Logo
Logo

Postaw na dekorację z suszonych kwiatów i ciesz się latem przez cały rok!

Wiosną i latem z wielką przyjemnością otaczamy się kwiatami. Ich obecność w domowym wnętrzu może trwać jednak cały rok. Mowa nie tylko o roślinach doniczkowych, lecz także suszkach, które są trwałym i naturalnym dodatkiem do współczesnych wnętrz.

Spis treści
Udekoruj swoje wnętrza suszonymi kwiatami!
Zieleń na lata, czyli rośliny stabilizowane!
Kwiaty prasowane, czyli modny akcent dekoracyjny
Kwiaty na trudne czasy?

Udekoruj swoje wnętrza suszonymi kwiatami! 

Do lamusa odeszły już szare, zakurzone suszki pozostawione na długie miesiące w wazonie. Aktualnie dostępne suszone kwiaty nie przypominają tych z minionych lat. Ich różnorodność sprawia, że znakomicie zdobią nowoczesne wnętrza, podkreślając przy tym ich charakter.

Poza odmianami rodzimymi, prym wiodą gatunki egzotyczne takie jak suszone gałązki bawełny lub protei oraz liście palmy. Zwolennicy minimalizmu mogą postawić na jednogatunkowy bukiet lekkiego dmuszka jajowatego, kulistej kraspedii lub drobnych kwiatów gipsówki. Z kolei miłośnicy wyrazistych dodatków stworzyć mogą obfity i kolorowy bukiet, na przykład z suszonej mozgi kanaryjskiej.

Suche bukiety od Blosmi
Fot. Blosmi 

Kwiaty suszone można łączyć do woli, zgodnie z własnymi preferencjami i w nawiązaniu do wybranej stylistyki wnętrza. Istnieje także rozwiązanie dla osób, które nie czują się na siłach, by samodzielnie dobrać kwiaty. Z myślą o nich marka Blosmi stworzyła gotowe zestawy i bukiety, które wystarczy ułożyć w ulubionym wazonie.

Zieleń na lata, czyli rośliny stabilizowane!

Dobre kilka lat temu ogromną popularność zyskały tzw. zielone ściany wykonane ze stabilizowanego mchu. Obecnie, pośród roślin stabilizowanych znajdziemy również inne gatunki. Warto zacząć jednak od wyjaśnienia, co je charakteryzuje.

Suche kwiaty w wazonie
Fot. Blosmi 

Stabilizacja roślin oznacza ich utrwalanie w roztworze na bazie gliceryny. Zastępuje on wodę i soki znajdujące się w roślinie, która dzięki temu procesowi nie więdnie i zachowuje swój świeży wygląd na długo. Są to zatem rośliny zupełnie naturalne, jednak o wydłużonej żywotności. Podobnie jak suszki, eksponujemy je w wazonie bez wody. Czym zatem różnią się rośliny stabilizowane od suszonych? Przede wszystkim są bardziej elastyczne i mniej podatne na kruszenie. Mogą stanowić zarówno dekorację do wazonu, jak i element suchych bukietów czy różnorodnych kompozycji kwiatowych.

Wśród roślin stabilizowanych największym zainteresowaniem cieszy się eukaliptus - komentuje Bogna Brodowicz, współzałożycielka marki Blosmi. - Dostępny jest w wielu odmianach m.in. populus, parvifolia, baby czy nicoly. Występuje zarówno w kolorze zielonym, jak i czerwonym. Można łączyć go z innymi stabilizowanymi lub suszonymi kwiatami. Świetnie prezentuje się w towarzystwie kraspedii, lunarii oraz akacji srebrzystej. Poza eukaliptusem, wśród roślin stabilizowanych najchętniej wybierane są gałązki ruskusu oraz szarłat zwisły, który wyróżnia jego lejąca forma.

Kwiaty prasowane, czyli modny akcent dekoracyjny

Poza kwiatami w wazonie, suszki swoje miejsce znajdują również na… ścianach. To wszystko za sprawą rękodzieła, które przeżywa obecnie swój renesans. Razem z nim do łask wróciły kwiaty prasowane, czyli inaczej mówiąc suszone na płasko. Stosuje się do tego specjalną prasę, którą skojarzyć można ze szkolnym zielnikiem. Z kwiatów prasowanych tworzy się obrazy, kolaże lub prace w formie metryczki dla dziecka czy kartki z kalendarza. Stanowią one akcent dekoracyjny, a jednocześnie sentymentalną pamiątkę ważnych życiowych wydarzeń.

Kompozycje z suchych kwiatow
Fot. Blosmi 

Kwiaty na trudne czasy? 

Kwiaty, również te suszone, są kwintesencją piękna, koloru i radości. To wartości, których każdy z nas pragnie i potrzebuje. Kwiaty budzą tylko dobre skojarzenia, a nawet mały bukiet w domowych czterech kątach potrafi zmienić i ocieplić charakter wnętrza.

Zalet suszonych kwiatów jest wiele i nie leżą one wyłącznie po stronie ich walorów estetycznych. To także trwałość, naturalność i różnorodność. Odpowiednio przechowywane suszone kwiaty mogą zdobić dom nie tylko przez tydzień lub dwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zostały z nami na dłużej.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Blosmi

Autor
Postaw na dekorację z suszonych kwiatów i ciesz się latem przez cały rok!
Postaw na dekorację z suszonych kwiatów i ciesz się latem przez cały rok!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz