Kiedy nawozić bukszpany?
Bukszpany powinno się nawozić 1-2 razy w ciągu roku. Niezbędne jest nawożenie wiosenne, które wykonujemy od końca marca do początku maja. Ma ono na celu zapewnienie roślinom dobrego startu i uzupełnienie braku składników pokarmowych w glebie.
Nawożenie letnie nie jest konieczne, ale korzystne, gdy uprawiamy bukszpany na słabej ziemi lub często je przycinamy. Warto pamiętać, że nawozy z wysoką zawartością azotu można stosować tylko do końca lipca. Po tym terminie zasilanie tym pierwiastkiem jest niewskazane, bo stymuluje roślinę do tworzenia nowych pędów, które mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą.
Zamiast nawożenia letniego warto zastosować nawożenie jesienne (od początku sierpnia do końca września) specjalnymi mieszankami nawozowymi (tzw. jesiennymi), które zawierają niewiele azotu, ale dużo fosforu i potasu – pierwiastków, które przygotują odpowiednio krzewy na nadejście zimy.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Czym nawozić bukszpany?
Bukszpany tworzą gąszcz zimozielonych liści, potrzebują więc dużo azotu (N) – pierwiastka niezbędnego do tworzenia masy zieleni, zwłaszcza wtedy, gdy są często formowane. Niezbędne będą także inne pierwiastki: fosfor (P) i potas (K) – odpowiedzialne m.in. za rozwój systemu korzeniowego i gęste krzewienie oraz liczne mikroelementy (magnez, wapń, żelazo, itd.) – niezbędne do prawidłowego wzrostu.
Jaki wybrać nawóz do bukszpanów?Najprostszym i najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych nawozów, które zawierają optymalny skład, dostosowany do potrzeb bukszpanów. Warto wybierać te granulowane, długodziałające, bo raz zastosowane, uwalniają składniki pokarmowe stopniowo przez 3, a nawet 6 miesięcy! |
Krok po kroku
Jak nawozić bukszpany?
PRZESTRZEGAJ dawek i terminów stosowania nawozu – informacje znajdziesz na opakowaniu. Nawożenie mineralne (sztuczne) powinno być stosowane z rozwagą, gdyż rośliny przenawożone (zwłaszcza azotem) są podatne na choroby i szkodniki.
ROZSYP równomiernie granulki pod roślinami, a następnie ŚCIÓŁKUJ dobrze rozłożonym kompostem lub żyzną ziemią z worka. Warstwa materii organicznej utrzyma wilgoć w glebie i zachęci dżdżownice do pracy. PODLEJ po nawożeniu, jeśli nie zanosi się na deszcz. Pamiętaj, że rośliny pobierają składniki pokarmowe z nawozów tylko wtedy, jeśli będą rozpuszczone w wodzie.
Tekst: Paweł Romanowski, zdjęcia: Małgorzata Wójcik