Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Przetacznik kłosowy (Veronica spicata syn. incana) nazywany czasem przetacznikiem siwym, to roślina należąca do rodziny babkowatych (Plantaginaceae). W środowisku naturalnym możemy go spotkać niemal w całej Europie i na terenach Azji o umiarkowanym klimacie. W Polsce jest gatunkiem rodzimym i popularną rośliną ogrodową.

Bylina ta osiąga zależnie od odmiany 10-50 cm wysokości. Jej sztywne łodygi są pojedyncze lub słabo rozgałęzione i zwykle gęsto pokryte jasnymi włoskami, które sprawiają, że roślina jest "sina".

Liście przetaczników kłosowych również są owłosione i mają różne kształty zależnie od umiejscowienia na łodydze (od jajowatych u dołu po lancetowate u góry). Osiągają długość 2-10 cm oraz szerokość 0,5-2 cm. Mogą być siedzące lub krótkoogonkowe i mają charakterystyczny brzeg blaszki liściowej – do połowy są lekko karbowane, a na wierzchołkach całobrzegie.

Przetacznik kłosowy długo kwitnie – od maja do sierpnia! Kwiaty rośliny są zebrane w gęsto grona na wierzchołkach pędów (do 15 cm długości). Kwiaty są z reguły koloru niebiesko-fioletowego lub białego, a wśród odmian ozdobnych znajdziemy też różowe i błękitne. Pojedynczy kwiat osiąga do 7 mm średnicy, jest wydłużony, ma fioletowe lekko wysunięte z korony pylniki i zaostrzone płatki.

Owocami przetaczników są torebki o przeważnie wydłużonym, jajowatym kształcie.

Wymagania i uprawa

Przetaczniki to rośliny łatwe w uprawie. Dobrze rosną na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Preferują przepuszczalne gleby mineralne, najlepiej próchnicze. Bardzo dobrze znoszą suszę.

Przetaczniki rozmnaża się niemal wyłącznie przez podział i sadzonki. Zwykle nie są atakowane przez szkodniki i raczej nie chorują.

Zastosowanie

Przetacznik kłosowy wspaniale sprawdza się na skalniakach, w ich pobliżu oraz na skarpach. Jest idealną byliną rabatową, którą uwielbiają zapylacze. Niektóre odmiany można stosować jako rośliny okrywowe. Czasem uprawia się je w donicach na tarasach.

Jest lubianą rośliną wykorzystywaną w bukieciarstwie, ale po ścięciu nie jest zbyt trwała.

Odmiany

  • 'Atomic Red Ray' – do ok. 20 cm wysokości, kwiaty koloru fuksji lub różowo-czerwone (pierwsze zdj. tytułowe)
  • 'Silberteppich' – do ok 25 cm wysokości, bardzo gęsto, srebrzyście owłosiona, kwiaty ciemnofioletowe


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Katarzyna Jeziorska, Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0/Link