Floks śnieżny / Płomyk śnieżny Phlox covillei

Phlox covillei floks sniezny
Floks śnieżny / Płomyk śnieżny (Phlox covillei) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
32
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Kolor kwiatów: białe
Kwiaty: drobne
Pokrój: kępy
Wysokość: 2-3 cm
Okres kwitnienia: IV
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: skarpy, roślina okrywowa, skalniaki
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie

Floks śnieżny (Phlox covillei) zwany płomykiem śnieżnym to bylina należąca do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W środowisku naturalnym występuje w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zaś gatunek ten do niedawna nie był jeszcze znany.

Wygląd rośliny

Bylina jest zaliczana do roślin darniowych, tworzących gęste kobierce. Dorasta zwykle do 2-3 cm wysokości. Liście są drobne, siedzące, lancetowate i bardzo gęsto ułożone na łodydze.

Płomyk śnieżny najobficiej kwitnie w kwietniu. Wytwarza małe, pojedyncze, kielichowate kwiaty o wydłużonych, połowicznie zrośniętych pięciu płatkach. Są barwy białej lub jasno różowej.

Wymagania i uprawa

Floks śnieżny ma podobne wymagania jak inne gatunki floksów – preferuje stanowiska słoneczne (wtedy najobficiej kwitnie), ale może rosnąć również w półcieniu. Odpowiada mu większość gleb ogrodowych, ale optymalne są podłoża przepuszczalne i piaszczyste.

Floks śnieżny można rozmnażać przez podział bryły korzeniowej lub przez sadzonkowanie. Wykonuje się je wiosną lub jesienią.

Pielęgnacja

W czasie sezonu wegetacyjnego warto przeprowadzać regularne odchwaszczanie. Roślinę należy również podlewać w czasie susz i sporadycznie nawozić. Gatunek nie jest w pełni mrozoodporny i dlatego zaleca się okrywanie rośliny na zimę.

Zastosowanie

Roślina może być wykorzystana do zadarniania niezagospodarowanych części w ogrodzie i do dekoracji ogrodów skalnych. Ze względu na rozmiary z powodzeniem może być sadzona również na obrzeżach ścieżek, murków czy rabat. Trzeba wtedy pamiętać, że w sprzyjających warunkach jest to gatunek ekspansywny i co pewien czas trzeba będzie go przerzedzić.


Zdjęcia: Jerzy Opioła / CC BY-SA 4.0 / LinkLink2, Salicyna / CC BY-SA 4.0 / Link

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści