Miskant olbrzymi Miscanthus giganteus

Miskant olbrzymi Miscanthus giganteus
Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
1
Dekoracyjność: kwiatostany, cała roślina, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: białe, kremowe
Kwiatostan: kłos
Kwiaty: drobne
Wysokość: 2-4 m
Okres kwitnienia: X
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: żywopłoty, pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe, duże ogrody, parki, rabaty

Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) to wysoka trawa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Uważa się, że jest pochodzącym z Japonii mieszańcem międzygatunkowym, powstałym ze skrzyżowania m. chińskiego i m. cukrowego. Roślina jest powszechnie uprawiana w ogrodach jako trawa ozdobna.

Miskant olbrzymi to gęsta, okazała, długowieczna trawa kępkowa, mogąca dorastać do 2-3/4 m wys. Z podziemnego, krótkiego kłącza wydaje wzniesione, sztywne, grube, ulistnione pędy, tworzące ponad ziemą gęstą, wzniesioną kępę. Liście są wąsko-lancetowate, długie, szorstkie w dotyku i ostro piłkowane na brzegach, a blaszka liściowa posiada wyraźny, wąski, biały pas, biegnący przez jej środek. Liście układają się na łodydze skrętolegle. Początkowo są wzniesione, ale z czasem łukowato przewieszają się na zewnątrz, nadając roślinie fontannowy pokrój. Pod koniec lata dolne liście zamierają.

Miskant olbrzymi w naszym klimacie zakwita jesienią (październik) ale dość rzadko – tylko wtedy, gdy lato i jesień były ciepłe i długie. Wydaje wtedy długie, srebrzyste, wiechowate, początkowo zwarte, później luźne i puszyste kwiatostany, które pozostawione na rabacie są atrakcyjną ozdobą zimowego ogrodu.

Wymagania i uprawa

Miskant olbrzymi w uprawie oczekuje zacisznego, osłoniętego od wiatru i słonecznego stanowiska. Preferuje też żyzne, próchnicze gleby, które w sezonie wegetacyjnym są stale lekko wilgotne, natomiast zimą łatwo przesychają.

Roślina nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rzadko choruje i zwykle nie jest atakowana przez szkodniki. Jest także tolerancyjna na zanieczyszczone powietrze i zasolone podłoże, wiec może być uprawiana w ogrodach miejskich.

Niestety, pomimo swoich okazałych rozmiarów, miskant olbrzymi nie jest w pełni mrozoodporny (znosi mróz do ok. -18/-23°C) i w surowe zimy może przemarzać. Z tego względu poleca się uprawiać go w cieplejszych rejonach kraju, a młode egzemplarze okrywać na zimę (np. włókniną) oraz ściółkować podłoże wokół nich grubą warstwą kory lub trocin. Liści miskanta nie ścina się jesienią, ale wiosną, gdyż zimą stanowią dla rośliny dodatkową ochronę przed chłodem.

Miskant olbrzymi może być rozmnażany przez podział, ale tylko młodszych egzemplarzy, gdyż starsze, rozrośnięte kępy trudno jest wykopać.

Zastosowanie

Miskant olbrzymi to bardzo wysoka, okazała trawa, która w ogrodzie może być sadzona jako soliter lub najwyższe piętro rabaty (stanowi doskonałe tło dla kompozycji bylinowych). Ładnie prezentuje się też w ogrodach żwirowych. Doskonale nadaje się też na wysokie żywopłoty i osłony. Z racji swoich rozmiarów, roślina polecana jest głównie do dużych ogrodów.

Wiosną jego ścięte, sztywne, przypominające bambus pędy można wykorzystać jako podpory dla delikatniejszych pnączy.

Miskant olbrzymi bywa też ceniony jako roślina energetyczna (wytwarza dużą ilość biomasy).

Wybrane odmiany

  • 'Meidl' – odm. o fioletowych pędach i dużych, srebrzysto-różowych kwiatostanach, kwitnie corocznie i ma nieco wyższą mrozoodporność od gatunku
  • 'Gilded Tower' – liście szerokie, zielone, ozdobione nieregularnymi, żółtymi, podłużnymi pasami
  • 'Aligator' – liście zielone, ozdobione parami podłużnych, kremowo-żółtych, wąskich, przerywanych cętek


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści