Logo
Logo

Przerzucanie warstw kompostu: dlaczego trzeba to robić?

Pytanie czytelnika: Pomocy! Mój kompostownik strasznie śmierdzi! Wbiłem widły w pryzmę i okazało się, że trawa i liście gniją! Co teraz mam zrobić, aby pozbyć się tego smrodu? W takich warunkach kompost chyba się nie rozłoży tylko zgnije.

Gdy warstwy kompostu są zbyt ubite i rozkład materii organicznej przebiega w warunkach beztlenowych niestety dochodzi do gnicia. Takie warunki sprawiają, że w pryzmie umierają wszelkie pomocne bakterie, dżdżownice i inne ważne mikroorganizmy, dzięki którym materia szybko rozkłada się i ma odpowiednie ilości składników odżywczych.

Gnijący kompost można jednak uratować, choć należy się liczyć z tym, że zabierze to dużo czasu.

Najlepiej jest przerzucić zawartość kompostownika na rozłożoną plandekę bądź grubą folię, poczekać aż wyschnie i dokładnie wymieszać. Następnie przerzucić ponownie do kompostownika,  dodając warstwy, które sprawią, że do wewnątrz pryzmy na pewno będzie docierać powietrze (np. drobnych gałązek, kartonów).

Kompostowanie powinno przebiegać w warunkach tlenowych, w umiarkowanej wilgotności i przy udziale mikroorganizmów glebowych oraz dżdżownic.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Pixabay

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (17)
Twoja strona ogrodu