Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jakie trawy ozdobne podbiły serca ogrodników w 2023 roku? Jakie gatunki warto mieć w ogrodzie?

Marzysz o ogrodzie, który zachwyci nie tylko Ciebie, ale także Twoich sąsiadów? Trawy ozdobne to idealne rozwiązanie, które doda Twojemu ogrodowi wyjątkowego charakteru. Dowiedz się, jakie gatunki warto posadzić, jak je pielęgnować i w jakich miejscach najlepiej się prezentują. 

Spis treści
Dlaczego w każdym ogrodzie warto posadzić trawy ozdobne? Jak i gdzie sadzić? Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu? Trawy ozdobne jednoroczne Trawy ozdobne wieoletnie: niskie, średnie i wysokie

Dlaczego trawy ozdobne są takie wyjątkowe?

Trawy ozdobne, od lat cenione w krajobrazie ogrodowym, stają się coraz bardziej popularne wśród miłośników zieleni. Ich niezaprzeczalne piękno, różnorodność form i kolorów sprawiają, że stanowią doskonałe dopełnienie każdej przestrzeni ogrodowej, od małych balkonów po rozległe parki. Należą do jednych z najbardziej wytrzymałych roślin ogrodowych, co czyni je idealnym wyborem dla tych, którzy szukają roślin niewymagających, ale jednocześnie efektownych. Większość z nich jest łatwych w uprawie oraz odporne na niekorzystne warunki pogodowe, szkodniki i choroby. Doskonale sprawdzają się na rabatach kwiatowych, tworząc spójne kompozycje z innymi roślinami lub stanowiąc samodzielne, imponujące akcenty.

Wśród traw panuje duża różnorodność gatunków o zróżnicowanych kształtach, co powoduje że rośliny te są często wykorzystywane jako rośliny ozdobne. Ich elastyczność w zakresie uprawy sprawia, że można je łatwo dostosować do różnych warunków glebowych i świetlnych. Większość traw ozdobnych tworzy piękne, efektowne kwiatostany (wiechy), które po ścięciu i zasuszeniu nadają się do suchych bukietów, dodając domowym dekoracjom naturalnego uroku.

Kasia In / YouTube


Jakie miejsce w ogrodzie wybrać dla traw ozdobnych?

Zanim zdecydujesz się na posadzenie traw ozdobnych, warto zastanowić się, jakie efekty chcesz osiągnąć. Czy zależy Ci na stworzeniu kolorowego zakątka? A może chcesz, by trawy ozdobne stały się główną atrakcją Twojego ogrodu?

  • Niskie trawy sadź od frontu, wysokie trawy powinny zajmować dalsze miejsce na rabacie. Trawy ozdobne o różnej wysokości wprowadzają dynamikę.
  • Doskonale prezentują się na rabatach, jako rośliny okrywowe i obwódkowe oraz na skalniakach.
  • Wysokie trawy doskonale wyglądają jako otoczenie oczka wodnego. Mogą być sadzone pojedynczo lub w grupach.
  • Trawy ozdobne aby wyglądały naturalnie powinny być sadzone w kępach o nieregularnym kształcie. Nie sadź traw w jednej linii.
  • Trawy ozdobne, dzięki ich efektownym wiechom (kwiatostanom) są również atrakcyjne zimą.
  • Ciekawy efekt dekoracyjny można uzyskać sadząc trawy ozdobne o różnych kolorach liści i wiech. Kontrastujące kolory wprowadzają mocny akcent na rabacie.

Jakie gatunki traw ozdobnych są teraz na topie?

Kiedy decydujemy się na wprowadzenie traw ozdobnych do naszego ogrodu, warto znać gatunki, które najlepiej sprawdzą się w naszym klimacie i będą pasować do ogólnego stylu przestrzeni. Wybór jest naprawdę szeroki, a każda z traw ma swoje unikalne cechy i zalety. Oto kilka gatunków, które szczególnie polecamy do uprawy w polskich ogrodach:

Ozdobne trawy jednoroczne 

Choć trawy jednoroczne towarzyszą nam przez krótki okres, potrafią w tym czasie zdziałać prawdziwe cuda w ogrodzie. Swoją różnorodnością kolorów, kształtów i faktur przyciągają wzrok i dodają przestrzeni świeżości.

Ozdobne trawy wieloletnie

Trawy wieloletnie to inwestycja w długotrwałe piękno ogrodu. Dzięki swojej wytrzymałości i różnorodności – od niskich, delikatnych traw po wysokie, majestatyczne gatunki – stanowią niezastąpiony element kompozycji krajobrazowej przez wiele lat.

TRAWY NISKIE

Różne gatunki traw ozdobnych w ogrodach kolaż: iVerde

1 – Rozplenica japońska 'Hameln', 2 – Turzyca pospolita, 3 – Rozplenica japońska 'Cassian', 4 – Drżączka średnia, 5 – Trzęślica modra, 6 – Miskant chiński, 7 – Kostrzewa Maire'a

TRAWY ŚREDNIEJ WYSOKOŚCI

TRAWY WYSOKIE


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Flower_Garden / Adobe Stock oraz Olena Latysheva / Dreamstime oraz adamsky73 / Pixabay

Autor
Jakie trawy ozdobne podbiły serca ogrodników w 2023 roku? Jakie gatunki warto mieć w ogrodzie?
Jakie trawy ozdobne podbiły serca ogrodników w 2023 roku? Jakie gatunki warto mieć w ogrodzie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl