Bukszpany na rabaty
Polecanymi odmianami na stworzenie obwódki rabaty z bukszpanów są:
- bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) 'Suffruticosa'
- bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla) 'Faulkner'
Fot. iVerde 1 – bukszpan wieczniezielony 'Suffruticosa', 2 – bukszpan drobnolistny 'Faulkner' |
Te wolno rosnące, zimozielone krzewy preferują wapienne podłoże. Rośliny sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Aby uzyskać gęsty, zwarty żywopłot, tworzy się zazwyczaj dwa lub trzy naprzemianległe rzędy sadzonek (odległość między krzewami to ok. 15-30 cm).
Fot. iVerde, M. Palczyńska, jean-Clair Galloo/Pixabay Bukszpany najlepiej sadzić naprzemiennie. Tworząc wzór obwódki warto zainspirować się parterami tworzonymi w baroku. |
Pielęgnacja bukszpanu na rabacie
Należy pamiętać o obfitym podlaniu świeżo posadzonego żywopłotu. Istotne jest też podlewanie bukszpanu na rabacie podczas suchej wiosny i bezmroźnej zimy, kiedy rośliny zimozielone transpirują i w wyniku suszy fizjologicznej przesychają.
Pierwsze cięcie wykonuje się w momencie pojawienia się nowych przyrostów, co jest dowodem na przyjęcie się roślin. Jeśli żywopłot został posadzony pod koniec lata lub jesienią – przycina się go w marcu następnego roku. W kolejnych sezonach tnie się go na wczesną wiosną, po ustąpieniu przymrozków i w środku lata (lipiec, sierpień).
Wskazane jest trzykrotne nawożenie bukszpanu kompostem z dodatkiem mączki kostnej (na początku kwietnia, w czerwcu oraz pod koniec lipca). Alternatywą dla kompostu może być jednokrotne zastosowanie na wiosnę nawozu o spowolnionym działaniu.
Zdjęcie tytułowe: iVerde