Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
190
Okazje
Artykuł na: 9-16 minut

10 najpopularniejszych gatunków traw ozdobnych: charakterystyka i uprawa

Dawniej zastosowanie traw ozdobnych w polskich ogrodach było marginalne. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie zielony zakątek bez tych dodatków. Trawy tworzą tło dla innych roślin podkreślając ich czar, są samodzielnymi soliterami, dekorują skalniaki i brzegi oczek wodnych. Na które gatunki warto zwrócić uwagę?

 

Trawy ozdobne są zaliczane do grupy roślin "na czasie", które znajdują wykorzystanie w każdym ogrodzie. Zależnie od gatunku mogą dobrze komponować się w ogrodach wiejskich, angielskich, orientalnych czy formalnych. Trawy o bardziej naturalnej barwie i wyglądzie (turzyce, niektóre kostrzewy) z powodzeniem można uprawiać także w ogrodach naturalistycznych i leśnych. Zaletą traw jest duża uniwersalność, elastyczność przy kompozycji i łatwość uprawy. Co więcej warto wiedzieć o trawach?

Pielęgnacja traw ozdobnych: przydatne wskazówki

  • Trawy o różnobarwnych liściach i ozdobnych, dużych kwiatach wymagają słonecznych stanowisk.
  • Trawy o żywozielonych liściach "chętniej" rosną w półcieniu.
  • Wysokie gatunki traw niekiedy wymagają podpór.
  • Wysokie trawy, tworzące gęste atrakcyjne kępy najlepiej uprawiać jako pojedyncze solitery (ewentualnie można sadzić je w grupach – dla oddzielenia poszczególnych partii ogrodu).
  • Niektóre gatunki traw są ekspansywne. Warto to sprawdzić przed zakupem – szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami małego ogrodu.
  • Tworząc rabaty należy unikać sadzenia zbyt dużej liczby egzemplarzy traw. Warto pamiętać, że trawy są tylko dopełnieniem rabaty, w której główną rolę odgrywają rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny. Na rabatach efektywnie wyglądają trawy o średnim wzroście.
  • Trawy niskie, intensywnie rozrastające się wszerz warto wykorzystać na skalniaki lub do okrywania powierzchni.

10 najpopularniejszych traw ozdobnych w ogrodach

https://zielonyogrodek.pl/images/9/7/5/28975-trawa_pampasowa_fot._Shirley_Hirst_Pixabay.jpg
Fot. Shirley Hirst/Pixabay

Trawa pampasowa

https://zielonyogrodek.pl/images/9/7/4/28974-Imperata_Red_Baron_fot._GearedBull_CC_BY_3.0_Wikimedia_Commons.jpg
Fot. GearedBull/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

Czerwona trawa 'Red Baron'

1. Trawa pampasowa (Cortaderia selloana)

Rozmiar: 2-3 m wys., odmiany niskie do 1 m;
Cechy charakterystyczne: tworzy rozłożyste kępy, ozdobą są duże wiechy o białej lub różowej barwie;
Zastosowanie: sadzone pojedynczo w wyeksponowanym miejscu, np.: na trawniku, ozdoba oczka wodnego, nadaje się na kwiat cięty i do tworzenia suchych kompozycji;
Wymagania i uprawa: Odpowiednie są miejsca ciepłe, słoneczne. Lubi gleby wilgotne, żyzne, dość przepuszczalne. Należy zapewnić jej dokładną ochronę przed nadejściem zimy. Nie lubi przesadzania. Najlepiej siać lub sadzić wiosną. Warto nawozić nawozami potasowymi. W polskim klimacie czasem nie zakwita;

2. Imperata cylindryczna 'Red Baron' (Imperata cylindrica)

Rozmiar: 30-60 cm wys.;
Cechy charakterystyczne: często jest nazywana po prostu trawą czerwoną. Posiada liście intensywnie zabarwione na czerwono, kolor utrzymuje się aż do zimy, kępy są prosto wzniesione;
Zastosowanie: sadzi się w grupie, np.: przy trawniku, służy jako dekoracja oczka wodnego, dobrze komponuje się z trawą pampasową i trawami srebrnymi;
Wymagania i uprawa: lubi słoneczne stanowiska – wtedy najlepiej wybarwia się. Nie ma dużych wymagań glebowych. Podłoże powinno być jedynie stale lekko wilgotne i umiarkowanie przepuszczalne. Dobrze znosi mrozy, ale w chłodniejszych rejonach zaleca się okrywać. Najlepiej sadzić od końca marca do czerwca.

https://zielonyogrodek.pl/images/9/6/8/28968-miskant_chinski_fot._Manfred_Werner_-_Tsui_CC_BY-SA_3.0_Wikimedia_Commons.jpg
Fot. M. Werner/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Miskant chiński

https://zielonyogrodek.pl/images/9/6/6/28966-rozplenica_fot._Ltshears_CC_BY-SA_3.0_Wikimedia_Commons.jpg
Fot. Ltshears/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rozplenica japońska

3. Miskant chiński (Miscanthus sinensis)

Rozmiar: 1-2 m wys., 0,5-1 m szer;
Cechy charakterystyczne: posiada jasnozielone liście (często paskowane) i srebrnoszare kwiatostany;
Zastosowanie: można sadzić pojedynczo w wyeksponowanych miejscach, przy ścianach, murach i ogrodzeniach, nadaje się jako dekoracja oczka wodnego, to dobre tło dla roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin, wykorzystuje się ją do tworzenia suchych bukietów;
Wymagania i uprawa: lubi stanowiska słoneczne i dość zasobne w składniki pokarmowe, gliniaste podłoża. Trawę najlepiej sadzić wiosną – od maja do czerwca. Jest dość odporna na mrozy, ale młode okazy warto zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Roślina rzadko bywa atakowana przez choroby i szkodniki.

4. Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)

Rozmiar: 60-80 cm wys.;
Cechy charakterystyczne: Posiada bardzo wąskie, szarozielone liście oraz walcowate, puszyste wiechy. Zastosowanie: nadaje się do kompozycji rabatowych, służy jako ozdoba oczek wodnych i wrzosowisk, wykorzystuje się ją na suche bukiety, często uprawiana jest w pojemnikach.
Wymagania i uprawa: To dość wymagająca roślina. Należy ją sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, bogate w składniki pokarmowe. Roślinę należy dokładnie zabezpieczyć przed nadejściem mrozów (okrycie nie gwarantuje jednak sukcesu). Rozplenicę rozmnaża się przez wiosenny wysiew nasion lub podział kęp w miesiącach letnich. Warto stosować nawozy wieloskładnikowe.

https://zielonyogrodek.pl/images/9/7/1/28971-Hakonechloa_fot._Cillas_CC_BY-SA_3.0_Wikimedia_Commons.jpg
Fot. Cillas/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Hakonechloa smukła

https://zielonyogrodek.pl/images/9/6/7/28967-kostrzewa_sina_fot._By_Opiola_Jerzy_CC-BY-SA-3.0_Wikimedia_Common.jpg
Fot. Opioła Jerzy/CC-BY-SA-3.0/Wikimedia Common

Kostrzewa sina, srebrna trawa

5. Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra)

Rozmiar: 30-70 cm
Cechy charakterystyczne: posiada kaskadowy, rozłożysty pokrój i atrakcyjne, przebarwiające się liście. Kwiatostan jest mało dekoracyjny.
Zastosowanie: dobrze wygląda na rabatach bylinowych i ich obrzeżach, może być uprawiana na murkach, czasem sadzi się wzdłuż ścieżek, służy jako dekoracja balkonów i tarasów.
Wymagania i uprawa: Lubi miejsca słoneczne, ciepłe i zaciszne. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, bogate w składniki pokarmowe. Gatunek jest wrażliwy na mrozy, więc przed nadejściem zimy wymaga dokładnego okrycia. Roślinę należy siać wiosną lub sadzić latem. Zeszłoroczne liście należy usuwać w okresie wczesnowiosennym.

6. Kostrzewa sina, srebrna trawa (Festuca glauca)

Rozmiar: 25-30 cm wys., 20 cm szer;
Cechy charakterystyczne: tworzy małe kępy złożone z sinozielonych liści, kwiatostanem jest luźny kłos;
Zastosowanie: nadaje się na rabaty, skalniaki, wykorzystuje się ją jako roślinę okrywową, można uprawiać w pojemnikach;
Wymagania i uprawa: Kostrzewa sina jest łatwa w uprawie. Lubi miejsca słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Preferuje gleby dość suche, piaszczysto-gliniaste, niezbyt zasobne w składniki pokarmowe (za zasobnych liście zmieniają kolor na zielony). Jest dość odporna na mrozy. Można sadzić jesienią lub wiosną.

https://zielonyogrodek.pl/images/9/7/3/28973-kostrzewa_miotlasta_niedzwiedzie_futro_fot._emer_-_Fotolia.com.jpg
Fot. emer/Fotolia

Kostrzewa miotlasta, niedźwiedzie futro

https://zielonyogrodek.pl/images/9/7/2/28972-Proso_rozgowate__fot._Matt_Lavin_CC_BY-SA_2.0_Flickr.jpg
Fot. Matt Lavin/CC BY-SA 2.0/Flickr

Proso rózgowate

7. Kostrzewa miotlasta, niedźwiedzie futro (Festuca scoparia)

Rozmiar: 15-20 cm wys., 25-30 cm szer; Cechy charakterystyczne: tworzy zwarte, dywanowate kule złożone z drobnych, zielonych igłowatych liści;
Zastosowanie: najefektywniej wygląda sadzona w grupach, nadaje się na skalniaki, wrzosowiska, rabaty, dobrze wygląda przy kamieniach i żwirze, można uprawiać jako roślinę okrywową lub pojemnikową.
Wymagania i uprawa: Lubi stanowiska lekko zacienione, może rosnąć pod koroną drzew. Preferuje podłoża przepuszczalne, niezbyt zasobne w składniki pokarmowe. To gatunek mrozoodporny. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Kostrzewa miotlasta uchodzi za długowieczną trawę.

8. Proso rózgowate (Panicum virgatum)

Rozmiar: 80-120 cm wys. Cechy charakterystyczne: tworzy zwarte kępy, liście latem i jesienią przebarwiają się, kwiatostany mają czerwony lub purpurowy kolor;
Zastosowanie: Zaleca się sadzić w pobliżu zbiorników wodnych, nadaje się do tworzenia rabat mieszanych.
Wymagania i uprawa: Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od silnych wiatrów. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Proso jest odporne na suszę oraz mróz. Młode okazy zaleca się jednak okrywać przed nadejściem zimy.

https://zielonyogrodek.pl/images/9/6/9/28969-turzyca_Buchmana_fot._Stickpen_Public_domain_Wikimedia_Commons.jpg
Fot. Stickpen/Wikimedia Commons

Turzyca Buchanana

https://zielonyogrodek.pl/images/9/7/0/28970-tatarak_trawiasty_fot._Daderot_CC0_Wikimedia_Commons.JPG
Fot. Daderot/Wikimedia Commons

Tatarak trawiasty

9. Turzyca Buchanana (Carex buchananii)

Rozmiar: 40-50 cm wys.;
Cechy charakterystyczne: wytwarza zwisające czerwono-brunatne liście;
Zastosowanie: warto sadzić nad brzegiem zbiorników wodnych lub w wyeksponowanych miejscach w ogrodzie, nadaje się na rabaty mieszane, liście wykorzystuje się we florystyce.
Wymagania i uprawa: Lubi miejsca słoneczne i osłonięte. Preferuje podłoża umiarkowanie żyzne, przepuszczalne. Toleruje gleby suche. W chłodniejszych rejonach i na odsłoniętych stanowiskach turzycę przed nadejściem zimy zaleca się okrywać. Najlepiej sadzić wiosną.

10. Tatarak trawiasty (Acorus gramineus)

Rozmiar: 15-20 cm wys.;
Cechy charakterystyczne: posiada liście sztywne o zielonej lub pasiasto-zielonej barwie;
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, wilgotne stanowiska, dobrze rośnie w płytkiej wodzie (5-10 cm);
Wymagania i uprawa: Tatarak lubi stanowiska słoneczne i żyzne, wilgotne, próchnicze podłoża (o lekko kwaśnym odczynie). Sadzony na rabatach wymaga regularnego podlewania. Przed nadejściem zimy trawę zaleca się okrywać. Co kilka lat kępy warto dzielić i przesadzać (dla odmłodzenia).

Zainspiruj się trawami ozdobnymi:
trawy w ogrodzie i donicach

Perennial Power – czyli o roślinach ozdobnych z ekspertami z Holandii


Tekst: Michał Mazik https://www.facebook.com/egroshobby, zdjęcia w tekście: zdjęcie tytułowe: lunamarina/Fotolia

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość ogrod-zieleni.pl

11-10-2021 08:50

Trawy ozdobne stają się coraz modniejsze w naszych ogrodach, dlatego warto jest je bliżej poznać. https://ogrod-zieleni.pl/

Gość Ogrodowy Gąszcz

10-08-2021 08:29

Trawy są ponadczasowe i w każdym ogrodzie znajdzie się dla nich miejsce. Moim odkryciem jeśli chodzi o trawy do pojemników jest ostnica pony i trawa red baron.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT