas były kolorowo.

2. Byliny o dekoracyjnych liściach. Również posadź je w grupach, będą dekoracyjne przez cały sezon, a niektóre nawet zimozielone.

3. Płożące, karłowe iglaki. Posadź je u postawy skalniaka! Nie sadź ich na szczycie, gdyż szybko się rozrosną i zagłuszą inne rośliny.

4. Krzewy liściaste lub iglaste. Posadź je z tyłu aby tworzyły tło dla kamieni i roślin na skalniaku.

5. Kwitnące rośliny o innych wymaganiach glebowych. Np. rośliny wrzosowate, wymagające bardzo kwaśnej gleby, innej niż na skalniaku.

6. Kwitnące rośliny cebulowe. Dekoracyjne sezonowo. Sadź je z boku aby po kwitnieniu, kiedy są mało dekoracyjne nie przyciągały niepotrzebnie uwagi.

7. Drzewa iglaste. Sadź je z tyłu, aby tworzyły tło dla skalniaka. Nie sadź ich blisko, gdyż będą zacieniać skalniak i podbierać wodę.

Jakie podłoże dla roślin na skalniak?
Ziemia na skalniak

Ziemia na skalniaku musi być przepuszczalna – najlepiej sprawdzi się mieszkanka ziemi kompostowej, podłoża torfowego, gruboziarnistego żwiru i piasku. Pamiętajmy jednak, że na skalniakach sadzimy wiele roślin o różnych wymaganiach glebowych. Warto dobrać do nich ziemię o odpowiednim pH – np. rododendrony i inne rośliny wrzosowate lubią kwaśne pH, a np. żagwin, dzwonki, goździki, skalnice, rojniki i rozchodniki wolą podłoże obojętne lub bardziej zasadowe.

Niektóre kamienie (np. wapienie), w wyniku wypłukiwania wapnia, mogą po kilku latach zmienić podłoże na zasadowe, dlatego też warto sprawdzać pH ziemi raz w roku i w razie potrzeby zastosować nawóz zakwaszający lub kwaśny torf (gdy gleba będzie miała zbyt wysokie pH) lub kredę i dolomit (gdy pH będzie zbyt niskie).

Spis najczęściej wybieranych gatunków bylin i krzewinek na skalniak:


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Kassandra2 / Depositphotos, darepixel / Pixabay

Autor
Rośliny na skalniak | Co posadzić na skalniaku, jakie gatunki są najlepsze?
Rośliny na skalniak | Co posadzić na skalniaku, jakie gatunki są najlepsze?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl