Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
43
Do góry
Artykuł na: 9-16 minut

Rośliny na skalniak. Co posadzić na skalniaku?

W ogrodach panuje olbrzymia różnorodność co widać doskonale na skalniaku. Sadzimy na nim przeróżne rośliny z różnych środowisk, nie tylko typowe rośliny górskie. Dominują niskie byliny, kolorowe rośliny cebulowe i karłowe iglaki. Dowiedz się jakie rośliny warto posadzić na skalniaku.

Rośliny na skalniak, nie tylko górskie

Na ogrodowym skalniaku nie sadzimy jedynie roślin wysokogórskich (choć w teorii tak być powinno). Dominują gatunki niskie, płożące, o zwartym pokroju, intensywnych barwach kwiatów i silnym zapachu, często także o zimozielonych liściach. Większość z nich to niewielkie byliny o zwartym, kępiastym pokroju lub rozrastające się w duże "poduchy" (patrz lista na końcu artykułu).

  rośliny na skalniaku fot. Ann Carter Pixabay
Na skalniaku równie ważne jak rośliny są kamienie, fot. Ann Carter Pixabay

Doskonale na skalniaku prezentują się także niskie rośliny cebulowe – nadają one pięknych kolorów wczesną wiosną. Wśród nich warto wymienić tulipany botaniczne, ranniki, przebiśniegi, narcyzy, szafirki, szachownice oraz krokusy.

Skalniak to także świetne miejsce dla ziół – np: lawendy, tymianku i oregano – oprócz walorów dekoracyjnych, rośliny te pięknie pachną i przydadzą się w kuchni.

Tłem dla skalniaka mogą być rośliny iglaste – są one ozdobne przez cały rok dzięki zimozielonym igłom. Najczęściej sadzi się gatunki i odmiany płożące, zwarte krzewy oraz niskie drzewa: jałowce, żywotniki (tuje), cyprysiki, sosny, świerki oraz modrzewie.


Warto wyróżnić karłowe odmiany iglakówkosodrzewina `Mops`, jałowiec płożący `Blue Forest`, cyprysik groszkowy `Filifera Nana` lub świerk biały `Conica`. Aby dowiedzieć się o nich więcej, przeczytaj artykuł: Iglaki na skalniaki

Dobrze także wyglądają karłowe i płożące krzewy i drzewa liściaste – np. pięciornik, irga pozioma, pigwowiec, brzoza karłowa, leszczyna pogięta lub klon palmowy (idealny do kamiennych ogrodów w stylu orientalnym).

Różnorodność - skalniak dekoracyjny przez cały rok

Skalniak powinien być dekoracyjny przez cały rok dlatego też, sadząc rośliny powinniśmy dobrać je pod kątem zmienności sezonowej. Rośliny cebulowe są piękną wiosenną ozdobą, jednak po kilku tygodniach kwitnienia tracą swój urok, a ich żółte liście nie wyglądają dekoracyjnie, dlatego na samym skalniaku najlepiej sadzić jak najmniej kwiatów cebulowych (zamiast tego posadź je o podnóża, gdzie w okresie przekwitania nie będą się rzucać w oczy).

Znacznie dłużej dekoracyjne są niskie byliny, które zachwycają latem, w okresie kwitnienia tworząc kolorowe poduchy (np. rojnik, rozchodnik, floks, skalnica). Jednak na skalniaku dekoracyjne są nie tylko kwiaty, wiele roślin ma także ciekawy kształt, kolorowe liście lub pędy – są to cechy równie ważne i równie piękne jak kwiaty.

rośliny na skalniaku fot. K.-U. Hassler - Fotolia
Ogrodowy skalniak ne musi być typowym alpinarium, może bardziej przypominać górską łąkę,
fot. © K.-U. Häßler - Fotolia.com
szachownica na skalniaku fot. Stefan Angles Pixabay
Delikatna uroda szachownicy doskonale kontrastuje z surowością kamienia. Posadź ją u podnóża skalniaka. Nie sadź roślin cebulowych na szczycie! fot. Stefan Angles Pixabay
rojniki na skalniaku fot. Hans Braxmeier Pixabay
Rojniki to jedne z najlepszych roślina na skalniaki, doskonale rosną i wciskają się nawet w najmniejsze szczeliny, fot. Hans Braxmeier Pixabay

Kiedy można sadzić rośliny?

Można to robić praktycznie przez cały sezon, jednak najlepszym terminem jest wiosna i późne lato. Wiosną, od początku maja do końca czerwca, nie grożą nam jeszcze upały, a posadzone rośliny będą miały doskonałe warunki i długi czas (cały sezon) aby się dobrze przyjąć. Dobrym terminem jest także późne lato, gdyż temperatura jest już niższa, a wyższa wilgotność sprzyja ukorzenianiu się roślin. Zdążą się przyjąć przed zimą.

Jak i gdzie sadzić rośliny na skalniaku?


Rośliny na skalniak dobierz do warunków nasłonecznienia! Na stoku południowym i zachodnim, które są przez cały dzień skąpane słońcem, sprawdzą się tylko rośliny światłolubne. Na stoku północnym i wschodnim musisz jednak posadzić rośliny cieniolubne - dowiedz się jakie rośliny posadzić na skalniaku w cieniu. Więcej o najlepszej lokalizacji dowiesz się z artykułu - Poradnik zakładania skalniaka

Pamiętaj także aby nie sadzić obok siebie gatunków kwaśnolubnych z tymi lubiącymi glebę wapienną!(więcej w ostatnim akapicie)

Zanim posadzisz rośliny rozłóż doniczki na skalniaku w planowanych miejscach, a następnie spójrz na całość nasadzeń z pewnej odległości. Pozwoli to zobaczyć całą kompozycję i ewentualnie coś jeszcze zmienić przed sadzeniem. Pamiętaj, że małe rośliny szybko będą się rozrastać, z czasem tworzyć duże kępy i nachodzić na siebie.

Częstym błędem jest kupowanie zbyt wielu roślin i „utykanie ich w każdą wolną przestrzeń. Skalniak powinien być kolorowy, jednak aby uniknąć wrażenia pstrokacizny warto zachować umiar i kierować się zasadą: „im mniej tym lepiej”! Wysokie rośliny sadź z tyłu, duże - pojedynczo, niskie z przodu, a małe w grupach.

rozchodnik na skalniaku fot. Hans Braxmeier Pixabay
Na żadnym skalniaku nie powinno zabraknąć pięknie kwitnących rozchodników, fot. Hans Braxmeier Pixabay
trawa skalniak fot. Markus Baumeler Pixabay
Na skalniaku doskonale prezentują się trawy - np. kostrzewy, turzyce, strzęplica sina czy sesleria skalna, fot. Markus Baumeler Pixabay
ubiorek na skalniaku fot. Susbany Pixabay
Ubiorek wiecznie zielony świetnie prezentuje się na szczycie skalniaka lub kamiennego murku, kwitnie w kwietniu i maju, fot. Susbany Pixabay
rannik na skalniaku fot. Klara Bach Pixabay
Rannik jest ozdobny wczesną wiosną, później zamierają. Bulwy możesz wykopać i przesadzić w inne miejsce, fot. Klara Bach Pixabay

Rośliny na skalniak - małe i niskie sadź w grupach

Rośliny na skalniaku powinno sadzić się w grupach po kilka sztuk danego gatunku lub odmiany. Rozrastając się będą tworzyć „poduchy”. Dzięki temu skalniak będzie wyglądać naturalnie. Dużym błędem jest sadzenie wielu rożnych roślin (po 1 sztuce). Powoduje to nadmierny efekt pstrokacizny. Nadmiar kolorów, kształtów i faktur sprawia wrażenie chaosu i wygląda bardzo nienaturalnie.


Nie można jednak zupełnie zrezygnować z różnorodności, sadząc tylko rośliny podobne do siebie. Przyjmij zasadę, że na małym skalniaku (około 2 m2) posadź maksymalnie 4-5 różnych roślin w grupach (po 3 szt w grupie). Zobacz jakie rośliny posadzić na małym skalniaku

Pamiętaj! Sadząc rośliny warto zachować pomiędzy nimi odstęp, aby mogły się swobodnie rozrastać przez lata. Nie można sadzić ich zbyt gęsto, gdyż już w krótkim czasie ekspansywne gatunki zaczną wchodzić na wolniej rosnące.

Duże i wysokie sadź pojedynczo z boku lub z tyłu

Dużym, choć bardzo częstym błędem jest sadzenie na środku skalniaka jałowca płożącego. W pierwszych latach roślina wygląda bardzo dekoracyjnie jednak już po kilku sezonach nadmiernie się rozrasta tłumiąc wszystkie rośliny wokół.

W okolicy skalniaka lepiej nie sadzić drzew! Początkowo są one niewielkich rozmiarów, jednak w przeciągu 10 lat szybko zdominują kompozycję, a co najważniejsze – zacienią nadmiernie skalniak, czyniąc go miejscem nieprzyjaznym dla większości roślin. Jeśli jednak zdecydujemy się na drzewa posadźmy je z tyłu, gdzie będą tworzyć doskonałe tło. Warto wybrać niskie gatunki iglaste – np. świerki, jodły, sosny, modrzewie.

Drzewa liściaste tworzą znacznie więcej cienia, a na jesieni przykrywają skalniak opadłymi liśćmi, które mogą gnić. Ponadto ich korzenie (nawet jeśli drzewa są daleko od skalniaka) będą pobierać bardzo dużo wody!

projekt_skalniaka

Rośliny na skalniaku - schematyczny plan nasadzeń

1. Kwitnące byliny. Posadź je w grupach po kilka sztuk, różnych gatunków i odmian, kwitnących w różnym czasie – tak aby cały czas były kolorowo.
2. Byliny o dekoracyjnych liściach. Również posadź je w grupach, będą dekoracyjne przez cały sezon, a niektóre nawet zimozielone.
3. Płożące, karłowe iglaki. Posadź je u postawy skalniaka! Nie sadź ich na szczycie, gdyż szybko się rozrosną i zagłuszą inne rośliny.
4. Krzewy liściaste lub iglaste. Posadź je z tyłu aby tworzyły tło dla kamieni i roślin na skalniaku.
5. Kwitnące rośliny o innych wymaganiach glebowych. Np. rośliny wrzosowate, wymagające bardzo kwaśnej gleby, innej niż na skalniaku.
6. Kwitnące rośliny cebulowe. Dekoracyjne sezonowo. Sadź je z boku aby po kwitnieniu, kiedy są mało dekoracyjne nie przyciągały niepotrzebnie uwagi.
7. Drzewa iglaste. Sadź je z tyłu, aby tworzyły tło dla skalniaka. Nie sadź ich blisko, gdyż będą zacieniać skalniak i podbierać wodę.

Ziemia na skalniak


Ziemia na skalniaku musi być przepuszczalna – najlepiej sprawdzi się mieszkanka ziemi kompostowej, podłoża torfowego, gruboziarnistego żwiru i piasku. Pamiętajmy jednak, że na skalniakach sadzimy wiele roślin o różnych wymaganiach glebowych. Warto dobrać do nich ziemię o odpowiednim pH – np. rododendrony i inne rośliny wrzosowate lubią kwaśne pH, a np. żagwin, dzwonki, goździki, skalnice, rojniki i rozchodniki wolą podłoże obojętne lub bardziej zasadowe.

Niektóre kamienie (np. wapienie), w wyniku wypłukiwania wapnia, mogą po kilku latach zmienić podłoże na zasadowe, dlatego też warto sprawdzać pH ziemi raz w roku i w razie potrzeby zastosować nawóz zakwaszający lub kwaśny torf (gdy gleba będzie miała zbyt wysokie pH) lub kredę i dolomit (gdy pH będzie zbyt niskie).

rośliny na skalniaku fot. Tomasz Zajda - Fotolia.com
Wybierz takie rośliny aby kwitły w innym czasie. Skalniak powinien być atrakcyjny przez cały sezon, fot. Tomasz Zajda - © Fotolia.com

Rośliny na skalniak – najczęściej wybierane gatunki

To jedynie krótka lista gatunków roślin na skalniaki, jest ich znacznie więcej!
kliknij na wybraną roślinę, aby przeczytać jej opis i wskazówki uprawowe
Acena drobnolistna (Acaena microphylla)
Aster alpejski (Aster alpinus)
Barwinek pospolity (Vinca minor)
Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia)
Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea)
Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) Cymbalaria murowa (Cymbalaria mularis) Czyścica alpejska (Acinos alpinus)
Czyściec wełnisty (Stachys lanata)
Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
Delosperma (Delosperma)
Dębik ośmiopłatkowy (Dryas octopelata) Dzwonek dalmatyński (C. portenschlagiana)
Dzwonek karpacki (Campanula carpatica)
Fiołek rogaty (Viola cornuta)
Fiołek wonny (Viola odorata)
Floks szydlasty (Phlox subulata)
Floks śnieżny (Phlox covillei)
Gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica)
Goździk kropkowany (Dianthus deltoides)
Goździk ostrolistny (Dianthus simplicifolius)
Goździk pierzasty (Dianthus plumarius)
Hebe (Hebe)
Karmnik ościsty (Sagina subulata)
Kocimiętka Faassena (Nepeta x faassenii) Kostrzewy (Festuca)
Kuklik szkarłatny (Geum coccineum)
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) Lebiodka pospolita (Origanum vulgare)
Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon)

Macierzanka cytrynowa (T. x citrodorus)
Macierzanka pospolita (Thumus vulgaris) Mikołajek alpejski (Eryngium alpinum) Modrzewnica (Andromeda polifolia)
Mydlnica bazyliowata (Saponaria ocymoides)
Orlik alpejski (Aquilegia alpina)
Pierwiosnek (Primula)
Pięciornik (Potentilla)
Posłonek ogrodowy (Helianthemum) Przetacznik rozesłany (Veronica prostrata) Rogownica (Cerastium tomentosum)
Rojnik (Sempervivum)
Rozchodnik (Sedum)
Sasanka alpejska (Pulsatilla alpina)
Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) Sesleria skalna (Sesleria albicans)
Skalnice (Saxifraga)
Smagliczka skalna (Aurinia saxatilis) Strzęplica sina (Koeleria glauca)
Szarotka alpejska (Leontopodium alpinum) Tojeśc rozesłana (Lysimachia nummularia) Turzyca (Carex)
Ubiorek wieczniezielony (Iberis sempervirens)
Ułudka wiosenna (Omphalodes verna) Wawrzynek główkowy (Daphne cneorum) Wawrzynek murański (Daphne arbuscula) Wilczomlecz (Euphorbia myrsinites)
Zawciąg nadmorski (Armeria maritima)
Żagwin ogrodowy (Aubrieta x cultorum)

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: fot. darepixel Pixabay

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści
Wieści z branży

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 33, Sentencja nr:5
Tydzień 33, Sentencja nr:5
Pamiętajmy o formowaniu koron młodych drzew owocowych (latem pędy rosną bardzo intensywnie). Usuńmy gałęzie, które zbyt mocno się rozrosły oraz te, które konkurują z przewodnikiem.
Tydzień 33, Sentencja nr:4
Tydzień 33, Sentencja nr:4
Na początku miesiąca przycinamy lawendę. Systematycznie usuwamy też przekwitnięte kwiatostany róż i bylin (niektóre gatunki jeszcze w tym roku mogą powtórzyć kwitnienie).
Tydzień 33, Sentencja nr:3
Tydzień 33, Sentencja nr:3
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 33, Sentencja nr:2
Tydzień 33, Sentencja nr:2
Zbieramy fasolę szparagową (gdy jej liście zżółkną, a strąki będą suche) oraz rośliny dyniowate, np. dynie, cukinie czy kabaczki. W pełni trwa też sezon na zbiór ogórków (zbiór rano lub wieczorem).
Tydzień 33, Sentencja nr:1
Tydzień 33, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie nowe drzewa i krzewy – rośliny ozdobne sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny (te, które sprzedawane są z odkrytym korzeniem musimy zostawić na wczesną wiosnę lub jesień).
Twoja strona ogrodu