Z ogrodu do wazonu | Ogrodowe kwiaty cięte idealne na bukiety

Bukiet kwiatów z ogródka fot. ALVERA - Depositphotos

Nie wszystkie kwiaty ogrodowe nadają się na bukiety. Wiele z nich, tuż po ścięciu i przyniesieniu do domu, szybko więdnie i traci swoją dekoracyjność. Poznaj najpopularniejsze ogrodowe kwiaty cięte. Dowiedz się także, co zrobić, aby kwiaty długo stały w wazonie oraz jakich roślin nie powinno ustawiać się obok siebie.

Posłuchaj
00:00
99
Spis treści
Jakie kwiaty z ogrodu można wykorzystać do zrobienia bukietu? Ile wytrzymają kwiaty w wazonie? Kiedy ścinać kwiaty do bukietu? Jak przedłużyć świeżość kwiatów w wazonie? Jakich kwiatów nie łączyć w wazonie? Jakie kwiaty nie mogą stać obok siebie?

Bukiety z ogródka

Kiedy zauroczeni urodą ogrodowych kwiatów postanawiamy zabrać je do domu, często jesteśmy rozczarowani, gdy już po kilku godzinach więdną i przestają być atrakcyjne. Jeśli planujemy uprawiać w ogrodzie rośliny, które chcemy wykorzystać na kwiat cięty, warto wiedzieć, jakie gatunki należy wybrać.

Uprawa kwiatów z nasion nie sprawia problemów, a jeśli przyłożysz się do regularnego ich dosiewania, rabata będzie kwitnąć miesiącami.

Nic nie sprawia takiej radości jak wazon pełen kwiatów, a jeśli uprawiasz je sam, satysfakcja jest jeszcze większa. Uprawa własnych kwiatów na bukiety nie tylko jest oszczędnością, lecz także pozwala ci wybrać kształty, rozmiary i kolory kwiatów, które podobają ci się najbardziej. Ponadto świeżo ścięte są dużo bardziej wytrzymałe i intensywniej pachną niż te sprowadzone z najdalszych zakątków świata, stojące kilka dni w sklepowych wazonach.

Hubert Lamański / YouTube

 

Trwałość – jak długo kwiaty ogrodowe postoją w wazonie?

Planując uprawę roślin ozdobnych, których kwiaty będziemy chcieli ścinać do wazonu, musimy wiedzieć, jakie gatunki się do tego nadają. Kwiaty niektórych roślin mogą bowiem przetrwać w wodzie zaledwie kilka lub najwyżej kilkanaście godzin (np. maki polne, maciejka, liliowce, fiołki pachnące, nasturcje), natomiast inne bez problemu wytrzymają w wazonie nawet kilka tygodni. Są także takie kwiaty, które po ścięciu zwijają płatki i nie będzie można już więcej podziwiać ich w pełnym rozkwicie (np. gazanie).

ogrodowe kwiaty cięte idealne na bukiety ogrodowe kwiaty cięte idealne na bukiety

Do najbardziej cenionych i lubianych kwiatów ciętych należy szlachetna róża wielkokwiatowa. Niestety, mimo swojej popularności w wazonie przetrwa najwyżej 7-10 dni, przez co trudno nazwać ją królową kwiatów ciętych. W wazonie dużo lepiej poradzą sobie natomiast złocienie, które mogą spędzić w wodzie nawet 3-4 tygodnie. Znaczną trwałość wykazują też rudbekie, astry chińskie, nagietki, przymiotno, jeżówki, mieczyki, dzielżany, nachyłki oraz goździki, które będą ozdobą mieszkania przez ok. 2-3 tygodnie.

W wazonie niewiele ponad tydzień przetrwają z kolei cynie, krokosmie, astry nowoangielskie i nowobelgijskie, orliki, krwawniki, gailardie, lilie, piwonie, konwalie, dalie pompowe i tulipany. Urodą kwiatów ciętych będziemy mogli cieszyć się jeszcze krócej w przypadku floksów wiechowatych, konwalii, narcyzów, groszku pachnącego, zawilca japońskiego, dalii kaktusowych i chryzantemowych czy ostróżki ogrodowej, które wytrzymają po ścięciu niespełna tydzień.

ogrodowe kwiaty cięte idealne na bukiety ogrodowe kwiaty cięte idealne na bukiety

Termin – kiedy ścinać kwiaty?

O trwałości kwiatów ciętych nie decyduje jednak wyłącznie gatunek rośliny, ale także inne czynniki jak np.: warunki przechowywania, termin cięcia czy kondycja roślin.

Aby kwiaty przetrwały w wazonie jak najdłużej, powinny zostać ścięte w niezbyt ciepły, bezdeszczowy dzień, najlepiej wczesnym przedpołudniem lub w późnych godzinach popołudniowych, a następnie jak najszybciej umieszczone w chłodnej, czystej wodzie. W południe oraz w dni gorące i słoneczne, rośliny są osłabione i przesuszone, dlatego zaraz po ścięciu szybko tracą świeżość i więdną.

Na trwałość kwiatów niebagatelny wpływ ma również termin ich cięcia, który powinien być dostosowany do indywidualnych wymagań danego gatunku. Niektóre rośliny lepiej się przechowują, jeśli ich kwiaty zostaną ścięte w fazie zabarwionego, ale nierozwiniętego jeszcze pąka (np. róże, lilie królewskie, piwonie, tulipany), inne w chwili cięcia powinny mieć rozwiniętych co najmniej kilka pąków (np. konwalie, groszki pachnące, mieczyki, floksy wiechowate), a jeszcze inne mogą trafić do wazonu jedynie w pełnym rozkwicie (np. cynie, dalie, astry).

ogrodowe kwiaty cięte idealne na bukiety ogrodowe kwiaty cięte idealne na bukiety

Kwiaty na dłużej – jak przedłużyć trwałość bukietu?

Trwałość kwiatów ciętych zależy jednak nie tylko od terminu cięcia i gatunku rośliny, ale także od warunków przechowywania. Jeśli umieścimy kwiaty w ciepłej wodzie i ustawimy je w słońcu lub w pobliżu dojrzałych owoców, wydzielających etylen, nawet najbardziej wytrzymałe gatunki mogą szybko zwiędnąć. Dlatego też powinniśmy pamiętać, że woda w wazonie powinna zawsze być chłodna i czysta (należy zmieniać ją co drugi dzień), a kwiaty umieszczone w miejscu ocienionym, chłodnym i przewiewnym.

Trwałość kwiatów możemy zwiększyć, dodając do wody specjalną odżywkę dla kwiatów ciętych, dostępną w każdej kwiaciarni lub w sklepie ogrodniczym. Odżywkę możemy też zastąpić domowym preparatem, dodając na 1/5 l. wody po łyżeczce octu winnego i cukru lub połowę tabletki polopiryny S z łyżeczką cukru. Cukier dostarczy roślinie niezbędnej energii, a polopiryna zapobiegnie nadmiernemu rozwojowi bakterii.

ogrodowe kwiaty cięte idealne na bukiety ogrodowe kwiaty cięte idealne na bukiety

Sympatie i antypatie – które kwiaty nie mogę stać w tym samym wazonie?

Umieszczając kwiaty w wazonie, warto też wziąć pod uwagę ich wzajemne oddziaływanie na siebie. Niektóre gatunki bardzo dobrze znoszą swoje towarzystwo i przetrwają dłużej, gdy zostaną wstawione do wspólnego wazonu (np. tulipany z gałązkami cyprysika, konwalie z macierzanką wonną, nasturcja z pędami żywotnika), inne jednak nie tolerują się wzajemnie i po umieszczeniu w jednym naczyniu, szybko zaczynają tracić urodę i świeżość (np. konwalie i narcyzy, konwalie i fiołki pachnące, hiacynty i róże, lilaki i tulipany, lilaki i konwalie, maki i lilie, groszki i róże, konwalie i róże oraz żółte pierwiosnki i szafirki). W osobnym wazonie powinny się też znaleźć róże, goździki, maki, narcyzy i storczyki.

ogrodowe kwiaty cięte idealne na bukiety ogrodowe kwiaty cięte idealne na bukiety

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia tytułowe: ALVERA / Depositphotos oraz Pexels / Pixabay, Flower Council Holland, zdjęcia w tekście: Flower Council Holland oraz iBulb

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Glorioza rotszylda Gloriosa rotschildiana

Goździk brodaty Dianthus barbatus

Floks wiechowaty / płomyk wiechowaty Phlox paniculata

Dzielżan Helenium

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści