Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Krzewy zimozielone odporne na mróz | 3 sprawdzone gatunki

Pytanie czytelnika: Bardzo lubię krzewy zimozielone, które cieszą oko zimą, kiedy inne rośliny nie mają liści. Są one zazwyczaj niestety wrażliwe na chłód i należy je osłaniać na zimę. Które gatunki są najbardziej odporne i będą zdobić ogród przez cały rok?

Spis treści
Jakie rośliny zimozielone posadzić w ogrodzie? Jakie krzewy zimozielone wybrać? Jakie są odporne?

Odpowiedź eksperta

Krzewy zimozielone w ogrodzie

Krzewy i krzewinki zimozielone to piękna dekoracja zimowego ogrodu. Można z nich tworzyć niskie i wysokie żywopłoty, zielone rzeźby, wzbogacać nimi kompozycje z roślin liściastych zrzucających liście oraz tworzyć kobierce osłaniające ziemię.

Gatunki zimozielone mogą pozostać na zimę nieokryte pod warunkiem, że zostały posadzone w zacisznym miejscu, osłoniętym od wiatrów.

Wiele krzewów zimozielonych pochodzi z cieplejszych regionów i dlatego w bezśnieżne, mroźne zimy przemarza lub traci dużo wilgoci i ginie z powodu suszy fizjologicznej. Dlatego zimą, poza osłoną, w czasie odwilży wymagają też podlewania. Szczególnie wrażliwe na mróz są młode rośliny zimozielone. Najlepiej więc osłaniać je przez kilka pierwszych sezonów po posadzeniu – później nie będzie to konieczne.

Jakie gatunki zimozielone w polskich ogrodach sprawdzają się najlepiej? Poznaj 3 najbardziej odporne!

Fot. Pixabay
1 – Zimozielony barwinek pospolity, 2 – Pięknie oszroniony bukszpan, 3 – obficie owocujący ognik szkarłatny

Najbardziej odporne krzewy zimozielone

  • Barwinek pospolity (Vinca minor) – płożąca krzewinka, która doskonale rośnie w cieniu (półcieniu) wyższych krzewów i drzew. Tworzy zwarte kobierce błyszczących liści. Kwitnie na niebiesko na przełomie kwietnia i maja; powtarza nieraz kwitnienie w sierpniu. Wymaga żyznego podłoża.
  • Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) – krzew, który daje się łatwo formować, lubi cięcie, często stosowany jest na niskie żywopłoty obwódkowe rabat. Dobrze rośnie w cieniu oraz na słońcu. Dorasta o 2 m wysokości. Ma wiele odmian różniących się docelową wysokością, pokrojem i nieco kształtem liści.
  • Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) – krzew osiągający 2-2,5 m wysokości, o ozdobnych, długo utrzymujących się na roślinie owocach –  zjadanych chętnie przez ptaki. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Jego pędy pokryte są ostrymi cierniami. Nadaje się do kompozycji z innymi krzewami i do tworzenia żywopłotów.

Zdjęcie tytułowe: Alicja / Pixabay

Autor
Krzewy zimozielone odporne na mróz | 3 sprawdzone gatunki
Krzewy zimozielone odporne na mróz | 3 sprawdzone gatunki
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny