Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus) to trawa należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji, w Polsce jest znana z uprawy.

Roślina dorasta do 2-3m wysokości. Liście są sztywne, równowąskie o długości do 60cm. Na środku blaszki posiadają charakterystyczny czerwonobrązowy pasek. Jesienią przebarwiają się na całej powierzchni. Kwitnienie rozpoczyna się najczęściej we wrześniu. Kwiatostany są efektowne (dł. do 25cm), puszyste, wiechowate o srebrzystej lub różowofioletowej barwie. Są dekoracją do późnej jesieni a nawet zimy. Nasiona ze względu na klimat z reguły nie wykształcają się.

Miskant cukrowy - wymagania:

Trawa preferuje miejsca słoneczne lub lekko zacienione, osłonięte od wiatru. Lubi podłoża lekkie, piaszczyste, dobrze przepuszczalne. Trawę zaleca się siać lub sadzić w okresie wiosennym (od kwietnia). To gatunek mrozoodporny. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. W czasie susz można ją podlewać (szczególnie młode okazy). Dodatkowo trawę warto dokarmiać stosując nawozy fosforowo-potasowe. Wiosną zaleca się wyciąć suche liście. To gatunek ekspansywny - w mniejszych ogrodach trzeba ograniczać jej wzrost.

Zastosowanie miskanta cukrowego:

Miskant można wykorzystywać w ogrodach różnego typu - od naturalistycznych i leśnych po orientalne. Trawa dobrze wygląda sadzona grupowo lub pojedynczo - np.: w centralnym miejscu na trawniku. Nadaje się do tworzenia szpalerów i uprawy pojemnikowej. To roślina bioenergetyczna. Kumuluje metale ciężkie z podłoża, dlatego warto uprawiać ją w zieleni miejskiej, terenach uprzemysłowionych i przy autostradach.

zdjęcie: Tonatsu - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8683955