Formy nawozów do stosowania dolistnego
Najczęściej stosuje się nawozy dolistne w formie oprysku, który nanosimy na liście roślin. Rozpuszczalne w wodzie emulsje, żele, granulki (np. saletra amonowa) lub kryształki, zawierają odpowiednio dobrany zestaw składników pokarmowych, które poprzez liście i zielone części roślin wnikają do komórek i działają od razu.
Dzięki temu można szybko uzupełnić niedobory pierwiastków (także niezbędnych mikroelementów, np. magnezu, czy żelaza) – szczególnie w przypadku krzewów zimozielonych (iglastych i liściastych), których liście lub igły ładnie wybarwiają się właśnie dzięki suplementacji dolistnej.
Jak i kiedy stosować nawozy dolistne?
Gotowe nawozy i odżywki dolistne (dostępne powszechnie w sklepach ogrodniczych) można stosować do nawożenia właściwie wszystkich roślin, w każdej fazie rozwojowej. Warto jednak pamiętać, aby oprysków nie wykonywać w czasie upalnego lata, przy pełnym słońcu, bo skończy się to poparzeniem roślin.
Dodatkowo, wysoka temperatura powietrza spowoduje, że nawóz szybko odparowuje z roztworu i zmniejsza się jego skuteczność. Nie powinno się także wykonywać oprysku przed deszczem, aby nie spłukał on z liści składników odżywczych (potrzebują one co najmniej kilka godzin, aby wniknąć do komórek roślinnych).
Nawożenie dolistne możemy stosować przez cały okres wegetacji roślin – od wiosny do końca lata, a wskazaną porą stosowania oprysków jest wieczór, kiedy najlepiej pobierane są składniki pokarmowe przez aparaty szparkowe liści.
Film o nawożeniu dolistnym roślin doniczkowych
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe piyaphunjun.gmail.com/Depositphotos