Floks śnieżny zwany płomykiem śnieżnym (Phlox covillei) to bylina należąca do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W środowisku naturalnym występuje w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zaś gatunek ten do niedawna nie był jeszcze znany. Wprowadzono go do upraw przed kilkoma laty - wciąż jednak nie należy jeszcze do popularnych bylin.

Floks śnieżny to roślina darniowa, tworząca gęste kobierce. Dorasta zwykle do 2-3 cm wysokości. Liście są drobne, ciemnozielone, lancetowate. Kielichowate kwiaty mają białą barwę. Płomyk śnieżny najobficiej kwitnie w kwietniu.

Uprawa floksów

Floks śnieżny ma podobne wymagania jak inni przedstawiciele tego gatunku - preferuje stanowiska słoneczne (wtedy najobficiej kwitnie), ale może rosnąć również w półcieniu. Odpowiada mu większość gleb ogrodowych, ale optymalne są podłoża przepuszczalne i piaszczyste. W czasie sezonu wegetacyjnego warto przeprowadzać regularne odchwaszczanie.

Roślinę należy również podlewać w czasie susz i sporadycznie nawozić. Gatunek nie jest w pełni mrozoodporny w Polsce - przed nadejściem zimy zaleca się zastosowanie okrycia.

Floks śnieżny można rozmnażać przez podział bryły korzeniowej lub przez sadzonkowanie.

Zastosowanie floksów

Roślina może być wykorzystana do zadarniania niezagospodarowanych części w ogrodzie i do dekoracji ogrodów skalnych. Ze względu na rozmiary z powodzeniem może być sadzona również na obrzeżach ścieżek, murków czy rabat. Trzeba wtedy pamiętać, że jest to gatunek ekspansywny i co pewien czas trzeba będzie go przerzedzić.