Logo
Logo
63
Okazje

Imperata cylindryczna 'Red Baron'

Trawy ozdobne to obecnie bardzo modna, jeśli nawet nie najmodniejsza grupa roślin. Dzięki swojej różnorodności i plastyczności stanowią uniwersalny, zmieniający się na przestrzeni pór roku, element ogrodowych kompozycji. Imperata cylindryczna 'Red Baron' to jedna z odmian, która najciekawiej wygląda pod koniec sezonu.

 

Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) 'Red Baron' bardzo efektownie przebarwia się pod koniec sezonu wegetacyjnego. Jest niekwestionowanym liderem w swojej grupie. Jej czerwono-purpurowe liście we wrześniu i październiku już z daleka przyciągają uwagę.

To odmiana należąca do traw rozłogowych, dorastająca do 40-50 cm wysokości. Rozrasta się bardzo powoli, tworzy łany wyprostowanych, na początku sezonu jasnozielonych liści, które wraz z rozwojem nabierają czerwonych rumieńców. Latem liście są zielone u podstawy i czerwone na wierzchołkach, jesienią przybierają ogniste barwy czerwieni, purpury i fioletu. W naszych warunkach klimatycznych imperata cylindryczna nie kwitnie.

imperata cylindryczna 'Red Baron'

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Red Baron' preferuje gleby żyzne i wilgotne, zasobne w potas. Powinna rosnąć na stanowisku słonecznym, ale osłoniętym zimą od wiatru. W chłodniejszych rejonach kraju wymaga okrycia na zimę suchymi liśćmi, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu oraz gdy występuje mróz i nie ma pokrywy śnieżnej.

Na wiosnę okrywy trzeba usunąć, a zaschnięte liście trawy ściąć nisko przy ziemi. W maju, gdy pojawią się młode liście imperatę 'Red Baron' można zasilić nawozem wieloskładnikowym.

Gdzie posadzić?

Imperatę 'Red Baron' można uprawiać na działkach, w ogrodach przydomowych i osiedlowych, w zieleni publicznej oraz w pojemnikach zdobiących balkony i tarasy. Jest atrakcyjnym dodatkiem do rabat w stylu angielskim. Bardzo efektownie prezentuje się  w dużych grupach jednoodmianowych, zaaranżowanych np. w formie łuku czy długiej wstęgi przecinającej rabatę. Można ją również wykorzystywać do nasadzeń w ogrodach preriowych.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

TagiTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)


Porady na ten tydzień
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Nie stosujmy już nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów, co może stać się przyczyną ich przemarznięcia.
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Porażone chorobami lub pleśnią resztki owoców, pędy drzew i krzewów usuwamy po czym palimy. Nie wyrzucamy ich na kompost, gdyż mogą być źródłem chorób roślin.
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Możemy jeszcze sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną (krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty itp.). Jest to ostateczny termin ich sadzenia przed zimą.
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Wykopmy z ogrodu rośliny niezimujące w gruncie, np. dalie i begonie. Część nadziemną wykopanych roślin należy usunąć, zaś podziemną – lekko przesuszyć, dokładnie oczyścić i przechowywać zimą w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 5-10°C.
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
 
Twoja strona ogrodu