Odpowiedź eksperta
Krzewy zimozielone w ogrodzie
Krzewy i krzewinki zimozielone to piękna dekoracja zimowego ogrodu. Można z nich tworzyć niskie i wysokie żywopłoty, zielone rzeźby, wzbogacać nimi kompozycje z roślin liściastych zrzucających liście oraz tworzyć kobierce osłaniające ziemię.
Wiele krzewów zimozielonych pochodzi z cieplejszych regionów i dlatego w bezśnieżne, mroźne zimy przemarza lub traci dużo wilgoci i ginie z powodu suszy fizjologicznej. Dlatego zimą, poza osłoną, w czasie odwilży wymagają też podlewania. Szczególnie wrażliwe na mróz są młode rośliny zimozielone. Najlepiej więc osłaniać je przez kilka pierwszych sezonów po posadzeniu – później nie będzie to konieczne.
Jakie gatunki zimozielone w polskich ogrodach sprawdzają się najlepiej? Poznaj 3 najbardziej odporne!
Najbardziej odporne krzewy zimozielone
- Barwinek pospolity (Vinca minor) – płożąca krzewinka, która doskonale rośnie w cieniu (półcieniu) wyższych krzewów i drzew. Tworzy zwarte kobierce błyszczących liści. Kwitnie na niebiesko na przełomie kwietnia i maja; powtarza nieraz kwitnienie w sierpniu. Wymaga żyznego podłoża.
- Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) – krzew, który daje się łatwo formować, lubi cięcie, często stosowany jest na niskie żywopłoty obwódkowe rabat. Dobrze rośnie w cieniu oraz na słońcu. Dorasta o 2 m wysokości. Ma wiele odmian różniących się docelową wysokością, pokrojem i nieco kształtem liści.
- Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) – krzew osiągający 2-2,5 m wysokości, o ozdobnych, długo utrzymujących się na roślinie owocach – zjadanych chętnie przez ptaki. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Jego pędy pokryte są ostrymi cierniami. Nadaje się do kompozycji z innymi krzewami i do tworzenia żywopłotów.
Zdjęcie tytułowe: Alicja / Pixabay