Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu?
Dawniej zastosowanie traw w polskich ogrodach było marginalne. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie zielony zakątek bez tych gatunków. Trawy ozdobne w ostatnich latach przeżywają prawdziwy renesans – to modne rośliny "na czasie", które znajdują miejsce w każdym ogrodzie. Zależnie od gatunku są wymieniane jednym tchem wśród klasycznych roślin do ogrodów wiejskich, angielskich, orientalnych czy formalnych. Trawy o bardziej naturalnej barwie i wyglądzie (turzyce, niektóre kostrzewy) z powodzeniem można uprawiać także w ogrodach naturalistycznych i leśnych. Robiąc nasadzenia z kilku gatunków traw o różnych wysokościach i kolorach, uzyskamy za to piękny element ogrodu preriowego.
Jak widać, jedną z głównych cech tej grupy roślin jest duża uniwersalność. Trawy są roślinami pasującymi do wielu kompozycji na rabatach i nie tylko. Co więcej są niezwykle łatwe w uprawie!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wybierając trawy ozdobne do swojego ogrodu, pamiętaj o tym, że:
- trawy o różnobarwnych liściach i ozdobnych, dużych kwiatach wymagają słonecznych stanowisk;
- trawy o żywozielonych liściach "chętniej" rosną w półcieniu;
- wysokie gatunki traw niekiedy wymagają podpór;
- wysokie trawy, tworzące gęste atrakcyjne kępy najlepiej uprawiać jako pojedyncze solitery (ewentualnie można sadzić je w grupach – dla oddzielenia poszczególnych partii ogrodu).
- niektóre gatunki traw są ekspansywne. Warto to sprawdzić przed zakupem – szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami małego ogrodu;
- tworząc rabaty należy unikać sadzenia zbyt dużej liczby egzemplarzy traw. Warto pamiętać, że trawy są tylko dopełnieniem rabaty, w której główną rolę odgrywają rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny. Na rabatach efektywnie wyglądają trawy o średnim wzroście;
- trawy niskie, intensywnie rozrastające się wszerz warto wykorzystać na skalniaki lub do okrywania powierzchni.
Jakie trawy ozdobne są najpopularniejsze? Polecamy TOP 10 gatunków
Trawa pampasowa |
Czerwona trawa 'Red Baron' |
1. Trawa ozdobna pampasowa (łac. Cortaderia selloana)
Rozmiar: 2-3 m wys., odmiany niskie do 1 m.
Cechy charakterystyczne: Trawa pampasowa tworzy rozłożyste kępy, ozdobą są duże wiechy o białej lub różowej barwie.
Zastosowanie: Sadzone pojedynczo w wyeksponowanym miejscu, np. na trawniku, ozdoba oczka wodnego, nadaje się na kwiat cięty i do tworzenia suchych kompozycji.
Wymagania i uprawa: Odpowiednie są miejsca ciepłe, słoneczne. Lubi gleby wilgotne, żyzne, dość przepuszczalne. Należy zapewnić jej dokładną ochronę przed nadejściem zimy. Nie lubi przesadzania. Najlepiej siać lub sadzić wiosną. Warto nawozić nawozami potasowymi. W polskim klimacie czasem nie zakwita.
2. Imperata cylindryczna 'Red Baron' (lac. Imperata cylindrica 'Red Baron')
Rozmiar: 30-60 cm wysokości.
Cechy charakterystyczne: Imperata cylindryczna 'Red Baron' często jest nazywana po prostu trawą czerwoną. Posiada liście intensywnie zabarwione na czerwono, kolor utrzymuje się aż do zimy, kępy są prosto wzniesione.
Zastosowanie: Sadzi się w grupie, często w pobliżu oczka wodnego. Dobrze komponuje się z trawą pampasową i trawami srebrnymi.
Wymagania i uprawa: Lubi słoneczne stanowiska – wtedy najlepiej wybarwia się. Nie ma dużych wymagań glebowych. Podłoże powinno być jedynie stale lekko wilgotne i umiarkowanie przepuszczalne. Dobrze znosi mrozy, ale w chłodniejszych rejonach zaleca się okrywać. Najlepiej sadzić od końca marca do czerwca.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Miskant chiński |
Rozplenica japońska |
3. Miskant chiński (łac. Miscanthus sinensis)
Rozmiar: 1-2 m wys., 0,5-1 m szerokości.
Cechy charakterystyczne: Miskant chiński posiada jasnozielone liście (często paskowane) i srebrnoszare kwiatostany.
Zastosowanie: Można sadzić pojedynczo w wyeksponowanych miejscach, przy ścianach, murach i ogrodzeniach, nadaje się jako dekoracja oczka wodnego, to dobre tło dla roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin, wykorzystuje się ją do tworzenia suchych bukietów.
Wymagania i uprawa: Lubi stanowiska słoneczne i dość zasobne w składniki pokarmowe, gliniaste podłoża. Trawę najlepiej sadzić wiosną – od maja do czerwca. Jest dość odporna na mrozy, ale młode okazy warto zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Roślina rzadko bywa atakowana przez choroby i szkodniki.
4. Rozplenica japońska (łac. Pennisetum alopecuroides)
Rozmiar: 60-80 cm wysokości.
Cechy charakterystyczne: Rozplenica japońska posiada bardzo wąskie, szarozielone liście oraz walcowate, puszyste wiechy. Zastosowanie: nadaje się do kompozycji rabatowych, służy jako ozdoba oczek wodnych i wrzosowisk, wykorzystuje się ją na suche bukiety, często uprawiana jest w pojemnikach.
Wymagania i uprawa: To dość wymagająca roślina. Należy ją sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, bogate w składniki pokarmowe. Roślinę należy dokładnie zabezpieczyć przed nadejściem mrozów (okrycie nie gwarantuje jednak sukcesu). Rozplenicę rozmnaża się przez wiosenny wysiew nasion lub podział kęp w miesiącach letnich. Warto stosować nawozy wieloskładnikowe.
Hakonechloa smukła |
Kostrzewa sina, inaczej srebrna trawa |
5. Hakonechloa smukła (łac. Hakonechloa macra)
Rozmiar: 30-70 cm
Cechy charakterystyczne: Hakonechloa smukła posiada kaskadowy, rozłożysty pokrój i atrakcyjne, przebarwiające się liście. Kwiatostan jest mało dekoracyjny.
Zastosowanie: Dobrze wygląda na rabatach bylinowych i ich obrzeżach, może być uprawiana na murkach, czasem sadzi się wzdłuż ścieżek, służy jako dekoracja balkonów i tarasów.
Wymagania i uprawa: Lubi miejsca słoneczne, ciepłe i zaciszne. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, bogate w składniki pokarmowe. Gatunek jest wrażliwy na mrozy, więc przed nadejściem zimy wymaga dokładnego okrycia. Roślinę należy siać wiosną lub sadzić latem. Zeszłoroczne liście należy usuwać w okresie wczesnowiosennym.
6. Kostrzewa sina, srebrna (łac. Festuca glauca)
Rozmiar: 25-30 cm wys., 20 cm szerokości.
Cechy charakterystyczne: Kostrzewa sina tworzy małe kępy złożone z sinozielonych liści, kwiatostanem jest luźny kłos.
Zastosowanie: Nadaje się na rabaty, skalniaki, wykorzystuje się ją jako roślinę okrywową, można uprawiać w pojemnikach;
Wymagania i uprawa: Kostrzewa sina jest łatwa w uprawie. Lubi miejsca słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Preferuje gleby dość suche, piaszczysto-gliniaste, niezbyt zasobne w składniki pokarmowe (za zasobnych liście zmieniają kolor na zielony). Jest dość odporna na mrozy. Można sadzić jesienią lub wiosną.
Kostrzewa miotlasta, inaczej niedźwiedzie futro |
Proso rózgowate |
7. Kostrzewa miotlasta, niedźwiedzie futro (łac. Festuca scoparia)
Rozmiar: 15-20 cm wys., 25-30 cm szerokości.
Cechy charakterystyczne: Tworzy zwarte, dywanowate kule złożone z drobnych, zielonych igłowatych liści.
Zastosowanie: Kostrzewa miotlasta najefektywniej wygląda sadzona w grupach, nadaje się na skalniaki, wrzosowiska, rabaty, dobrze wygląda przy kamieniach i żwirze, można uprawiać jako roślinę okrywową lub pojemnikową.
Wymagania i uprawa: Lubi stanowiska lekko zacienione, może rosnąć pod koroną drzew. Preferuje podłoża przepuszczalne, niezbyt zasobne w składniki pokarmowe. To gatunek mrozoodporny. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Kostrzewa miotlasta uchodzi za długowieczną trawę.
8. Proso rózgowate (łac. Panicum virgatum)
Rozmiar: 80-120 cm wysokości.
Cechy charakterystyczne: Tworzy zwarte kępy, liście latem i jesienią przebarwiają się, kwiatostany mają czerwony lub purpurowy kolor.
Zastosowanie: Proso rózgowate zaleca się sadzić w pobliżu zbiorników wodnych, nadaje się do tworzenia rabat mieszanych.
Wymagania i uprawa: Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od silnych wiatrów. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Proso jest odporne na suszę oraz mróz. Młode okazy zaleca się jednak okrywać przed nadejściem zimy.
Turzyca Buchanana |
Tatarak trawiasty |
9. Turzyca Buchanana (łac. Carex buchananii)
Rozmiar: 40-50 cm wysokości.
Cechy charakterystyczne: Turzyca Buchanana wytwarza zwisające czerwono-brunatne liście.
Zastosowanie: Warto sadzić nad brzegiem zbiorników wodnych lub w wyeksponowanych miejscach w ogrodzie, nadaje się na rabaty mieszane, liście wykorzystuje się we florystyce.
Wymagania i uprawa: Lubi miejsca słoneczne i osłonięte. Preferuje podłoża umiarkowanie żyzne, przepuszczalne. Toleruje gleby suche. W chłodniejszych rejonach i na odsłoniętych stanowiskach turzycę przed nadejściem zimy zaleca się okrywać. Najlepiej sadzić wiosną.
10. Tatarak trawiasty (łac. Acorus gramineus)
Rozmiar: 15-20 cm wys.;
Cechy charakterystyczne: Tatarak trawiasty posiada liście sztywne o zielonej lub pasiasto-zielonej barwie;
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, wilgotne stanowiska, dobrze rośnie w płytkiej wodzie (5-10 cm);
Wymagania i uprawa: Tatarak lubi stanowiska słoneczne i żyzne, wilgotne, próchnicze podłoża (o lekko kwaśnym odczynie). Sadzony na rabatach wymaga regularnego podlewania. Przed nadejściem zimy trawę zaleca się okrywać. Co kilka lat kępy warto dzielić i przesadzać (dla odmłodzenia).
Tekst: Michał Mazik / Zielone HOBBY, zdjęcie tytułowe: lunamarina / Fotolia