Logo
Logo

Wady i zalety mat ogrodniczych: gdzie warto je stosować?

Pytanie czytelnika: Jakie maty ogrodnicze zastosować? Czy nie będą utrudniały wzrostu roślinom w ogrodzie?

Spis treści
Co to mata ogrodnicza? Czy warto stosować matę ogrodniczą? Jak działa?

Co to są maty ogrodnicze?

Maty ogrodnicze (geowłókniny, agrowłókniny) są powszechnie stosowane na rabatach w celu ograniczenia rozwoju chwastów. Producenci zalecają stosowanie tego typu materiału zapewniając, że podnoszą one temperaturę oraz wilgotność gleby, przepuszczając wodę i powietrze.

Jak działają maty ogrodnicze?

Maty ogrodnicze utrudniają rozrastanie się chwastów, lecz jednocześnie zamulają powierzchnię gleby, co sprawia, że roślina poszukująca tlenu wypuszcza korzenie bardzo wysoko – tuż nad ziemię.


Przy stosowaniu mat ogrodniczych utrudniony jest naturalny obieg materii, gdyż gleba jest oddzielona od ściółki i struktura gleby nie ulega żadnym zmianom, a sama ma tendencję do szybkiego wysuszania się. Z biegiem czasu zaburzony jest proces parowania wody z gruntu i utrudnione nawożenie.

Maty sprawdzają się najlepiej w przypadku stosowania automatycznego nawodnienia, skierowanego wprost do korzeni pod ziemią.

 
 

Maty ogrodnicze ograniczają rozrost chwastów, utrudniając przy tym wymianę powietrza i dostęp wody. Stosuje się je do małych i dużych nasadzeń.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Palczyńska, zdjęcie tytułowe: rodimovpavel / Fotolia

Autor
Wady i zalety mat ogrodniczych: gdzie warto je stosować?
Wady i zalety mat ogrodniczych: gdzie warto je stosować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość ja

11-07-2022 10:58

agrowłóknina - plastik w ogrodzie . jestem profesjonalnym ogrodnikiem - niemal całe życie pielęgnuje ogrody. Zaczynałem u siebie w domu - na własnej działce. Potem pracowałem w Angli . Znowó wróciłem i powiem krótko. Osoby stosujące agrowłókninę to zaprzałe, leniwe , zarozumiałe ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_prace_ogrodowe
NAJNOWSZE TREŚCI