Logo
Logo

Sprawdzone metody zabezpieczania roślin na zimę | Wszystko, co warto wiedzieć!

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku mroźnych wiatrów i wahania temperatury. O najbardziej delikatnych gatunkach roślin powinniśmy pomyśleć tuż przed zimowymi miesiącami. Dowiedz się, które z nich wymagają okrycia.

Spis treści
Czym zabezpieczać rośliny na zimę? Kiedy zabezpieczać rośliny na zimę? Jak zabezpieczać rośliny na zimę? Jakie rośliny wymagają ochrony na zimę? Zimowanie pod kołderką: śnieg sprzymierzeńcem roślin Dowiedz się szczegółów - jak zabezpieczać na zimę różne grupy roślin? Film: Jak NIE zabezpieczać roślin przed zimą

Czym zabezpieczać rośliny na zimę?

Ochrona roślin przed mrozem jest szczególnie ważna dla gatunków egzotycznych i pochodzących z rejonów o łagodniejszym klimacie, odmian wrażliwych na zimno oraz młodych roślin, niedawno posadzonych. Niektórych roślin (głównie gatunków rodzimych) nie trzeba wcale zabezpieczać, bo doskonale sobie radzą bez osłony.

Wybór odpowiedniego materiału jest uzależniony od typu rośliny, wielkości, wieku oraz podatności na przemarzanie. Do zabezpieczania roślin na zimę można używać materiałów z ogrodu, np.: słomę, trociny, suche liście lub stroisz (gałązki roślin iglastych) lub materiałów dostępnych w sklepach ogrodniczych, takich jak: mat słomianych, szarego papieru, kory lub agrowłókniny. Należy pamiętać, że nie wolno używać toreb i worków foliowych, gdyż materiały te nie przepuszczają powietrza!

Kiedy zabezpieczać rośliny na zimę?

Nie należy robić tego zbyt wcześnie, gdyż rośliny wtedy zbyt wolno wchodzą w stan spoczynku, a w skrajnych przypadkach może to prowadzić do tzw. zaparzania się roślin.

Rośliny zabezpieczamy na zimę wtedy, gdy nadejdą pierwsze przymrozki i lekko przemarznie górna warstwa gleby, a temperatura powietrza przez kilka dni będzie utrzymywać się na poziomie około - 5 stopni. Zimowe okrycie chroni rośliny zarówno przed wahaniami temperatury, jak i przed mroźnymi, suchymi wiatrami oraz palącym słońcem.

Jeśli zima "wyhamowała" z nadejściem i znowu panuje cieplejsza temperatura, poluzuj okrycia ochronne – należy umożliwić cyrkulację powietrza i sprawdzić stan konstrukcji, bo rośliny mogą wówczas nie wejść całkowicie w stan uśpienia, a wręcz przeciwnie – mogą zacząć rosnąć!

Jak zabezpieczać rośliny na zimę?

Nawet w przypadku przemarznięcia części nadziemnej, na wiosnę roślina odrośnie z zabezpieczonej części. Dlatego należy dokładnie zabezpieczyć korzenie i dolną część łodyg roślin, np. gałązkami roślin iglastych. Powinniśmy je również obsypać korą, trocinami lub ziemią do wysokości 30-40 cm.

Wyższe części roślin (korony) można zabezpieczyć chochołem ze słomy lub owinąć agrowłókniną. Takie okrycie rośliny nie powinno być zbyt szczelne, gdyż brak dostępu powietrza może być przyczyną chorób.

Zabezpieczanie roslin ogrodowych przed mrozem fot. M.Palczynska
Fot. M. Palczyńska
Część nadziemna owiń agrowłókniną, jutą lub słomiana matą, a część podziemną zabezpiecz kopczykiem z kory sosnowej lub suchych liści. Unikaj okryć z plastiku lub wycinaj w nich szpary, aby zapobiec wzrostowi temperatury i wilgotności pod osłoną. Pamiętaj, że materiały izolacyjne, np. słoma czy karton, muszą być suche – w przeciwnym razie może dojść do gnicia.


Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Podczas zabezpieczania roślin przed mrozem nie obwiązujmy ich zbyt ciasno. Powinniśmy zostawić nieco luzu tak, aby biała agrowłóknina lub worek jutowy nie dotykała ściśle pędów.

Zabezpieczanie roślin ogrodowych przed mrozem fot. 7monarda - Fotolia
Fot. 7monarda/Fotolia

Zimowa osłona nie może być zbyt szczelna, gdyż brak dostępu powietrza może być przyczyną chorób. Doniczki warto zabezpieczyć styropianem z każdej strony, także od spodu.

Jakie rośliny wymagają ochrony na zimę?

Przede wszystkim przed mrozem należy ochronić rośliny, które rosną w miejscach narażonych na silne wiatry, są młode albo niedawno posadzone.

Większe drzewa i krzewy zabezpiecza się tylko w pierwszych latach po posadzeniu. W kolejnych latach ich mrozoodporność będzie wzrastać. Silne i mroźne wiatry wiejące z północy lub ze wschodu powodują wysuszenie pędów, zwłaszcza igieł i zimozielonych liści, a przede wszystkim powodują nasilanie się niskiej temperatury.

Na zimę osłaniajmy również mniejsze iglaki i rośliny o zimozielonych liściach rosnące na stanowiskach słonecznych! – Mimo, ze większość z tych roślin jest wytrzymała na mróz, to podczas silnego nasłonecznienia z powierzchni liści wyparowuje woda. Równocześnie roślina nie może pobrać wody gdy ziemia jest zamarznięta – wynikiem jest bardzo mocne osłabienie się, albo wyschnięcie rośliny!

Zimowanie pod kołderką: śnieg sprzymierzeńcem roślin

Mroźne, bezśnieżne zimy są bardzo groźne dla zimujących roślin, gdyż są one narażone są na mroźne i suche wiatry. Sprzymierzeńcem roślin jest śnieg. Rośliny przykryte puchową kołderką przetrzymają nawet duże spadki temperatury, gdyż stanowi on dla nich ochronę przed zimnym wiatrem. Jednak, gdy śniegu jest za dużo, może stanowić zagrożenie dla gałęzi. Pod ciężarem mokrego śniegu mogą się one łamać lub deformować, dlatego warto jego nadmiar strząsać.


Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Dowiedz się szczegółów - jak zabezpieczać na zimę różne grupy roślin?

Najlepszą metodą radzenia sobie z mrozami w ogrodzie jest po prostu wybieranie gatunków i odmian wytrzymałych na mróz. Istnieje obecnie bardzo wiele roślin, które nawet bez zabezpieczenia przetrzymują bardzo niskie temperatury.

Zwykle jednak bywa tak, że im atrakcyjniejsza roślina, tym jest bardziej wrażliwa na mróz. Gdy temperatury spadają do -20, a nawet do -30 ºC, bez naszej pomocy wiele pięknych gatunków nie przeżywa Polskich mrozów – decydujmy się na nie odpowiedzialnie.

Film: Jak NIE zabezpieczać roślin przed zimą

Źródło: Make Your Life Greener / Youtube.pl


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: yulyao/Fotolia

Autor
Sprawdzone metody zabezpieczania roślin na zimę | Wszystko, co warto wiedzieć!
Sprawdzone metody zabezpieczania roślin na zimę | Wszystko, co warto wiedzieć!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl