Nasturcja większa (Tropaeolum majus) to jednoroczna roślina pnąca należąca do rodziny nasturcjowatych (Tropaeolaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, a do Europy została sprowadzona w XVI wieku. Czasami uprawiana jest również jako roślina na kwiat cięty.

Jest to pnącze dorastające do 3 m, wytwarzające jasnozielone, okrągławe liście i pojedyncze kwiaty na długich szypułkach barwy żółtej, pomarańczowej lub czerwonej (w zależności od odmiany). Kwitnie od czerwca do września. Owocem nasturcji jest żebrowany orzeszek

Roślina jest dosyć łatwa w uprawie, ale niestety jest bardzo wrażliwa na mróz. Preferuje żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne gleby o dużej zawartości składników pokarmowych. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub półcienistych (mniej kwiatów a więcej liści).
Nasiona nasturcji wysiewa się w maju wprost do gruntu (roślina nie znosi przesadzania).

W czasie upałów powinna być podlewana, gdyż w przeciwnym wypadku jest podatniejsza na mszyce i inne szkodniki.

W ogrodzie (szczególnie typu wiejskiego) pnącze zdobyło szerokie zastosowanie. Nadaje się do dekoracji obrzeży, płotów i innych ogrodzeń, do tworzenia rabat mieszanych, na balkony oraz tarasy. Czasem jest sadzona w wiszących skrzyniach.

Zobacz koniecznie: Nasturcja większa - roślina polecana do ogrodu warzywnego i do kuchni