Zalety maty szkółkarskiej
Niewątpliwą zaletą stosowania maty jest ochrona upraw przed chwastami. Mata jest na tyle gruba, że skutecznie zapobiega rozrastaniu się niechcianej roślinności. To świetny sposób, by przez wiele lat praktycznie zapomnieć o ręcznym odchwaszczaniu!
Najlepiej jest rozkładać matę na ziemi przed posadzeniem roślin. Wówczas po rozłożeniu tkaniny wystarczy w odpowiednich miejscach naciąć (np. na krzyż) miejsce sadzenia roślin, lekko odwinąć nacięte fragmenty, posadzić roślinę i z powrotem przykryć glebę pod posadzoną już rośliną. Można oczywiście także rozłożyć agrowłókninę pod rosnącymi już roślinami. Należy wtedy odpowiednio nacinać materiał i układać w miejscach, gdzie znajdują się poszczególne nasadzenia. Na końcu oczywiście nawadniamy rośliny i dopiero później rozsypujemy jeszcze na włókninę warstwę kory lub innej tradycyjnej ściółki.
Wady maty szkółkarskiej
Mimo niewątpliwych zalet agrotkanin, należy pamiętać, że pielęgnacja roślin oraz gleby przy zastosowaniu agrowłóknin rodzi pewne trudności.
- Trudność w stosowaniu nawozów
Przede wszystkim należy pamiętać, że przy ich zastosowaniu nawozy sypkie (np. granulowane) mogą słabiej docierać do podłoża. Z tego względu skuteczniej jest stosować nawozy rozpuszczalne w wodzie lub zastosować nawozy długo działające, umieszczając je pod powierzchnię agrowłóknin. Wysypywanie nawozów granulowanych bezpośrednio i jedynie na ściółkę odnosi niewielki skutek – tracą one swoje właściwości (wietrzeją). - Konieczność zastosowania automatycznego podlewania
Ważna jest także kwestia nawadniania upraw ściółkowanych przy użyciu agrowłóknin i innych mat ogrodniczych (szkółkarskich). Warto pamiętać, że w przypadku różnego rodzaju tkanin ogrodniczych, najbardziej optymalne jest zastosowanie automatycznego nawodnienia, np. tzw. kroplowego – skierowanego wprost do strefy korzeni. Podlewanie tradycyjnymi zraszaczami lub wężami ogrodowymi może nie dostarczyć roślinom odpowiedniej ilości wilgoci, która w dużej części wyparuje zanim dotrze do strefy korzeniowej. - Utrudniony naturalny obieg materii organicznej
Kolejnym minusem zastosowania agrowłóknin może być zaburzenie naturalnej struktury gleby – obieg materii organicznej (także mikroorganizmów) pomiędzy glebą a ściółką jest utrudniony. Podłoże w takim przypadku, w dłuższym okresie czasu może ubożeć, przez brak naturalnych procesów przemiany. Z kolei zaburzenie naturalnych warunków wodno-powietrznych powierzchni gleby pod włókniną może także powodować, że strefa korzeni roślin (szukających większej ilości powietrza) buduje się płytko, zaraz pod powierzchnią materiału, co też nie jest korzystne.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: scrisman/Depositphotos