Logo
Logo

Wyczyniec łąkowy (Alopecurus pratensis)

Wyczyniec łąkowy (Alopecurus pratensis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: ulistnienie
  • Gleba: żyzna, świeża
  • Kwiatostan: kłos
  • Kwiaty: niepozorne
  • Pokrój: kępy
  • Wysokość: 1 m
  • Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII
  • Wilgotność: gleba wilgotna
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: rabaty, roślina okrywowa, w grupie, ogrody przydomowe, duże ogrody
  • Wyczyniec łąkowy (Alopecurus pratensis) to kępkowa lub krótkorozłogowa, bylinowa trawa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Naturalnie występuje w Azji i w Europie, w tym także w Polsce. Pod postacią odmian jest też uprawiana w ogrodach jako roślina ozdoba.

    Wyczyniec łąkowy w porze kwitnienia może dorastać do ok. 1 m wys. Tworzy sztywne, wzniesione (u odmian czasami przewieszające się łukowato na zewnątrz) szerokolancetowate, szarozielone liście odziomkowe z wyraźnie zaznaczonym, podłużnym unerwieniem, zebrane w luźną kępę oraz podobne liście łodygowe, obejmujące pęd u podstawy pochewką.

    Trawa kwitnie wcześnie i kwitnie przez całe lato (V-VIII), rozwijając silnie ulistnione, sztywne, wzniesione, obłe źdźbła, zwieńczone owalnymi, grubymi, miękkimi, gęstymi, kłosokształtnymi wiechami kwiatostanowymi, złożonymi z licznych, drobnych kłosków i mocno wystających z kwiatostanu długich pręcików z dużymi, fioletowymi pylnikami, tworzącymi wokół kwiatostanu rodzaj „puchatej” otoczki.

    Trawa tworzy krótkie, czołgające kłącza.

    Wymagania i uprawa

    Wyczyniec łąkowy preferuje słoneczne stanowiska i żyzne, świeże, wilgotne, a nawet okresowo zalewane gleby, chociaż poradzi sobie również na stanowiskach półcienistych i w miejscu bardziej suchym. Jest w pełni mrozoodporna, dlatego może być uprawiana na terenie całego kraju. Nie lubi natomiast gorąca i upałów, dlatego w wyjątkowo cieple lata może przechodzić w stan spoczynku.

    Trawa nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale u odmian ozdobnych zalecza się ścinanie pojawiających się kwiatostanów, dzięki czemu dekoracyjne liście stają się większe, liczniejsze, ładniejsze i lepiej wyeksponowane.

    Wyczyniec jako gatunek najlepiej rozmnaża się przez wysiew nasion, jednak jego odmiany ozdobne powinny być rozmnażane wegetatywnie przez podział dorosłych egzemplarzy, inaczej potomstwo może nie zachować cech odmianowych egzemplarza matecznego.

    Zastosowanie

    Wyczyniec łąkowy może mieć wiele zastosowań. W formie gatunku może być wykorzystywany jako cenna trawa pastewna do obsiewania łąk kośnych i pastwisk. Sprawdza się też jako trawa okrywowa w dużych ogrodach. Jego odmiany to z kolei atrakcyjne rośliny ozdobne, które w ogrodzie najlepiej prezentują się w grupach na słonecznych, dostatecznie wilgotnych rabatach w towarzystwie bylin.

    Odmiany

    'Aureovariegatus' o zielonych liściach ozdobionych szerokimi, żółtymi, podłużnymi pasami, wys. ok.30-70 cm (odmiana ma tendencję do rewersji i powrotu cech gatunku macierzystego czyli zielonych liści).

    Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: brunomartins246, cadama/Depositphotos

     
    Powiązane tematy

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl