Logo
Logo

Floksy – kwiaty o pięknym zapachu | Gdzie je posadzić?

Jeśli chcesz podkreślić charakter swojego ogrodu, koniecznie wybierz floksy, począwszy od białych po intensywnie różowe i fioletowe. Ich dodatkową zaletą jest słodki, kwiatowy zapach. Pachnące kwiaty przyciągają pszczoły, trzmiele i motyle. Dzięki nim owady będą chętnie żywić się na twojej rabacie! Chcesz się dowiedzieć, jak tworzyć unikalne kompozycje z floksami i gdzie je posadzić? Sprawdź, co przygotowaliśmy! 

Spis treści
Jak sadzić i robić kompozycje z floksów w ogrodzie? ► Ogrodowe bloki kolorów – floksy wśród traw ► Doniczkowe aranżacje – pachnące floksy na tarasie ► Kolorowe dywany – niskie floksy w ogrodzie Gdzie sadzić i jak ciąć pachnące floksy? Czy floksy nadają się do bukietów?

Gdzie sadzić floksy?
3 pomysły na floksy w ogrodzie

Latem floksy obficie kwitną, produkując piękne kwiatostany. Wykorzystaj je, aby stworzyć w swoim ogrodzie bloki kolorów, na przykład sadząc rośliny o różowych kwiatach na fioletowo-różowej rabacie. Możesz w ten sposób stworzyć zachwycający efekt, nawet jeśli skupiska są niewielkie. Sadzenie roślin w kolorowych kompozycjach nigdy nie było łatwiejsze! Jeśli wolisz coś bardziej subtelnego, możesz również posadzić pojedynczą roślinę jako mocny akcent kolorystyczny.

Odkąd w roku 1824 świat usłyszał o pierwszej odmianie floksa wiechowatego (P. paniculata), wyhodowano już ponad tysiąc innych, a kolejne wciąż powstają, przy czym obecnie nacisk kładzie się na zapach i bardziej spłaszczone, eksponujące kolor kwiaty.

1. Bloki kolorów – floksy wśród traw

Kompozycje z floksami - fot. iVerde
Fot. materiały prasowe iVerde 'Perennial Power' 
1 - Phlox paniculata w kompozycji z trawami i krwawnicą pospolitą (Lythrum salicaria)
2 - Phlox paniculata w różnych odcieniach purpury i fioletu

2. Doniczkowe aranżacje – pachnące floksy na tarasie

Byliny te można także sadzić w doniczkach i pojemnikach. Stwórz atrakcyjną mieszankę z floksów, bylin o kolorowych liściach i traw ozdobnych.

Kompozycje floksów w pojemnikach - fot. iVerde
Fot. materiały prasowe iVerde 'Perennial Power' 
1 - Phlox paniculata, Delphinium, Salvia, Gaura, Achillea, Heuchera
2 - Phlox paniculata, Heuchera

3. Kolorowe dywany – niskie floksy w ogrodzie

Oprócz wysokich floksów występują również niskie odmiany, które pokrywają ziemię, na przykład floksy szydlaste (Phlox subulata). Odmiana ta obficie kwitnie (wcześniej niż wysoka) i bardzo szybko rośnie. Idealnie nadaje się jako kwitnąca roślina okrywowa lub jako element przyciągający wzrok z przodu rabaty. Możesz ją również posadzić przy ścianie lub wzdłuż ścieżki ogrodowej. Stworzysz w ten sposób bardzo naturalny efekt.

Floks szydlasty - kompozycje - fot. iVerde
Fot. materiały prasowe iVerde 'Perennial Power' 
1 - Phlox subulata w kompozycji z tulipanami
2 - Phlox subulata

Jakie miejsce wybrać i jak przycinać floksy, by ładnie kwitły? 

Floksy dobrze czują się także w półcieniu ale zdecydowanie bardziej wolą ciepło, słońce i zaciszne zakątki – wtedy pięknie kwitną i czarują zapachem.

Floksy – szczególnie wysokie gatunki, takie jak floks wiechowaty – można przycinać wiosną do jednej trzeciej wysokości, dzięki temu będą bardziej zwarte ale też później zakwitną.

Pachnące floksy w letnich bukietach 

Gdy floksy są w pełnym rozkwicie, koniecznie zetnij kilka roślin do wazonu. Jeśli chcesz, możesz nawet stworzyć całą rabatę ciętych kwiatów, łącząc na przykład floksy z dzwonkami (Campanula), krwawnicami pospolitymi (Lythrum), rdestami (Persicaria) czy trawami ozdobnymi. Są to byliny, którymi będziesz się cieszyć przez wiele lat. Nie ma nic lepszego niż cięte kwiaty z własnego ogrodu!


Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iVerde www.perennialpower.pl

Autor
Floksy – kwiaty o pięknym zapachu | Gdzie je posadzić?
Floksy – kwiaty o pięknym zapachu | Gdzie je posadzić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl