Przetacznik kłosowy (Veronica spicata) odmiana 'Anniversary Rose' PBR to wyjątkowa roślina należąca do rodziny babkowatych (Plantaginaceae).

Jest to niska, krzaczasta bylina wyróżniająca się bardzo licznymi, różowymi kwiatami. Osiąga 20-30 cm wysokości w czasie kwitnienia.

Odmiana tworzy rozety ciemnozielonych, lancetowatych, karbowanych na brzegach liści, z których wyrastają krótkie łodygi zwieńczone smukłymi, spiczastymi kwiatostanami w kształcie kłosów. Kwiaty ciemnoróżowe, wyraziste, drobne, zebrane w nierozgałęzione, wąskie grona. W czasie, gdy rozwijają się pierwsze, położone niżej pąki kwiatowe, wierzchołki kwiatostanów są jeszcze soczyście zielone, co daje ciekawy kontrast kolorystyczny.

Z kątów liści łodygowych, poniżej kwiatostanu wierzchołkowego wyrastają krótsze kwiatostany boczne. Roślina zakwita pod koniec czerwca i kwitnie do sierpnia.

Wymagania i uprawa

Wymagania odmiany nie odbiegają od pozostałych przetaczników kłosowych. Roślina jest odporna na mróz (strefa 3), preferuje stanowiska słoneczne, dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych.

Zastosowanie

Polecana do sadzenia na rabatach i kwietnikach oraz do uprawy w donicach lub skrzynkach na balkonach i tarasach.

Zdjęcia: Gospodarstwo Specjalistyczne Panek Dariusz Panek, tekst: na podstawie materiałów prasowych Konkursu Roślin Nowości 2020/Zieleń To Życie