Nasturcja większa (Tropaeolum majus) to jednoroczna roślina pnąca należąca do rodziny nasturcjowatych (Tropaeolaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, a do Europy została sprowadzona w XVI wieku.

Jest to pnącze dorastające do 3 m, wytwarzające jasnozielone, okrągławe liście i pojedyncze kwiaty na długich szypułkach barwy żółtej, pomarańczowej lub czerwonej (w zależności od odmiany). Kwitnie od czerwca do września. Owocem nasturcji jest żebrowany orzeszek

Wymagania i uprawa

Roślina jest dosyć łatwa w uprawie, ale niestety jest bardzo wrażliwa na mróz. Preferuje żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoża o dużej zawartości składników pokarmowych. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub półcienistych (mniej kwiatów a więcej liści).

Nasiona nasturcji rozmnaża się przez wysiew wprost do gruntu w maju. Tak jak większość roślin jednorocznych, nasturcja nie powinna być przesadzana.

W czasie upałów powinna być podlewana, gdyż w przeciwnym wypadku jest podatniejsza na mszyce i inne szkodniki.

Zastosowanie

W ogrodzie (szczególnie typu wiejskiego) pnącze zdobyło szerokie zastosowanie. Nadaje się do dekoracji obrzeży, płotów i innych ogrodzeń, do tworzenia rabat mieszanych, na balkony oraz tarasy. Jest spotykana sadzona w sąsiedztwie z innymi kwiatami jednorocznymi w wiszących donicach, czy skrzyniach.

Czasami uprawiana jest również na kwiat cięty.

Zdjęcia: ZO