Bukiety z ogródka
Kiedy zauroczeni urodą ogrodowych kwiatów postanawiamy zabrać je do domu, często jesteśmy rozczarowani, gdy już po kilku godzinach więdną i przestają być atrakcyjne. Jeśli planujemy uprawiać w ogrodzie rośliny, które chcemy wykorzystać na kwiat cięty, warto wiedzieć, jakie gatunki należy wybrać.
Uprawa kwiatów z nasion nie sprawia problemów, a jeśli przyłożysz się do regularnego ich dosiewania, rabata będzie kwitnąć miesiącami.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Trwałość – jak długo kwiaty ogrodowe postoją w wazonie?
Planując uprawę roślin ozdobnych, których kwiaty będziemy chcieli ścinać do wazonu, musimy wiedzieć, jakie gatunki się do tego nadają. Kwiaty niektórych roślin mogą bowiem przetrwać w wodzie zaledwie kilka lub najwyżej kilkanaście godzin (np. maki polne, maciejka, liliowce, fiołki pachnące, nasturcje), natomiast inne bez problemu wytrzymają w wazonie nawet kilka tygodni. Są także takie kwiaty, które po ścięciu zwijają płatki i nie będzie można już więcej podziwiać ich w pełnym rozkwicie (np. gazanie).
Do najbardziej cenionych i lubianych kwiatów ciętych należy szlachetna róża wielkokwiatowa. Niestety, mimo swojej popularności w wazonie przetrwa najwyżej 7-10 dni, przez co trudno nazwać ją królową kwiatów ciętych. W wazonie dużo lepiej poradzą sobie natomiast złocienie, które mogą spędzić w wodzie nawet 3-4 tygodnie. Znaczną trwałość wykazują też rudbekie, astry chińskie, nagietki, przymiotno, jeżówki, mieczyki, dzielżany, nachyłki oraz goździki, które będą ozdobą mieszkania przez ok. 2-3 tygodnie.
W wazonie niewiele ponad tydzień przetrwają z kolei cynie, krokosmie, astry nowoangielskie i nowobelgijskie, orliki, krwawniki, gailardie, lilie, piwonie, konwalie, dalie pompowe i tulipany. Urodą kwiatów ciętych będziemy mogli cieszyć się jeszcze krócej w przypadku floksów wiechowatych, konwalii, narcyzów, groszku pachnącego, zawilca japońskiego, dalii kaktusowych i chryzantemowych czy ostróżki ogrodowej, które wytrzymają po ścięciu niespełna tydzień.
Termin – kiedy ścinać kwiaty?
O trwałości kwiatów ciętych nie decyduje jednak wyłącznie gatunek rośliny, ale także inne czynniki jak np.: warunki przechowywania, termin cięcia czy kondycja roślin.
Na trwałość kwiatów niebagatelny wpływ ma również termin ich cięcia, który powinien być dostosowany do indywidualnych wymagań danego gatunku. Niektóre rośliny lepiej się przechowują, jeśli ich kwiaty zostaną ścięte w fazie zabarwionego, ale nierozwiniętego jeszcze pąka (np. róże, lilie królewskie, piwonie, tulipany), inne w chwili cięcia powinny mieć rozwiniętych co najmniej kilka pąków (np. konwalie, groszki pachnące, mieczyki, floksy wiechowate), a jeszcze inne mogą trafić do wazonu jedynie w pełnym rozkwicie (np. cynie, dalie, astry).
Kwiaty na dłużej – jak przedłużyć trwałość bukietu?
Trwałość kwiatów ciętych zależy jednak nie tylko od terminu cięcia i gatunku rośliny, ale także od warunków przechowywania. Jeśli umieścimy kwiaty w ciepłej wodzie i ustawimy je w słońcu lub w pobliżu dojrzałych owoców, wydzielających etylen, nawet najbardziej wytrzymałe gatunki mogą szybko zwiędnąć. Dlatego też powinniśmy pamiętać, że woda w wazonie powinna zawsze być chłodna i czysta (należy zmieniać ją co drugi dzień), a kwiaty umieszczone w miejscu ocienionym, chłodnym i przewiewnym.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Sympatie i antypatie – które kwiaty nie mogę stać w tym samym wazonie?
Umieszczając kwiaty w wazonie, warto też wziąć pod uwagę ich wzajemne oddziaływanie na siebie. Niektóre gatunki bardzo dobrze znoszą swoje towarzystwo i przetrwają dłużej, gdy zostaną wstawione do wspólnego wazonu (np. tulipany z gałązkami cyprysika, konwalie z macierzanką wonną, nasturcja z pędami żywotnika), inne jednak nie tolerują się wzajemnie i po umieszczeniu w jednym naczyniu, szybko zaczynają tracić urodę i świeżość (np. konwalie i narcyzy, konwalie i fiołki pachnące, hiacynty i róże, lilaki i tulipany, lilaki i konwalie, maki i lilie, groszki i róże, konwalie i róże oraz żółte pierwiosnki i szafirki). W osobnym wazonie powinny się też znaleźć róże, goździki, maki, narcyzy i storczyki.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia tytułowe: ALVERA / Depositphotos oraz Pexels / Pixabay, Flower Council Holland, zdjęcia w tekście: Flower Council Holland oraz iBulb