Krwawnica pospolita Lythrum salicaria

Krwawnica pospolita, fot. Sophia369 - Pixabay
Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
45
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: bagienna, gliniasta, piaszczysto-gliniasta
Kolor kwiatów: różowe, czerwone, purpurowe
Kwiatostan: kłos, grono
Kwiaty: pojedyncze, pachnące
Owoce: torebka
Pokrój: wyprostowany, kępy
Zapach: kwiaty
Wysokość: 120 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba stale wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, sadzona przy ogrodzeniach, nasadzenia naturalistyczne, kwiat cięty, roślina lecznicza, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) to bylina z rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). Najczęściej można ją spotkać na terenie Europy i Azji, skąd rozprzestrzeniła się na niemal wszystkie pozostałe kontynenty (w Ameryce Północnej jest zaliczana do roślin inwazyjnych). Rośnie na terenach wilgotnych, najczęściej w pobliżu zbiorników wodnych.

Roślina dorasta do 50-120 cm wysokości. Tworzy duże kępy szerokości do 45 cm. Łodyga krwawnicy jest gruba, kanciasta w przekroju, szorstko owłosiona i pojedyncza z nielicznymi odgałęzieniami. Wyrasta z kąta liści (liść podsadki jest bardzo mały). Liście wyrastają na łodydze naprzeciwlegle (gdy wyrastają w 3, tworzą okółek). Te usadowione najniżej są średniej wielkości, sercowate i owłosione. Pozostałe liście łodygowe są wąskolancetowate, zaostrzone, omszone i osiągają 10 cm. 

Krwawnica pospolita kwitnie w lecie – od lipca do września. Wytwarza długie, 30-45 centymetrowe, kłosowate kwiatostany groniaste. Kwiaty są gwiazdkowate, purpurowe (w różnych odcieniach) i mają 2 cm średnicy.

Krwawnica jest rośliną miododajną – wymienia się ją wśród najważniejszych dla zapylaczy.

Wymagania i uprawa

Krwawnica jest mało wymagająca, ale musimy ją posadzić w odpowiednim miejscu. Potrzebuje stanowisk słonecznych lub lekko półcienistych i najlepiej czuje się w miejscach wilgotnych, a nawet mokrych. Bylina ta ma bardzo małe wymagania glebowe – będzie sobie radzić zarówno na glebie żyznej, próchniczej i gliniastej, jak i piaszczystej, lekkiej i umiarkowanie wilgotnej. Odczyn gleby nie ma istotnego wpływu na roślinę.

Krwawnica jest całkowicie mrozoodporna – należy do hemikryptofitów, czyli roślin przetrzymujących zimę pod ziemią. Całe ziele obumiera, a na wiosnę odrasta z przyziemnych pąków znajdujących się na kłączach.

Łatwo się ją rozmnaża przez podział i sadzonki pędowe. W ogrodach często daje samosiew, przez co w odpowiednich warunkach może zbytnio się rozrastać. Należy tu jednak zaznaczyć, że odmiany ozdobne wyhodowane przez ludzi często są sterylne (tj. nie wytwarzają nasion).

Krwawnica pospolita praktycznie nie jest porażana przez żadne choroby czy szkodniki.

Zastosowanie

Krwawnica pospolita to idealna roślina do obsadzania oczek wodnych, strumieni i stawów. Jest niezastąpionym elementem letnich rabat, a jej purpurowe kwiaty idealnie komponują się z trawami ozdobnymi, liliowcami czy tawułkami Arendsa. Często wymieniamy ją też jako roślinę łąk kwietnych.

Krwawnica pospolita to również roślina zielarska. Surowcem jest ziele i kwiatostany (całe lub rozdrobnione), z których najczęściej przygotowuje się napar. W swoim składzie ma substancje odpowiadające za działanie ściągające, przeciwzapalne i rozszerzające naczynia krwionośne.

Wybrane odmiany

  • 'Happy' – 45 cm wysokości i ciemnoróżowe kwiaty
  • 'Feuerkerze' – 90 cm wys., wiotkie pędy i różowo-czerwone, podwójne kwiaty
  • 'Robert' – jaskraworóżowe kwiaty
  • 'Blush' – kwiaty jasnoróżowe


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Sophia369, WikimediaImages, annemarievandam2311/Pixabay

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści