Logo
Logo

Miskant chiński ‘Kleine Silberspinne’

Trawy ozdobne nadają ogrodom lekkości, tworzą przyjazną atmosferę i wyjątkowy charakter. Szelest liści i kołysanie źdźbeł wywołane podmuchem wiatru wprowadzają do ogrodu naturalny spokój i harmonię. Wśród najładniejszych traw prym wiodą miskanty, zwłaszcza miskant chiński. Bogactwo dostępnych na rynku odmian tego gatunku może zawrócić w głowie. Oto odmiana 'Kleine Silberspinne', tworząca liczne, puszyste kwiatostany i przebarwiająca się jesienią.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Kleine Silberspinne’ to jedna z niższych, obficie kwitnących odmian, tworzących gęste, zaokrąglone kępy dorastające do 1 m wysokości. Odmianę tę wyselekcjonował słynny niemiecki hodowca traw Ernst Pagels.

Cechą charakterystyczną miskanta chińskiego 'Kleine Silberspinne' są długie, smukłe, zwężające się ku wierzchołkom liście, łukowato wygięte, zielone. Przez środek każdej blaszki liściowej przebiega wyraźny, srebrzysty nerw głównym. Źdźbła są wewnątrz wypełnione gąbczastym rdzeniem.

Pod koniec lata spośród fontanny liści wyłaniają się strzeliste, wiechowate kwiatostany. Nie są one bardzo wyniesione ponad liście, dzięki czemu kępy zachowują ciekawy półkulisty pokrój. Wiechy są liczne, początkowo zwarte, później otwierają się i stają puszyste, w odcieniu srebrzyste – przepięknie lśnią i mienią się w promieniach jesiennego słońca.

Późnym latem i jesienią kępy przebarwiają się przybierając ciepłe, rudawe odcienie. Następnie barwa ta przechodzi w kolor słomkowy, a liście powoli zasychają. Pozostawione na zimę zdobią ogród niemal do samej wiosny. Przepięknie poruszają się przy lekkich podmuchach wiatru. Są przy tym odporne na wyleganie.

miskant chiński Miscanthus sinensis Kleine Silberspinne Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Miskant chiński preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Utrzymywanie stałej wilgotności podłoża sprzyja bujnemu wzrostowi i tworzeniu okazałych kęp. Natomiast ciepłe i słoneczne stanowisko stymuluje rośliny do obfitego kwitnienia.

Rośliny są odporne na mróz, ale w pierwszym roku uprawy warto je zabezpieczyć na zimę. Najprościej jest obsypać kępy traw u podstawy korą, trocinami, suchymi liśćmi lub słomą. Wiosną trzeba kopczyki usunąć, a zeszłoroczne, zaschnięte pędy obciąć nisko przy ziemi. Wokół roślin można rozsypać uniwersalny nawóz wieloskładnikowy.

Miskant chiński wykazuje znaczną tolerancję na zanieczyszczenie gleby i powietrza oraz wysokie zasolenie podłoża. Jest przy tym zdrowy, trwały i przez wiele lat zachowuje ładny pokrój. W odróżnieniu od wielu innych gatunków traw nie jest ekspansywny.

Gdzie posadzić?

Zwarte kępy odmiany ‘Kleine Silberspinne’ dobrze prezentują się sadzone pojedynczo oraz w kompozycjach z innymi gatunkami traw, bylin i krzewów. Roślina ta znajduje zastosowanie we wszelkiego rodzaju ogrodach. Można je z powodzeniem sadzić w romantycznych ogrodach angielskich, na bylinowych rabatach, w pobliżu zbiorników wodnych oraz w otoczeniu nowoczesnej architektury.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Miskant chiński ‘Kleine Silberspinne’
Miskant chiński ‘Kleine Silberspinne’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)