Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
79
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Sprawdzone metody zabezpieczania roślin na zimę

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku mroźnych wiatrów i wahania temperatury. O najbardziej delikatnych gatunkach roślin powinniśmy pomyśleć tuż przed zimowymi miesiącami. Dowiedz się, które z nich wymagają okrycia.

Ochrona roślin przed mrozem jest szczególnie ważna dla gatunków egzotycznych i pochodzących z rejonów o łagodniejszym klimacie, odmian wrażliwych na zimno oraz młodych roślin, niedawno posadzonych. Niektórych roślin (głównie gatunków rodzimych) nie trzeba wcale zabezpieczać, bo doskonale sobie radzą bez osłony.

Czym zabezpieczać rośliny przed mrozem?

Wybór odpowiedniego materiału jest uzależniony od typu rośliny, wielkości, wieku oraz podatności na przemarzanie. Do zabezpieczania roślin na zimę można używać materiałów z ogrodu, np.: słomę, trociny, suche liście lub stroisz (gałązki roślin iglastych) lub materiałów dostępnych w sklepach ogrodniczych, takich jak: mat słomianych, szarego papieru, kory lub agrowłókniny. Należy pamiętać, że nie wolno używać toreb i worków foliowych, gdyż materiały te nie przepuszczają powietrza!

Kiedy zabezpieczać rośliny przed mrozem?

Nie należy robić tego zbyt wcześnie, gdyż rośliny wtedy zbyt wolno wchodzą w stan spoczynku, a w skrajnych przypadkach może to prowadzić do tzw. zaparzania się roślin.

Rośliny zabezpieczamy na zimę wtedy, gdy nadejdą pierwsze przymrozki i lekko przemarznie górna warstwa gleby, a temperatura powietrza przez kilka dni będzie utrzymywać się na poziomie około - 5 stopni. Zimowe okrycie chroni rośliny zarówno przed wahaniami temperatury, jak i przed mroźnymi, suchymi wiatrami oraz palącym słońcem.

Jeśli zima "wyhamowała" z nadejściem i znowu panuje cieplejsza temperatura, poluzuj okrycia ochronne – należy umożliwić cyrkulację powietrza i sprawdzić stan konstrukcji, bo rośliny mogą wówczas nie wejść całkowicie w stan uśpienia, a wręcz przeciwnie – mogą zacząć rosnąć!

Jak zabezpieczać rośliny przed mrozem?

Nawet w przypadku przemarznięcia części nadziemnej, na wiosnę roślina odrośnie z zabezpieczonej części. Dlatego należy dokładnie zabezpieczyć korzenie i dolną część łodyg roślin, np. gałązkami roślin iglastych. Powinniśmy je również obsypać korą, trocinami lub ziemią do wysokości 30-40 cm.

Wyższe części roślin (korony) można zabezpieczyć chochołem ze słomy lub owinąć agrowłókniną. Takie okrycie rośliny nie powinno być zbyt szczelne, gdyż brak dostępu powietrza może być przyczyną chorób.

Zabezpieczanie roslin ogrodowych przed mrozem fot. M.Palczynska
Fot. M. Palczyńska
Część nadziemna owiń agrowłókniną, jutą lub słomiana matą, a część podziemną zabezpiecz kopczykiem z kory sosnowej lub suchych liści. Unikaj okryć z plastiku lub wycinaj w nich szpary, aby zapobiec wzrostowi temperatury i wilgotności pod osłoną. Pamiętaj, że materiały izolacyjne, np. słoma czy karton, muszą być suche – w przeciwnym razie może dojść do gnicia.

Jakie rośliny wymagają ochrony przed mrozem?

Przede wszystkim przed mrozem należy ochronić rośliny, które rosną w miejscach narażonych na silne wiatry, są młode albo niedawno posadzone.

Większe drzewa i krzewy zabezpiecza się tylko w pierwszych latach po posadzeniu. W kolejnych latach ich mrozoodporność będzie wzrastać. Silne i mroźne wiatry wiejące z północy lub ze wschodu powodują wysuszenie pędów, zwłaszcza igieł i zimozielonych liści, a przede wszystkim powodują nasilanie się niskiej temperatury.

Na zimę osłaniajmy również mniejsze iglaki i rośliny o zimozielonych liściach rosnące na stanowiskach słonecznych! – Mimo, ze większość z tych roślin jest wytrzymała na mróz, to podczas silnego nasłonecznienia z powierzchni liści wyparowuje woda. Równocześnie roślina nie może pobrać wody gdy ziemia jest zamarznięta – wynikiem jest bardzo mocne osłabienie się, albo wyschnięcie rośliny!


Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Podczas zabezpieczania roślin przed mrozem nie obwiązujmy ich zbyt ciasno. Powinniśmy zostawić nieco luzu tak, aby biała agrowłóknina lub worek jutowy nie dotykała ściśle pędów.

Zabezpieczanie roślin ogrodowych przed mrozem fot. 7monarda - Fotolia
Fot. 7monarda/Fotolia

Zimowa osłona nie może być zbyt szczelna, gdyż brak dostępu powietrza może być przyczyną chorób. Doniczki warto zabezpieczyć styropianem z każdej strony, także od spodu.

Zimowanie pod kołderką: śnieg sprzymierzeńcem roślin

Mroźne, bezśnieżne zimy są bardzo groźne dla zimujących roślin, gdyż są one narażone są na mroźne i suche wiatry. Sprzymierzeńcem roślin jest śnieg. Rośliny przykryte puchową kołderką przetrzymają nawet duże spadki temperatury, gdyż stanowi on dla nich ochronę przed zimnym wiatrem. Jednak, gdy śniegu jest za dużo, może stanowić zagrożenie dla gałęzi. Pod ciężarem mokrego śniegu mogą się one łamać lub deformować, dlatego warto jego nadmiar strząsać.


Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Dowiedz się szczegółów - jak zabezpieczać rośliny przed zimą?

Najlepszą metodą radzenia sobie z mrozami w ogrodzie jest po prostu wybieranie gatunków i odmian wytrzymałych na mróz. Istnieje obecnie bardzo wiele roślin, które nawet bez zabezpieczenia przetrzymują bardzo niskie temperatury.

Zwykle jednak bywa tak, że im atrakcyjniejsza roślina, tym jest bardziej wrażliwa na mróz. Gdy temperatury spadają do -20, a nawet do -30 ºC, bez naszej pomocy wiele pięknych gatunków nie przeżywa Polskich mrozów – decydujmy się na nie odpowiedzialnie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: yulyao/Fotolia

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (14)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT