Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ściółkowanie korą | Jakie ma zalety? Jakie rośliny to lubią? Jaki rodzaj kory wybrać?

Ściółkowanie ogrodu jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które możemy wykonać, aby nasze rośliny rosły zdrowo i pięknie. Jednym z popularnych materiałów do ściółkowania jest kora. W tym artykule przeanalizujemy, jak i dlaczego warto stosować korę jako ściółkę w ogrodzie, oraz jak prawidłowo przeprowadzić ten proces.

Spis treści
Dlaczego warto używać kory do ściółkowania? Czy kora ma wpływ na glebę? Kora z drzew iglastych czy liściastych? Która lepsza? Czym różni się świeża kora od kompostowanej? Jakie są frakcje kory? Który rozmiar do czego? Jak krok po kroku rozsypać ściółkę z kory?

Jakie są korzyści ściółkowania korą? 

Ściółkowanie roślin korą to skuteczna metoda pielęgnacyjna, która przynosi wiele korzyści dla ogrodu. Chroni glebę przed nadmiernym parowaniem, hamuje wzrost chwastów, izoluje korzenie roślin przed ekstremalnymi temperaturami oraz utrzymuje czystość w ogrodzie. 

Ściółkowanie roślin korą posiada wiele korzyści. Oto kilka z nich: 

Ochrona przed nadmiernym parowaniem
Kora sosnowa tworzy gęstą warstwę ściółki, która skutecznie hamuje parowanie wody z gleby. Dzięki temu rośliny utrzymują optymalny poziom wilgotności, co jest szczególnie istotne w okresach suszy i wysokich temperatur. 

Hamowanie wzrostu chwastów
Warstwa korowej ściółki sosnowej skutecznie utrudnia wzrost chwastów, tworząc barierę dla światła słonecznego, które jest niezbędne do ich wzrostu. Dzięki temu ogranicza konkurencję roślin i zmniejsza konieczność usuwania chwastów ręcznie. 

Izolacja termiczna
Kora sosnowa działa jako izolator, chroniąc korzenie roślin przed ekstremalnymi temperaturami zarówno latem, jak i zimą. Pomaga utrzymać stabilną temperaturę gleby, co jest ważne dla zdrowego wzrostu roślin.

Utrzymywanie czystości w ogrodzie
Warstwa korowej ściółki utrudnia rozprzestrzenianie się błota podczas deszczu oraz ogranicza rozbryzgiwanie gleby podczas podlewania roślin.

Jak kora zmienia odczyn podłoża? Jak wpływa na pH?

Kora sosnowa, podobnie jak inne rodzaje kory, ma tendencję do obniżania pH gleby. Wynika to głównie z naturalnych właściwości kory sosnowej, która zawiera pewne ilości kwasów organicznych. Kiedy kora sosnowa rozkłada się stopniowo na powierzchni gleby, uwalnia te kwasowe związki, co może powodować obniżenie pH.

Obniżenie pH gleby może być korzystne dla niektórych roślin, które preferują kwaśne środowisko (takie jak rododendrony, azalie, wrzosy czy borówki). Jednak dla innych roślin, które preferują obojętne lub lekko zasadowe pH (np. lawenda i perukowiec), obniżenie odczyn gleby może być niepożądane.

Warto zaznaczyć, że zmiana pH gleby spowodowana przez kora sosnową zwykle jest stopniowa i zależy od ilości i częstotliwości stosowania kory, a także od rodzaju gleby i warunków środowiskowych. Jeśli zależy nam na utrzymaniu określonego odczynu gleby, warto regularnie monitorować pH gleby i dostosować stosowanie kory sosnowej lub innych metod, aby utrzymać odpowiednie warunki dla roślin.

Miernik elektroniczny - pH-metr glebowy
Miernik elektroniczny, pH-metr glebowy
Proste w obsłudze urządzenie służące do pomiaru pH (kwasowości), wilgotności, temperatury oraz nasłonecznienia gleby. Parametry te mają zasadniczy wpływ na zdrowy rozwój i piękny wygląd hodowanych roślin oraz wielkość i jakość uzyskiwanych plonów. Znajomość pH podłoża znakomicie ułatwia planowanie, a później utrzymanie warunków optymalnych dla naszych upraw.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jaką korę najlepiej wybrać do ściółkowania?

Wybór rodzaju kory do ściółkowania zależy od indywidualnych preferencji ogrodnika, rodzaju roślin i warunków środowiskowych. Każdy rodzaj kory ma swoje zalety, a kora sosnowa jest jednym z popularnych wyborów ze względu na swoje dostępność, estetykę i właściwości ochronne

Kora sosnowa jest powszechnie uważana za jedną z najlepszych opcji do ściółkowania ze względu na wiele korzystnych cech. Oto kilka powodów, dlaczego kora sosnowa jest często preferowana do tego celu: 

Łatwość dostępu i stosunkowo niska cena
Kora sosnowa jest szeroko dostępna na rynku i często jest jednym z tańszych rodzajów kory ogrodowej. To sprawia, że jest łatwo dostępna i przystępna dla ogrodników o różnym budżecie. 

Naturalny kolor i atrakcyjny wygląd
Kora sosnowa ma naturalny brązowy lub czerwony kolor, który estetycznie komponuje się w większości ogrodów. Dodaje uroku i wizualnego interesu do ogrodu, nadając mu naturalny wygląd. 

Właściwości przeciwgrzybicze
Kora sosnowa zawiera naturalne substancje, takie jak kwas abietynowy, które posiadają właściwości przeciwgrzybicze. To oznacza, że ściółkowanie korą sosnową może pomóc w zapobieganiu chorobom grzybowym i utrzymaniu zdrowia roślin.  

Świeża czy kompostowana?

Kora sosnowa jest dostępna zarówno w formie nieprzekompostowanej (surowej) jak i kompostowanej. Czym różnią się od siebie?

Świeża kora została niedawno pozyskana i nie przeszła procesu kompostowania. Jest jasne, pachnąca, bardziej trwała i wytrzymała niż przekompostowana kora. Jako ściółka będzie się długo rozkładać. Istnieje jednak ryzyko, że zawarte w niej związki (polifenole i garbniki) będą negatywnie oddziaływać na uprawy. W trakcie rozkładu pozbawia glebę azotu, który jest niezbędny dla mikororganizmów glebowych. 

Przekompostowana kora została poddana procesowi kompostowania lub rozkładowi organicznemu. Jest ciemniejsza, nie pachnie tak intensywnie. Jest drobniejsza, więc szybciej się rozkłada. wymaga też częstszego uzupełniania. Zawiera więcej składników pokarmowych, ma mniej kwaśne pH (ok. 6,5), zawiera mniej garbników i fenoli, oraz lepiej zatrzymuje wodę.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Czy kora drzew liściastych nadaje się do ściółkowania?

Tak, kora drzew liściastych również nadaje się do ściółkowania. Chociaż kora sosnowa i inne rodzaje kory iglastej są bardziej popularne do tego celu, korę drzew liściastych można skutecznie wykorzystać jako ściółkę w ogrodzie. Najczęściej wykorzystywana jest kora brzozowa, bukowa, olchowa, topolowa lub wierzbowa.

Kora drzew liściastych ma podobne właściwości do kory iglastej, jednak ma odczyn zasadowy, więc nadaje się do ściółkowania tylko roślin, które lubią wysokie pH (nie nadaje się np. do roślin kwaśnolubnych).

infouprawa / YouTube


Jakie są rodzaje (wielkości, frakcje) kory do ściółkowania?

W zależności od stopnia rozdrobnienia, można wyróżnić różne rodzaje kory do ściółkowania. Oto kilka z nich:

Gruba kora (od 5 do 10 cm)
Jest największa i najmniej rozdrobniona spośród rodzajów kory. Posiada większe kawałki kory, często w formie płatów lub kawałków kory o większych rozmiarach. Ten rodzaj kory jest stosowany przede wszystkim w celach dekoracyjnych, aby nadać ogrodowi rustykalny wygląd. Najlepiej nadaje się do ściółkowania rabat w miejscach wietrznych, ponieważ jej gruba struktura zapobiega rozwiewaniu przez wiatr.

Średnia kora (od 1 do 5 cm)
Ma mniejsze kawałki kory niż gruba kora, ale nadal posiada wyraźne fragmenty kory o widocznej teksturze. Jest bardziej uniwersalna, to popularny wybór do ściółkowania, ponieważ zapewnia zarówno estetyczny wygląd, jak i praktyczne korzyści dla roślin. 

Drobna kora (od 01, do 1 cm)
To najmniejsze i najbardziej rozdrobnione kawałki kory. Może przybierać formę mniejszych płatków, wiórów lub wiórków kory. Lepiej sprawdza się jako dodatek do podłoża lub do ściółkowania niskich roślin, takich jak wrzosy.

Zakładamy Ogród / YouTube


Jak prawidłowo przeprowadzić ściółkowanie korą? 

Przed rozpoczęciem procesu ściółkowania korą, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przeprowadzić to zadanie prawidłowo: 

Wybierz odpowiedni rodzaj kory
Na rynku dostępne są różne rodzaje kory ogrodowej. Należy wybrać kore, która najlepiej pasuje do naszych potrzeb. Ważne jest, aby wybierać kore o naturalnym kolorze, bez dodatków chemicznych. 

Przygotuj glebę
Przed nałożeniem ściółki korowej, warto dokładnie przygotować glebę. Usuń chwasty i inne niepożądane rośliny, a następnie popraw teksturę gleby przez dodanie kompostu lub torfu. 

Nałóż warstwę korowej ściółki
Po przygotowaniu gleby, równomiernie rozłóż warstwę korowej ściółki na powierzchni. Pamiętaj, aby nie przykrywać pni drzew czy łodyg roślin - zachowaj pewną odległość. 

Utrzymuj odpowiednią grubość ściółki
Warstwa korowej ściółki powinna mieć około 5-10 cm grubości. Zapewni to odpowiednią izolację i ochronę dla roślin. 

Kontroluj wilgotność gleby
Pomimo ściółkowania, warto regularnie monitorować wilgotność gleby. Jeśli konieczne, podlewaj rośliny, aby utrzymać odpowiednią wilgotność. 

Uzupełniaj korę regularnie
Warstwa ściółki z czasem ulegnie rozkładowi. Co jakiś czas warto ją odświeżyć, dodając nową warstwę korowej ściółki na wierzch.

Warstwa kory powinna mieć odpowiednią grubość, aby zapewnić optymalne korzyści dla roślin. Zazwyczaj zaleca się, aby warstwa miała między 5 a 10 centymetrów grubości. Ta grubość jest wystarczająca, aby utrzymać wilgotność gleby, hamować wzrost chwastów, chronić korzenie roślin przed skrajnymi temperaturami i zapewnić estetyczny wygląd.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: ronstik / Adobe Stock

Autor
Ściółkowanie korą | Jakie ma zalety? Jakie rośliny to lubią? Jaki rodzaj kory wybrać?
Ściółkowanie korą | Jakie ma zalety? Jakie rośliny to lubią? Jaki rodzaj kory wybrać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl