Logo
Logo

Nawożenie traw ozdobnych | Czy potrzebne?

Trawy to ogromna grupa roślin, która może znaleźć różne zastosowanie w ogrodzie. Mimo że trawy kojarzone są głównie z trawnikiem, to istnieje wiele ozdobnych gatunków, które świetnie sprawdzają się jako część aranżacji ogrodu. Wysokie trawy ozdobne mogą posłużyć za stworzenie naturalnego parkanu, czy żywopłotu. Jednak, aby trawy ozdobne dobrze wyglądały, należy zapewnić im właściwą pielęgnację. Czy trawy ozdobne wymagają nawożenia? Jak nawozić trawy, aby były silne i dobrze wyglądały?

Spis treści
Jakie wymagania mają trawy ozdobne? Czy trawy ozdobne wymagają nawożenia? Dlaczego nawożenie traw ozdobnych jest potrzebne? Które trawy ozdobne warto nawozić?

Jakie wymagania mają trawy ozdobne?

Trawy ozdobne mają zróżnicowane wymagania. Część z nich wymaga podłoża lekkiego i piaszczystego (są to głównie kostrzewy i turzyce), a poza tym nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Większe wymagania mają trawy ciepłolubne, które wymagają żyznego i wilgotnego podłoża, które jest zasobne w składniki pokarmowe.

Trawy ozdobne w razie potrzeby zasilaj wiosną wykorzystując do tego nawozy wieloskładnikowe, które oprócz azotu zawierają także potas i fosfor.

Czy trawy ozdobne wymagają nawożenia?

Trawy ozdobne to bardzo zróżnicowana grupa roślin, która odznacza się różnymi wymaganiami, a co za tym idzie, potrzebują różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Największe różnice obejmują rodzaj podłoża oraz sposób nawożenia. Dotyczy to zarówno rodzaju stosowanego nawozu, jak i częstotliwości jego użycia, co ma kluczowe znaczenie dla wspaniałego wyglądu traw oraz ich dobrej kondycji. Większość traw wymaga regularnego stosowania nawozów, a nawożenie należy rozpocząć wczesną wiosną i kontynuować do późnego lata, wybierając nawozy wieloskładnikowe. Dobrze sprawdzają się również nawozy o przedłużonym działaniu.  

Nawóz płynny do traw ozdobnych - Target
Nawóz płynny do traw ozdobnych
Specjalnie przygotowany koncentrat zawierający nie tylko azot, fosfor i potas, ale i ważne mikroelementy: bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk. Trawy ozdobne rosną na każdej glebie, są dosyć odporne na suszę i łatwo się regenerują. Jednak aby zapewnić im prawidłowy wzrost należy systematycznie je nawozić.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Nawóz granulowany do traw ozdobnych - Sumin
Nawóz granulowany do traw ozdobnych
Zestawione w optymalnej proporcji makro i mikroskładniki pokarmowe gwarantują właściwy rozwój roślin. Przewaga fosforu i potasu w stosunku do azotu zawartego w nawozie umożliwia właściwy rozwój i obfite kwitnienie roślin. Każda granulka zawiera deklarowane składniki pokarmowe. Zapewnia to ich równomierne rozmieszczenie na powierzchni gleby.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Dlaczego nawożenie traw ozdobnych jest tak ważne?

Nawozy dostarczają odpowiednich składników pokarmowych, które są odpowiednio zbilansowane. Dzięki temu trawy lepiej rosną, mają piękną barwę oraz są bardziej odporne na działanie szkodników i chorób. W przypadku trawnika można również zaobserwować lepszy rozrost systemu korzeniowego, co sprawia, że kępy traw są gęste. Pomaga to również w walce z chwastami i mchem, zapewniając lepszy wygląd i ograniczając konieczność przeprowadzania kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Bez regularnego nawożenia gleba stanie się jałowa, a wzrost trawy i jej kondycja zostanie osłabiona, co negatywnie wpłynie na jej wygląd i zwiększy ryzyko rozwoju wielu chorób.  

Źródło: ogród na co dzień / YouTube

Które trawy ozdobne warto nawozić?

Większość traw wymaga nawożenia, aby dostarczyć im niezbędnych składników pokarmowych. Tak jest w przypadku takich gatunków wysokich traw jak: miskant chiński, miskant olbrzymi, miskant cukrowy, manna mielec, palczatka Gerarda, lasecznica trzcinowata i kortaderia pampasowa. Nawozy należy stosować do wszystkich gatunków, które lubią żyzną, wilgotną glebę. Warto przy tym pamiętać, że trawy, które rosną na piaszczystym podłożu, nie powinny być nawożone nawozami do traw. W przypadku tych roślin dobrze sprawdzi się kompost, a więc naturalny nawóz, którym ciężko doprowadzić do przenawożenia gleby.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie: 5598375 / Pixabay

Autor
Nawożenie traw ozdobnych | Czy potrzebne?
Nawożenie traw ozdobnych | Czy potrzebne?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl