Logo
Logo
60
Okazje

Imperata cylindryczna 'Red Baron'

Trawy ozdobne to obecnie bardzo modna, jeśli nawet nie najmodniejsza grupa roślin. Dzięki swojej różnorodności i plastyczności stanowią uniwersalny, zmieniający się na przestrzeni pór roku, element ogrodowych kompozycji. Imperata cylindryczna 'Red Baron' to jedna z odmian, która najciekawiej wygląda pod koniec sezonu.

Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) 'Red Baron' bardzo efektownie przebarwia się pod koniec sezonu wegetacyjnego. Jest niekwestionowanym liderem w swojej grupie. Jej czerwono-purpurowe liście we wrześniu i październiku już z daleka przyciągają uwagę.

To odmiana należąca do traw rozłogowych, dorastająca do 40-50 cm wysokości. Rozrasta się bardzo powoli, tworzy łany wyprostowanych, na początku sezonu jasnozielonych liści, które wraz z rozwojem nabierają czerwonych rumieńców. Latem liście są zielone u podstawy i czerwone na wierzchołkach, jesienią przybierają ogniste barwy czerwieni, purpury i fioletu. W naszych warunkach klimatycznych imperata cylindryczna nie kwitnie.

imperata cylindryczna 'Red Baron'

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Red Baron' preferuje gleby żyzne i wilgotne, zasobne w potas. Powinna rosnąć na stanowisku słonecznym, ale osłoniętym zimą od wiatru. W chłodniejszych rejonach kraju wymaga okrycia na zimę suchymi liśćmi, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu oraz gdy występuje mróz i nie ma pokrywy śnieżnej.

Na wiosnę okrywy trzeba usunąć, a zaschnięte liście trawy ściąć nisko przy ziemi. W maju, gdy pojawią się młode liście imperatę 'Red Baron' można zasilić nawozem wieloskładnikowym.

Gdzie posadzić?

Imperatę 'Red Baron' można uprawiać na działkach, w ogrodach przydomowych i osiedlowych, w zieleni publicznej oraz w pojemnikach zdobiących balkony i tarasy. Jest atrakcyjnym dodatkiem do rabat w stylu angielskim. Bardzo efektownie prezentuje się  w dużych grupach jednoodmianowych, zaaranżowanych np. w formie łuku czy długiej wstęgi przecinającej rabatę. Można ją również wykorzystywać do nasadzeń w ogrodach preriowych.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu