Miskant chiński (Miscanthus sinensis) odmiana 'Zebrinus' to bardzo ozdobna, silnie rosnąca trawa należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Jak nazwa gatunkowa wskazuje, bylina ta pochodzi z dalekiego wschodu.

Odmiana 'Zebrinus' wyróżnia się od innych miskantów pięknymi, szerokimi liśćmi, które są poprzecznie, nieregularnie, kremowo paskowane. Roślina ta jest też nieco niższa od typowego przedstawiciela gatunku.

Wymagania i uprawa

Wymagania uprawowe odmiany 'Zebrinus' nie różnią się od innych miskantów chińskich. Potrzebuje ona stanowiska słonecznego, gleby gliniastej, umiarkowanie wilgotnej i bogatej w składniki pokarmowe. 

Miskant to trawa ozdobna, którą przycinamy na wiosnę, a podczas zimy związujemy jego liście, dzięki czemu chronimy roślinę przed mrozem. Należy pamiętać, że w młodym wieku, rośliny te należy okrywać na zimę.

Trawy ozdobne rozmnaża się przez podział. Zabieg wykonujemy wiosną.

Zastosowanie

Miskant chiński 'Zebrinus' doskonale nadaje się do sadzenia pojedynczo, a wtedy staje się pięknym soliterem. Jest doskonałą rośliną do tworzenia luźnych szpalerów. Na rabatach dobrze komponuje się ze średnio wysokimi i wysokimi bylinami takimi jak jeżówki, przetaczniki czy dzielżany. Odmiana dobrze sprawdza się sadzona przy zbiornikach wodnych takich jak stawy czy oczka wodne.

Trawy ozdobne można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach na tarasach i balkonach.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde