Logo
Logo
77
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Sprawdzone metody zabezpieczania roślin na zimę

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku mroźnych wiatrów i wahania temperatury. O najbardziej delikatnych gatunkach roślin powinniśmy pomyśleć tuż przed zimowymi miesiącami. Dowiedz się, które z nich wymagają okrycia.

 

Ochrona roślin przed mrozem jest szczególnie ważna dla gatunków egzotycznych i pochodzących z rejonów o łagodniejszym klimacie, odmian wrażliwych na zimno oraz młodych roślin, niedawno posadzonych. Niektórych roślin (głównie gatunków rodzimych) nie trzeba wcale zabezpieczać, bo doskonale sobie radzą bez osłony.

Czym zabezpieczać rośliny przed mrozem?

Wybór odpowiedniego materiału jest uzależniony od typu rośliny, wielkości, wieku oraz podatności na przemarzanie. Do zabezpieczania roślin na zimę można używać materiałów z ogrodu, np.: słomę, trociny, suche liście lub stroisz (gałązki roślin iglastych) lub materiałów dostępnych w sklepach ogrodniczych, takich jak: mat słomianych, szarego papieru, kory lub agrowłókniny. Należy pamiętać, że nie wolno używać toreb i worków foliowych, gdyż materiały te nie przepuszczają powietrza!

Kiedy zabezpieczać rośliny przed mrozem?

Nie należy robić tego zbyt wcześnie, gdyż rośliny wtedy zbyt wolno wchodzą w stan spoczynku, a w skrajnych przypadkach może to prowadzić do tzw. zaparzania się roślin.

Rośliny zabezpieczamy na zimę wtedy, gdy nadejdą pierwsze przymrozki i lekko przemarznie górna warstwa gleby, a temperatura powietrza przez kilka dni będzie utrzymywać się na poziomie około - 5 stopni. Zimowe okrycie chroni rośliny zarówno przed wahaniami temperatury, jak i przed mroźnymi, suchymi wiatrami oraz palącym słońcem.

Jeśli zima "wyhamowała" z nadejściem i znowu panuje cieplejsza temperatura, poluzuj okrycia ochronne – należy umożliwić cyrkulację powietrza i sprawdzić stan konstrukcji, bo rośliny mogą wówczas nie wejść całkowicie w stan uśpienia, a wręcz przeciwnie – mogą zacząć rosnąć!

Jak zabezpieczać rośliny przed mrozem?

Nawet w przypadku przemarznięcia części nadziemnej, na wiosnę roślina odrośnie z zabezpieczonej części. Dlatego należy dokładnie zabezpieczyć korzenie i dolną część łodyg roślin, np. gałązkami roślin iglastych. Powinniśmy je również obsypać korą, trocinami lub ziemią do wysokości 30-40 cm.

Wyższe części roślin (korony) można zabezpieczyć chochołem ze słomy lub owinąć agrowłókniną. Takie okrycie rośliny nie powinno być zbyt szczelne, gdyż brak dostępu powietrza może być przyczyną chorób.

Zabezpieczanie roslin ogrodowych przed mrozem fot. M.Palczynska
Fot. M. Palczyńska
Część nadziemna owiń agrowłókniną, jutą lub słomiana matą, a część podziemną zabezpiecz kopczykiem z kory sosnowej lub suchych liści. Unikaj okryć z plastiku lub wycinaj w nich szpary, aby zapobiec wzrostowi temperatury i wilgotności pod osłoną. Pamiętaj, że materiały izolacyjne, np. słoma czy karton, muszą być suche – w przeciwnym razie może dojść do gnicia.

Jakie rośliny wymagają ochrony przed mrozem?

Przede wszystkim przed mrozem należy ochronić rośliny, które rosną w miejscach narażonych na silne wiatry, są młode albo niedawno posadzone.

Większe drzewa i krzewy zabezpiecza się tylko w pierwszych latach po posadzeniu. W kolejnych latach ich mrozoodporność będzie wzrastać. Silne i mroźne wiatry wiejące z północy lub ze wschodu powodują wysuszenie pędów, zwłaszcza igieł i zimozielonych liści, a przede wszystkim powodują nasilanie się niskiej temperatury.

Na zimę osłaniajmy również mniejsze iglaki i rośliny o zimozielonych liściach rosnące na stanowiskach słonecznych! – Mimo, ze większość z tych roślin jest wytrzymała na mróz, to podczas silnego nasłonecznienia z powierzchni liści wyparowuje woda. Równocześnie roślina nie może pobrać wody gdy ziemia jest zamarznięta – wynikiem jest bardzo mocne osłabienie się, albo wyschnięcie rośliny!


Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Podczas zabezpieczania roślin przed mrozem nie obwiązujmy ich zbyt ciasno. Powinniśmy zostawić nieco luzu tak, aby biała agrowłóknina lub worek jutowy nie dotykała ściśle pędów.

Zabezpieczanie roślin ogrodowych przed mrozem fot. 7monarda - Fotolia
Fot. 7monarda/Fotolia

Zimowa osłona nie może być zbyt szczelna, gdyż brak dostępu powietrza może być przyczyną chorób. Doniczki warto zabezpieczyć styropianem z każdej strony, także od spodu.

Zimowanie pod kołderką: śnieg sprzymierzeńcem roślin

Mroźne, bezśnieżne zimy są bardzo groźne dla zimujących roślin, gdyż są one narażone są na mroźne i suche wiatry. Sprzymierzeńcem roślin jest śnieg. Rośliny przykryte puchową kołderką przetrzymają nawet duże spadki temperatury, gdyż stanowi on dla nich ochronę przed zimnym wiatrem. Jednak, gdy śniegu jest za dużo, może stanowić zagrożenie dla gałęzi. Pod ciężarem mokrego śniegu mogą się one łamać lub deformować, dlatego warto jego nadmiar strząsać.


Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Dowiedz się szczegółów - jak zabezpieczać rośliny przed zimą?

Najlepszą metodą radzenia sobie z mrozami w ogrodzie jest po prostu wybieranie gatunków i odmian wytrzymałych na mróz. Istnieje obecnie bardzo wiele roślin, które nawet bez zabezpieczenia przetrzymują bardzo niskie temperatury.

Zwykle jednak bywa tak, że im atrakcyjniejsza roślina, tym jest bardziej wrażliwa na mróz. Gdy temperatury spadają do -20, a nawet do -30 ºC, bez naszej pomocy wiele pięknych gatunków nie przeżywa Polskich mrozów – decydujmy się na nie odpowiedzialnie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: yulyao/Fotolia


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (13)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu