Które trawy ozdobne kwitną najpiękniej?
Trawy ozdobne, poza kępami gęstych liści, wyróżniają się oryginalnymi kwiatostanami, które pięknie prezentują się zarówno latem, jak i zimą. Czasami mogą marznąć, dlatego pierwszej zimy po posadzeniu powinno się je okryć. Kilka najszerzej stosowanych gatunków traw o wyjątkowych pióropuszach to:
- Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus)
Dorasta do 150 cm. Tworzy podziemne rozłogi, dlatego należy ograniczać jego rozrost podziemny za pomocą pionowych przegród. Najlepiej rośnie w słońcu. Puszyste kwiatostany pojawiają się w sierpniu i są dekoracyjne przez całą zimę. Jesienią liście przebarwiają się na jasnobrązowy kolor. - Miskant chiński (Miscanthus sinensis)
Preferuje stanowiska słoneczne i osiąga 1,5–2 m wysokości. Ma wiele odmian o innym zabarwieniu liści bądź kwiatów ('Zebrinus' czy 'Silberfeder'). Wymaga bardziej wilgotnego podłoża, kwitnie od sierpnia.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
- Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)
Zwarte kępy osiągają 1 m wysokości, a same liście są bardzo wąskie i ciemnozielone. Roślina lubi stanowiska ciepłe (osłonięte przed wiatrem) i słoneczne. Białe kłosowate kwiatostany pojawiają się już w lipcu. - Trawa pampasowa (Cortaderia selloana)
Jest najbardziej wrażliwa na niską temperaturę, dlatego wymaga okrycia na zimę. W sprzyjających warunkach dorasta do 2–3 m wysokości. Jest ceniona ze względu na bardzo gęste i puszyste pióropusze, które przybierają odcienie kremowe, różowe i białe. Pojawiają się one dość późno – pod koniec września. Trawa pampasowa lubi słońce i żyzne, wilgotne gleby. Dobrym pomysłem na udaną uprawę jest posadzenie rośliny do dużej donicy i przechowywanie jej przez zimę w chłodnym i widnym pomieszczeniu. Polecaną odmianą, odporną na niską temperaturę, jest 'Pumila' (o kremowych kwiatostanach).
Rozplenica japońska [1], trawa pampasowa [2] oraz miskant cukrowy (z przodu) i chiński (z tyłu) [3]. |
Tekst i zdjęcia: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: Shirley Hirst / Pixabay