Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie

Floks śnieżny (Phlox covillei) zwany płomykiem śnieżnym to bylina należąca do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W środowisku naturalnym występuje w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zaś gatunek ten do niedawna nie był jeszcze znany.

Wygląd rośliny

Bylina jest zaliczana do roślin darniowych, tworzących gęste kobierce. Dorasta zwykle do 2-3 cm wysokości. Liście są drobne, siedzące, lancetowate i bardzo gęsto ułożone na łodydze.

Płomyk śnieżny najobficiej kwitnie w kwietniu. Wytwarza małe, pojedyncze, kielichowate kwiaty o wydłużonych, połowicznie zrośniętych pięciu płatkach. Są barwy białej lub jasno różowej.

Wymagania i uprawa

Floks śnieżny ma podobne wymagania jak inne gatunki floksów – preferuje stanowiska słoneczne (wtedy najobficiej kwitnie), ale może rosnąć również w półcieniu. Odpowiada mu większość gleb ogrodowych, ale optymalne są podłoża przepuszczalne i piaszczyste.

Floks śnieżny można rozmnażać przez podział bryły korzeniowej lub przez sadzonkowanie. Wykonuje się je wiosną lub jesienią.

 
 

Pielęgnacja

W czasie sezonu wegetacyjnego warto przeprowadzać regularne odchwaszczanie. Roślinę należy również podlewać w czasie susz i sporadycznie nawozić. Gatunek nie jest w pełni mrozoodporny i dlatego zaleca się okrywanie rośliny na zimę.

Zastosowanie

Roślina może być wykorzystana do zadarniania niezagospodarowanych części w ogrodzie i do dekoracji ogrodów skalnych. Ze względu na rozmiary z powodzeniem może być sadzona również na obrzeżach ścieżek, murków czy rabat. Trzeba wtedy pamiętać, że w sprzyjających warunkach jest to gatunek ekspansywny i co pewien czas trzeba będzie go przerzedzić.


Zdjęcia: Jerzy Opioła / CC BY-SA 4.0 / LinkLink2, Salicyna / CC BY-SA 4.0 / Link